Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1526Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Mám na výjezdech plno, tvrdil Rajchl. Realita je ale jiná

Článek Michaely Rambouskové, Jaroslava Gavendy a Michala Turka. Šéf protivládní strany PRO Jindřich Rajchl tvrdí, že na setkáních s příznivci má vždy plné sály. Reportéři se o tom jeli přesvědčit na tři místa. Volných židlí bylo nepočítaně. „Naše podpora sílí. Máme každý sál plný.“ Toto prohlásil na konci října v podcastu Seznam Zpráv Ptám se já předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl, když se dušoval, že podpora jeho hnutí neklesá. Reportéři Seznam Zpráv proto vyrazili na několik Rajchlových „spanilých jízd“, jak je jeho hnutí nazývá, aby se o tom přesvědčili.   Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/239877] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:54

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1582Dnes 08:46

Analýza: Lékaři dostali od Fialy dohodu, která pomůže i zavaří současně

Analýza Josefa Mačího. Bezprostřední krizi českého zdravotnictví zažehnala dohoda mezi ministerstvem a protestujícími lékaři. Alespoň se to tak zdá. Do budoucna se ale mohou její důsledky vrátit i s úroky. Prosincový protest lékařů odvrátily tři miliardy, které premiér Petr Fiala (ODS) znenadání vytáhl na stůl minulý týden. Ukázalo se ale, že to nejsou peníze, které vláda našla na navýšení platů lékařů v rozpočtu. Jde o prostředky Všeobecné zdravotní pojišťovny, která politickou dohodu finančně přikryla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241187] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Dnes 06:42

Z výplaty vidí jen pár tisíc. Uprchlice popisuje agenturní zaměstnávání

Článek Petra Švihela. Neprůhledný systém pokut na pracovišti přispívá k tomu, že agenturní pracovníci jsou prakticky bez peněz. Za 180 hodin práce měsíčně vidí reálně jen několik tisíc korun – někdy dva tisíce, jindy čtyři a jednou se poštěstilo i sedm tisíc korun. Redakce Seznam Zpráv získala výpověď ukrajinské uprchlice, která pracuje pro pracovní agenturu, přes kterou získala i ubytování. Protože zatím nemá alternativu, nepřála si vystupovat na jméno. Nezmiňujeme proto ani některé detaily, na základě kterých by ji bylo možné identifikovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240746] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Dnes 05:28

Komentář: Rusko fašistickým státem? Je to s ním ještě horší

Komentář Teodora Marjanoviče. Putin neuvádí do chodu revoluci, která by měla za cíl vytvořit „nového člověka“, jako se o to snažili Lenin, Hitler a Mussolini. Stáhl se na okraj svého dlouhého stolu a společnost umrtvil. Naděje, že budou Rusové masivně protestovat a usilovat o svržení putinovského režimu, je pryč. Protiválečné demonstrace z roku 2022, tedy po zahájení invaze na Ukrajinu, jsou dost zapomenutou minulostí. Nemluvě o obřích protivládních shromážděních z roku 2011, kdy jen Moskvou pochodovaly desetitísíce lidí požadujících zrušení zfalšovaných voleb a odstavení Vladimira Putina z Kremlu. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241076] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Dnes 05:44

Pokutování přetížených aut nefunguje. Stát chce přesto nové váhy za miliony

Článek Tomáše Svobody a Martiny Machové. Systém výběru pokut za přetížená nákladní auta v Česku až na výjimky nefunguje. Ministerstvo dopravy jej chce přesto dál rozšířit. V plánu je nákup nejméně dalších šesti vah za desítky milionů korun. V Evropě to má být jedinečný systém, který ochrání dálnice od přetížených kamionů. Soustava chytrých kovových rámů, které pomocí kamer a čidel odhalí hříšníky mezi šoféry, má automaticky posílat data o přestupcích správní obci. „Chlouba“ až na výjimky nefunguje, což mimochodem v jarní hodnotící zprávě kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241107] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Dnes 06:54

