Dopolední Region
26. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Mám velkou radost, že tahle generace není ztracená, říká o svých svěřencích basketbalový kouč

Stál u zrodu nymburského basketbalového zázraku, teď se hlavně věnuje výchově mladých hráčů. Trenér Michal Franěk pochází z Prahy, kde také vedl Spartu nebo Stavební fakultu. Teď už ale bydlí v Káraném a před třiadvaceti lety spojil svůj sportovní život s nymburským klubem. Natáčel s ním redaktor Pavel Petr.

03:22

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:27

Za úspěchem kuželkářky Marie Švorbové stál talent i houževnatost

Paní Marie Švorbová z Kuželkářského klubu Kolín je mimořádnou osobností. Už ve svých jedenadvaceti letech v roce 1965 získala čestný titul Mistr sportu a o tři roky později se stala držitelkou světového rekordu v jednotlivcích na Mistrovství světa v kuželkách v Linci.

Včera 03:13

Čokoláda Lidka z Kutné Hory sklízí chválu a ocenění, jako její prvorepubliková předchůdkyně

Historie kutnohorské čokolády se začala psát roku 1918. Čokoládovna Koukol a Michera pod značkou Lidka vyvážela čokolády a bonbóny do celého světa. Čokoláda Lidka tehdy 2x za sebou vyhrála zlatou medaili na světové soutěži. Pak to s ní bylo všelijaké, až její výroba úplně skončila. Od roku 2018 díky manželům Bartošovým Lidka opět hladí chuťové pohárky milovníků čokolády. A zase vyhrává soutěže.

Před dvěma dny 03:33

Pražské Jezulátko má na šatičkách odlesky nebe. Výtvarnici při jejich tvorbě inspirují staré obrazy

Malířka Markéta Melenovská už 17 let navrhuje šatičky pro Pražské Jezulátko. Vytvořila jich asi 200 kusů. Vosková soška má podle legendy zázračnou moc. Hlavně v předvánočním čase za Jezulátkem míří lidé z celého světa, aby Jezulátku pošeptali tajné přání. Někteří poutníci si potom odvážejí kopii sošky v originálních šatičkách.

Před třemi dny 03:30

Archeoložka Kateřina Blažková je velký patriot. Rakovnicko se jí za to odměňuje významnými nálezy

Být archeologem na Rakovnicku bylo pro Kateřinu Blažkovou z počátku její pracovní kariéry skutečnou výzvou. Trvalo deset let, než se dočkala prvních větších nálezů. Díky svému nadšení postupně vybudovala kvalitní tým spolupracovníků, kteří zkoumají na Rakovnicku terén. Díky nálezu amuletu v Dřevíči se po mnoha letech spolupráce našich odborníků letos podařilo rozluštit i nejstarší nalezený hebrejský text v Izraeli.

Před čtyřmi dny 03:17

Lenka Urbanová z Kamenných Žehrovic na Kladensku vytvořila pozoruhodnou sbírku vánočních předmětů

Vánoční ozdoby z různých materiálů, formičky na cukroví, papírové ubrousky s vánočními motivy, vánoční balicí papíry, figurky adventních postav z textilu i ze skla, dřevěné louskáčky na ořechy, svíčky, klasické i elektrické, skřipce na svíčky, papírové betlémy, stojany na vánoční stromky, krabice na cukroví, vánoční reklamy, koledy, notové záznamy. Co vás jen napadne a má to spojitost s Vánocemi, to pravděpodobně objevíte ve sbírce Lenky Urbanové.

Před šesti dny 03:17

Tříkrálový, Legový nebo Jelínkový. Zámek Loučeň nabízí komnaty plné ozdobených vánočních stromků

Zámek Loučeň zve v adventním čase k prohlídkám komnat plných ozdobených stromků. Tematické prohlídky nazvané Příběh vánočního stromečku se letos konají pošesté a mají podtitul Abeceda Vánoc.

Před týdnem 02:35

Děkujeme ti za čas, který jsi nám dal, loučí se kolegové s hasičem Martinem Kučerou. Sloužil 37 let

Neuvěřitelných 37 let pomáhal lidem v nesnázích a zachraňoval životy. Benešovský hasič Martin Kučera se tento týden naposledy před odchodem do penze připravil na výjezd a jako velitel nechal nastoupit svou četu. Příběh i loučení hasičského veterána přináší redaktorka Věra Hájková.

Před týdnem 03:16

Zuzanu Wildmannovou péče o svého psa přivedla k práci fyzioterapie psů

Napadlo vás někdy, že i vaši čtyřnozí mazlíčci mohou mít bolesti v zádech, bolí je klouby nebo je trápí zablokovaná krční páteř? I zvířata občas potřebují rehabilitaci. Přesně to si uvědomila paní Zuzana Wildmannová a už 8 let působí také jako terapeut Dornovy metody pro zvířata. Založila si provozovnu Belgian Fox, kde se věnuje fyzioterapii, rehabilitaci a Dornově metodě psů a koní.

Před týdnem 02:03

Kardioložka Zuzana Moťovská: Nepovažuji se za čistého vědce. Inspiruje mě osud pacientů

Prestižní vědecké ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Vedoucí Divize akutní kardiologie ve Vinohradské nemocnici v Praze se intenzivně věnuje i výzkumu. Jak vypadá její pracovní den, uslyšíte v reportáži Andrey Skalické.

Před týdnem 03:30

Tomáš Barták dělal kočího císaři. Zahrál si s hvězdami světového filmu, na plátně je ale neviditelný

Mistr opratí Tomáš Barták vozil v kočáře císařovnu Sissi, herce Morgana Freemana i Orlanda Blooma. Téměř padesát let spolupracuje s filmovými štáby, cvičí a zajišťuje pro ně koně do reklam, pohádek i seriálů. Pracuje každý den v týdnu. Často vstává už ve dvě ráno, aby byl v šest hodin na place.