- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Máme rádi zvířata: Invazní druhy ryb, téma přemnožení zvěře a příběh s krahujcem
V magazínu Máme rádi zvířata budeme mluvit o invazních druzích ryb. Dále znovu otevřeme téma černé a srnčí zvěře, abychom oponovali názorům, že za její větší množství mohou myslivci. A ještě nabídneme další z příběhů Blahoslava Voharčíka ze Žirovnice, tentokrát s krahujcem. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Planetárium: Vyznavači ohně: krasci, kouřomilky a další pyrofilní hmyz. Hrobka královského písaře v Abúsíru
Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)
Leonardo Plus: Konvalinka: Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do devadesáti
Během stárnutí dochází v našem těle k tak složitým dějům, že jim vědci zatím dostatečně nerozumí. I po desítkách let výzkumů lidstvu stále chybí účinná léčba na Alzheimerovu chorobu, upozorňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Planetárium: Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků
Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35)
Klub Rádia Junior: V Česku žije jedovatý savec rejsec. Člověku ale neublíží
Určitě znáte jedovatou zmiji. Dokážete ale vyjmenovat alespoň tři jedovaté savce? O této zvláštní skupině zvířat si budeme povídat s doktorem přírodních věd Milošem Anděrou. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Rozkošní damani jsou příbuzní slonů. Voňavou směs jejich moči a trusu domorodci žvýkali
Proč jde z těchto rozkošných zvířátek někdy strach? A kde byste je našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Natura: Šumava je otevřená učebnice. I nás překvapuje, jak se příroda chová, říká ředitel správy NP Šumava
Národní park Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, Chráněná krajinná oblast Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že podobné horské smrčiny, pralesy, slatě, rašeliniště a karová jezera nemají v Evropě obdoby.
Máme rádi zvířata: Se zkušeným rybářem na lovu dravých ryb a nahlédnutí do prvního městského holubníku na jihu Čech
V magazínu Máme rádi zvířata se se zkušeným rybářem vydáme na lov dravých druhů ryb. Dále se dozvíte, jak probíhá zarybňování rybářských revírů a odkud se berou násadové ryby. Na závěr navštívíme první jihočeský městský holubník, který se nachází vedle autobusového nádraží v Českých Budějovicích. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Planetárium: Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04)
Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč listy stromů na podzim mění barvu?
Jak strom pozná, že se mění roční období? Co způsobuje změnu barvy listů? A proč by se mělo spíše říkat, že se listy odzeleňují? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.