Hamás je po dvou měsících války v lepším stavu, než se čekalo

Článek Milana Rokose. Pásmo Gazy se pomalu proměňuje v zónu smrti, přesto v izraelských městech stále znějí sirény upozorňující na raketové útoky Hamásu. V jaké kondici se nyní teroristické hnutí nachází? Dosáhl Izrael svého cíle ho zničit? Od teroristického útoku Hamásu ze 7. října uplynuly dva měsíce a z Pásma Gazy stále přicházejí zprávy o tvrdých bojích. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se sice tento týden pochlubil, že „polovina praporů Hamásu již byla zničena“, nejvyšší vůdci Hamásu ale zůstávají naživu a raketové útoky na židovský stát také zcela neustaly. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241103] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1581Dnes 06:45

Stopy zatčeného gurua v Česku: Dům, kde jogínky natáčely sex přes internet

Článek Kristiny Cirokové. Den po zatčení vůdce jogínské sekty Gregoriana Bivolarua ve Francii přestaly vysílat z Česka webové kanály sex chatu, na kterém vystupovaly jogínky z jeho hnutí. Seznam Zprávy vypátraly, kde se dům nachází. Radnice u Rokycan, město s 1800 obyvateli v Plzeňském kraji. Na jeho konci vedle chatové kolonie stojí dům obehnaný zepředu betonovými zdmi. Okny dovnitř není vidět, všechny rolety jsou stažené až dolů. Je zřejmé, že jeho obyvatelé se snaží před okolím skrývat. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240993] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1576Včera 08:31

PPF rozjíždí globální byznys s luxusními jachtami v „divoké“ JAR

Článek Jiřího Zatloukala. Na jaře koupila PPF Group v Kapském městě za 2,5 miliardy korun továrnu na výrobu luxusních katamaránů Robertson & Caine. A teď uvádí na trh svoji první elektrickou loď. V přístavních docích je dopoledne rušno. Ulice je plná černošských dělníků a ti nejchudší z nich vezou vozíky železného šrotu. Na protější parcele ale hlučné stavební stroje budují průmyslovou halu. A za železniční vlečkou už parkují luxusní jachty. V tu chvíli už vidím na střeše továrny přede mnou firemní štít Robertson & Caine. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240977] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1580Včera 05:10

Za levnými dárky pořízenými online stojí strašák. Může chtít i výkupné

Článek Karolíny Štukové. Místo výhodně nakoupených vánočních dárků jen poničený šunt nebo marné očekávání balíku, který nikdy nepřijde. Před svátky číhají na zákazníky podvodníci ve falešných internetových obchodech. Zatímco se Češi pouští do internetových nákupů vánočních dárků, podvodníci čekají v pozoru. Při nákupech v podvržených online obchodech mohou uživatelé přijít o tisíce korun, cena za nerozumný nákup však může být mnohem vyšší. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241043] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1579Včera 02:40

Socialisté vyberou lídra pro Evropu. Špidla ani Petříček to nebudou

Článek Martiny Machové. Sociální demokraté o víkendu rozhodnou, kdo povede jejich kandidátku do europarlamentu. Favoritem je exministr a politický matador, který se letos vrátil do vedení strany –  Lubomír Zaorálek. Je to téměř jistota, jen se čeká, až proběhne finální hlasování. Právě s ohledem na ně nechtějí členové úzkého vedení dopředu nic komentovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241064] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1578Včera 04:09

Poslední pokus Rafaela Nadala vrátit se na vrchol

Článek Petra Pravdy. Rafael Nadal se chce vrátit k tenisu na turnaji v Brisbane na přelomu roku těsně před plánovanou účastí na Australian Open. Mohl by to být úžasný comeback, sám Španěl však po roce pauzy optimismus důrazně mírní. Už už to s Nadalem vypadalo hodně špatně. Že se po vážných zdravotních potížích snad nevrátí. Nejlepší antukář posledního desetiletí má však tuhý kořínek a ukazuje, že chce po boku nezničitelného Novaka Djokoviče dál bojovat s mladou generací. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241048] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.