Host Lucie Výborné
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Mám talent na jazyky, ale jsem lenivá, směje se Zuzana Kronerová. Kdy upřednostňuje češtinu?

Zuzana Kronerová o své rodině mluví jako o rodině požehnané talentem. Divadelní geny se projevují po generace. Herečka sama vyniká také pěvecky či jazykově. „Otec měl schopnost se domluvit bez toho, že by ovládal jazyk,“ vzpomíná s úsměvem. Oblíbená herečka se pravidelně účastní projektu Noc literatury, kde posluchačům předčítá. „Dělá mi to velkou radost. Literaturu miluju.“

29:56

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Dnes 27:40

V domě 5 × 5 metrů bydlí ve třech. „Překáží jen žehlicí prkno a sušák na prádlo,“ směje se designér

Od středy 5. do neděle 9. října se v Praze koná výstava designu a krásných produktů Designblok. Radek Hegmon pro něj vytvořil malý domek na půdorysu 5 × 5 metrů. Jmenuje se Ulita a sám designér v podobném domě už tři roky žije. „Byl jsem rád, že to omezení 5 × 5 metrů máme. Bylo to zadání, které na jednu stranu zjednoduší legislativu a na druhou zjednoduší kreativní přístup,“ popisuje. Co ho ke stavbě malého domu vedlo? Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 29:26

Lidstvo se k planetě musí začít chovat jako hospodář, ne jako pán, říká vědec

V knize Klimatická změna – příčiny, dopady a adaptace ukazují její autoři příčiny vzniku klimatických změn, jejich projevy a důsledky a přináší možnosti řešení problému v budoucnosti. „Evropa má povinnost zvednout prapor a jít na barikády, i když to bude složité,“ říká profesor Michal Marek, ředitel Centra výzkumu globální změny AV ČR a spoluautor publikace. Jak vnímá současnou klimatickou situaci? A věří, že se svět změnám klimatu postaví? Poslechněte si rozhovor.

Před dvěma dny 31:00

Zjistila jsem, že mě strašně baví hrát policajtky, říká k minisérii Pozadí událostí Martha Issová

Do své poslední filmové role se prý doslova zamilovala. Herečka Martha Issová ve filmu Buko hraje postiženou mladou ženu. V rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou si ale také pochvaluje roli policejní vyšetřovatelka Lídy Stehlíkové v minisérii Pozadí událostí, kterou vysílala Česká televize. „U herectví mě vlastně baví úplně nejvíc to, že se můžu beztrestně vydávat někam, kam bych ve svém životě ani nenakoukla,“ popisuje herečka.

Před pěti dny 31:21

Herečka Lucie Brychtová: Nápověda v divadle je nedoceněná pozice. Je to hromosvod pro herecké nálady

Lucii Brychtovou herectví okouzlovalo odmalička. Vystudovala konzervatoř a muzikálové herectví na JAMU, v té době ještě jako Petr Brychta. Prošla tranzicí, kterou zakončila v roce 2012. Z divadelního herce přešla v té době k pozici divadelní nápovědky. Jak herečka a zpěvačka prožívala tuto změnu své role v divadle?

Před šesti dny 31:55

Le Mans je naprostá klasika, něco jako Wimbledon motosportu, říká designér a jezdec David Karásek

Závod historických aut Le Mans Classic, který se v létě konal ve Francii, přivítal přes 200 tisíc diváků. S veteránem Aero Minor se ho zúčastnil i designér David Karásek. „Říká se, že to je největší dostaveníčko historických aut na světě, protože spousta diváků tam přijede ve vlastních historických vozech. Takže tam je asi osm tisíc historických vozů, což je prostě neuvěřitelné,“ popisuje. Jak závod probíhá? A co se skrývá za příběhem Aera Minor? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 35:13

Korejse napsali scenáristé mylně jako zápornou postavu, říká o své roli Miroslav Hanuš

Od září běží v České televizi nová série detektivního seriálu Případy prvního oddělení. Rozporuplnou postavu v něm hraje Miroslav Hanuš. „Dokud dělal policajtštinu, bylo to dobré. Akorát měl tu smůlu, že tak dlouho postupoval, až postoupil na místo, které nezvládá,“ popisuje postavu Korejse Hanuš. Jak se mu hrálo se zlomenými žebry? A kdy ho ve scéně museli rozmazat? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 22:39

Film Buko mi splnil přání. Netušila jsem, že se to povede až v důchodu, usmívá se herečka Cónová

Předposlední zářijový den vstupuje do kin nový film Alice Nellis nazvaný Buko. Vypráví příběh ženy, které její muž odkázal koně. Přitom sen o životě na venkově a chovu zvířat byl spíš jeho než její. Hlavní roli doktorky Jarmily, která se s darovaným koněm musí nějak vypořádat, svěřila režisérka ostravské herečce Anně Cónové. Jaké pro ni bylo získat v 68 letech první velkou filmovou roli? A jak si poradila s jízdou na koni? Poslechněte si rozhovor Petra Krále.

Před týdnem 22:52

Z vrahů a zločinců se dělají celebrity, přiznává autor knihy o sériovém vrahovi Roubalovi

V 90. letech nebylo možné se v médiích nepotkat se jménem Ivana Roubala, mimořádně krutého a chladnokrevného sériového vraha, který byl obviněn z osmi vražd. Zasvěcení lidé si jsou jistí, že jich spáchal ještě mnohem víc. Publicista Ondřej Krotil, autor knihy Zabiju tě pro pár stovek, věnoval bádání o tomto tématu půl roku života. „Dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové,“ vysvětluje, proč se rozhodl případ sériového vraha znovu připomenout ve své knize.

Před týdnem 31:07

Papírové noviny přečtu od A do Z. Donutí mě to číst i obory, které nesleduju, říká Doktor Vševěd

V civilu je Jiří Martínek geograf, kartograf a vysokoškolský učitel, který pracuje také v Historickém ústavu Akademie věd. Širší veřejnosti je však známý jako Doktor Vševěd z televizní vědomostní soutěže Na lovu, kde udivuje diváky svými všeobecnými znalostmi. „Škola mě vždycky bavila,“ usmívá se. Dobrý učitel je podle něj zásadní. „Dokáže přitáhnout i odradit. Měl jsem v životě kliku i na tělocvikáře,“ usmívá se Jiří Martínek alias Doktor Vševěd.