- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Malý brhlíček a něco sladkého do zobáčku.
Trestní stíhání Libora Grygárka nedávno definitivně zastavil soud. Někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze policisté osm let podezřívali ze zneužití pravomoci kvůli kontaktům s pražskými lobbisty. Nic z toho ale neprokázali. Proč po letech mlčení Grygárek svolil k velkému rozhovoru? A považuje vztahy s kontroverzními pražskými podnikateli za chybu? Odpovídá reportérka Markéta Chaloupská.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Svět taje. Co to způsobí?
Tání ledovců. Příčina přírodních katastrof s lidskými oběťmi, zároveň hrozba pro příští generace. Jak rychle svět přichází o ledovce? A proč je vědci jezdí zkoumat do hor v Africe? A ještě jedno téma - led na pólech. V Antarktidě hrozí kolaps obřích ledových ploch. Na opačné straně, v Arktidě, se táním ledu otevírá cesta pro nové námořní trasy. A potenciální konflikt. O tom všem s polární ekoložkou Marií Šabackou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jak roboti operují naše uši
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.
O překrucování faktů a obětech manipulací
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.
Černá krev Venezuely
Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.
The New York Times: o vraždě dvou mužů v Amazonii
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Pátý a poslední text je z amerických novin The New York Times. O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.
Der Spiegel: rozhovor s předákem Tálibánu
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Čtvrtý text je z anglické mutace německého týdeníku Der Spiegel. Ten přinesl rozhovor s 28letým předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, svém údajném zapojení do řady atentátů a také o tom, proč je odhodlán bojovat za práva lidí a ptáků.
Foreign Affairs: Co když se válka vymkne z rukou?
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Třetí text je z amerického časopisu mezinárodních vztahů Foreign Affairs. O tom, co kdyby se válka na Ukrajině vymkla z rukou a jak se připravit na nezamýšlenou eskalaci.
New Scientist: Proč je nám u vody tak dobře?
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Druhý text je z mezinárodního vědeckého časopisu New Scientist. O tom, proč nám trávení času blízko vody zlepšuje duševní zdraví. Že tako funguje zeleň, to víme už nějakou dobu. Nový výzkum ale ukazuje, že pobyt u vody - ať už je to mořské pobřeží, řeka nebo fontána v parku - nás může posílit ještě víc.
The Atlantic: o predátorech v mořských hlubinách
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. První text je z amerického magazínu The Atlantic. O tom, co dělají mořští predátoři tak hluboko pod hladinou. Třeba žraloci velrybí se totiž dokážou potopit i víc než míli hluboko. A mořští biologové se stále snaží přijít na to, proč to dělají.
Jak chtějí Češi léčit rakovinu
Češi v boji proti rakovině. Jak velkou zprávou je zahájení další fáze testování vyvíjeného léku? Zvyšuje se tím naděje na to, že se jednou skutečně dostane k lidem? A jak přesně chtějí vědci rakovinu porazit? Ví Ondřej Vaňura z vědecké redakce Českého rozhlasu.