Odpolední interview
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Malý vesnický kostelík v Lukavci ukrývá pozoruhodnou tajnůstku

Barokní kostel svatého Jana Křtitele a svaté Barbory v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku najdete na malém vršíčku. Je dobře viditelnou dominantou vesnice a v životě obce má taky svou nezastupitelnou úlohu.

12:09

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Před týdnem 11:29

Virtuální realita není jen pro mladé. Pomáhá také seniorům v rehabilitačním tréninku

Paměť, soustředění, logické myšlení, prostorová orientace. To vše můžeme vylepšovat díky kognitivní rehabilitaci. Trénovat poznávací funkce mozku potřebuje celé spektrum lidí, například po mozkových cévních příhodách, úrazech hlavy nebo počínající demenci.

Před týdnem 10:36

Senioři se vracejí po prázdninách do svých klubů a komunitních center

Kurz počítačové gramotnosti, ale také výuka angličtiny, lekce cvičení, tvořivé dílny a Senior gymnázium. Na to vše opět dříve narozené v Ostravě-Porubě po prázdninách zve Komunitní centrum Archa, kam společně nahlédneme.

Před týdnem 11:37

Ve Světě technicky začínal jako student brigádník, dnes šéfuje Divadlu vědy

Devětadvacetiletý Jan Pazdera je šéfem Divadla vědy ve Světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Je taky animátorem, což znamená, že návštěvníkům umí naservírovat spoustu poučení a zajímavých informací ze světa vědy zábavnou formou.

Před týdnem 10:38

Jan Lipina, autor myšlenky Galerijní ulice v Jistebníku, má sedmdesát

Fotograf Jan Lipina, autor myšlenky Galerijní ulice v Jistebníku a pořadatel výtvarných sympózií oslavil své životní jubileum retrospektivní výstavou fotografií s názvem Kniha, která nevyšla. Natáčeli jsme na vernisáži.

Před týdnem 11:22

Architektonická ojedinělost pro panstvo na zámku Kunín slouží už i návštěvníkům

Dřevěný spojovací most, po kterém se návštěvníci „suchou nohou" dostanou ze zámku až do oratoře. Právě takový nově zpřístupnili v Kuníně.

Před 2 týdny 10:35

Jak se žije s pětiletým autistou a o koncertu na podporu jeho vývoje

Když se Vítek před pěti lety narodil, byl krásné zdravé miminko. Když mu ale byl rok a půl, jeho matka Kateřina Samková, zneklidněla. Vítek přestal žvatlat a uzavřel se do svého světa. Po letech vyšetření už je jasné, že trpí autismem spojeným s jistou formou retardace.

Před 2 týdny 11:00

Ludmila Bielá z Frýdku-Místku je stále velmi činorodá a úspěšná dáma

Úspěšná, sympatická a činorodá dáma. To je pětasedmdesátiletá Ludmila Bielá z Frýdku-Místku. Studuje, trénuje paměť, úspěšně zvládá měřit síly v seniorské soutěži a taky umí zajímavě vyprávět třeba o svém dětství a mládí.

Před 2 týdny 12:43

V okolí fulneckého zámku najdeme pozůstatky někdejší panské obory

Zámek ve Fulneku na Novojičínsku sice není přístupný veřejnosti, nicméně jeho bezprostřední okolí je oblíbeným cílem turistických vycházek. Jde vlastně o někdejší panskou oboru. O jejích pozůstatcích možná nevědí ani mnozí místní.

Před 2 týdny 10:14

Náš hudební redaktor Václav Bělohlavý vysílá v ostravském rozhlase právě 50 let

Ostravský rozhlasový archiv opečovává dlouhou řadu pořadů, které připravoval náš kolega Václav Bělohlavý. Jako redaktor nastoupil do rozhlasu v roce 1972 a letos tak slavil 1. září padesátiny své práce u nás.

Před 2 týdny 10:51

Na festivalu Inspirace v přírodních vědách se učitelé znovu stávají žáky

Spolupráce, zájem o věc, propojování a vlastní bádání. To byla nejčastěji slova, která slyšeli pedagogové na festivalu Inspirace v přírodních vědách. Ten se konal minulý týden ve Frýdku-Místku.