Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Máme problémy, ale naši předci se měli nesrovnatelně hůř, říká o recesi ekonom Dominik Stroukal

„Kdyby to bylo ještě horší, tak už je to hodně špatný,“ říká jedna z respondentek Iviny ankety. Je podle hosta aktuálního Finančáku, ekonoma Dominika Stroukala, taková skepse na místě? „Lidé vnímají, že problém už tu je, přestože ekonomové recesi ještě nevyhlásili,” upozorňuje.

28:33

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Před čtyřmi dny 26:28

Podvod je svým způsobem kouzelnické představení. Opakuje osvědčené triky, říká Janek Rubeš

Publicista Janek Rubeš se už léta intenzivně věnuje odhalování podvodníků nejen v pražských ulicích. „Dobrý” podvod považuje svým způsobem za uměleckou disciplínu a nabádá veřejnost: buďte opatrní, ale ostražitost neznamená, že byste neměli věřit vůbec nikomu.

Před 2 týdny 25:32

Strach Čechů z eura je dán zbabělostí politiků, tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Pozvání od Ivy Hadj Moussy a Richarda Vrdlovce do Finančáku tentokrát přijal Tomáš Prouza, který je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu v České republice. Ten tvrdí, že čeští politici prakticky ze všech stran jsou co se týče eura zbabělí. „Většina politiků si řekne, že s eurem je moc práce. Nejen, že by to museli veřejnosti pořádně vysvětlit, ale museli by konečně provést potřebné reformy, hlavně důchodovou,” říká.

14. červenec 2022 27:49

Letní brigáda? Ohlídejte si smlouvu, pojištění a daně, radí ekonomka a lektorka Eva Bartasová

Léto je nejenom obdobím odpočinků, ale i sezónou brigád. Na co si dát při vyjednávání se zaměstnavatelem pozor? Jak se liší dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce? A jak se příjmy z brigád daní?

7. červenec 2022 27:54

V očích veřejnosti procházíme nejhlubší krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík

To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.

30. červen 2022 26:59

Zaplatit dítěti rovnátka? Pro 40 % Čechů problém, upozorňuje sociální antropoložka Lucie Trlifajová

Jaké jsou mzdy a platy v Česku? Samozřejmě záleží na tom, jestli se poměřujeme se zeměmi na západ, nebo na východ od nás. Mnozí odborníci zabývající se výzkumem života lidí v Česku jsou v každém případě přesvědčeni, že bychom měli diskutovat o minimální částce pro důstojný život.

23. červen 2022 27:52

Ztráta zabolí násobně více než potěší podobně velký zisk, říká behaviorální ekonom

Podle čeho se člověk rozhoduje v oblasti financí? Chováme se vždy racionálně? Je možné, že se člověk jako úspěšný už rodí, nebo naše předpoklady k úspěšnému a dobře finančně zajištěnému životu vytváří rodina a okolí, ve kterém žijeme? A jaké poznatky z behaviorální ekonomie můžeme aplikovat na praktický život?

16. červen 2022 28:21

Rovné šance u nás nejsou, ale nepodceňoval bych úsilí a vůli uspět, říká analytik Václav Korbel

Někdo se narodí dobře zajištěným, vysokoškolsky vzdělaným rodičům, a navíc v bohatém regionu. Další takový start do života nemá. Jak se poprat s nerovnými šancemi získat dobré vzdělání a uspokojivý plat?

9. červen 2022 27:33

Představa, že kryptoměny přispívají k rovnější společnosti, je přežitek, tvrdí sociální antropolog

Investice do digitálních měn je pro mnoho mladých lidí lákavá. Jaká rizika ale přinášejí? A proč je těžba kryptoměn většinou v přímém rozporu s ochranou životního prostředí? Kritický pohled na kryptoměny přináší nový díl magazínu Finančák.

2. červen 2022 29:46

V otázce financí jsem udělal všechny chyby, jaké jdou udělat, přiznává lektor finanční gramotnosti

Naučit se pracovat s rozpočtem, vytvářet rezervy, část výdělku investovat a vyhnout se drahým dluhům. To jsou základy finanční gramotnosti, které by si měl osvojit každý. A ideálně co nejdřív.