- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů
Poslechněte si podcast: Maltu, rozlohou menší než Praha, nedobyli za druhé světové války Němci, ani Italové
Přestože je Malta rozlohou menší než Praha, za druhé světové války se ji Němcům ani Italům nepodařilo dobýt. O komplexu podzemních vojenských velitelství v metropoli Vallettě se mluví jako o nejstřeženějším maltském tajemství druhé světové války. Britové odtud řídili obranu tohoto strategického ostrova a spojenci dokonce všechny bojové operace ve Středomoří.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Podobné divadlo v Česku nenajdete. Ve slovenském Zrakáči hrají nevidomí a slabozrací herci
Herci na pódiu sehrávají scény z vlastního života, tančí nebo hrají na hudební nástroje. Vedou vášnivé dialogy a v jednu chvíli dokonce letí vzduchem židle. Na první pohled jde o běžné divadelní představení. Slovenský soubor Zrakáč ale běžný rozhodně není. Část účinkujících vůbec nevidí, další se na jevišti kvůli částečné ztrátě zraku orientují jen podle zvuků a světel.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Kde jsou kosti více než dvaceti tisíc vojáků zabitých u Waterloo? Dodnes je to záhada
I více než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků. Nález je to ovšem mimořádně vzácný. Hlavně kvůli tomu, že drtivá většina kosterních pozůstatků několik let po bitvě zmizela. Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Našli kosterní pozůstatky několika lidí a armádních koní.
Česká rodina putuje odlehlou částí Tuniska karavanem. Dcery v něm mají pokojíček i školu
Češi se masově vracejí na tuniské pláže. Letos jsou jedni z nejpočetnějších, kdo severoafrickou zemi navštěvují. Počty se vrátily na úroveň před epidemií covidu. Jen málokdo ale pozná jinou část Tuniska než právě mořské pobřeží s resorty. Tuniské vnitrozemí je nejen bohaté na památky, ale má i krásné hory a poušť.
Džíny Levi Strauss jsou úzce spjaty s americkou kulturou. Kořeny ale mají kousek od Česka
Modré džíny s červenou cedulkou se staly jedním ze symbolů Ameriky. Jejich duchovní otec přitom celé dětství strávil jen kousek od českých zemí. Levi Strauss totiž vyrostl v chudé židovské rodině jednoho bavorského městečka a pořád tam stojí jeho rodný dům.
Havel na telefonu. Bývalý prezident je hlavní postavou výstavy na plotu české ambasády v Paříži
Zátopkův běh v Bruselu nebo koncert v Litomyšli. To jsou akce, které doprovodily zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na českou roli v čele sedmadvacítky nově upozorňuje i streetartová výstava s názvem „Svoboda a Energie“ na plotu české ambasády v Paříži. Hlavní postavou expozice je bývalý český prezident Václav Havel.
Neuznaná země uspořádala z největších knižních festivalů v Africe. Nabídla Havla, Kunderu i Čapka
Somaliland je země, kterou víc než třicet let nikdo neuznal. To jí nebrání v tom, aby uspořádala jeden z největších knižních festivalů v Africe. A tak se po covidové pauze letos znovu otevřel mezinárodní knižní veletrh v hlavním městě Hargeysa. Útočiště našel v areálu Kulturního centra už popatnácté. Stánek s českými knihami tam měla i česká ambasáda v Etiopii.
Utužené přátelství a požitky - zajeďte si do poutnického Santiaga de Compostela na kole
Tisíce turistů, včetně těch českých, vyrážejí každý rok na svatojakubskou pouť do španělského Santiaga de Compostela. A stejně to udělala skupina Španělů, kteří pouť absolvovali nikoliv pěšky, ale na kolech.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Nadšení senioři vracejí slávu nejstarší lodi na Slovensku. Remorkér Šturec toho má za sebou hodně
Ještě před stavbou ropovodů přivážely tuhle surovinu do bratislavské rafinerie Apollo lodě po Dunaji. Vlečné čluny naplněné minerálními látkami byly uvázané na lanech až sto metrů za remorkérem, který překonával proud řeky. Mezi flotilou byly i tři výjimečné tankery s vlastním motorem. Zachoval se jediný. Nejstarší loď na Slovensku nese jméno Šturec a v bratislavském Zimním přístavu ho skupina bývalých lodníků přeměňuje na muzeum.
Dobrodruh tělem i duší. Martin Dorazín je v Zápisníku jako doma
V Zápisníku zahraničních zpravodajů nově vysíláme speciální vydání, ve kterém se nepravidelně jednou za pár týdnů či měsíců věnujeme některému z našich zahraničních zpravodajů. Tentokrát přišla řada na Martina Dorazína, který v současnosti působí v Polsku, ale jako reportér už navštívil například Libyi, Gruzii, Arménii a v posledních měsících opakovaně také válkou zasaženou Ukrajinu. Co si odtamtud přivezl?
Zápisník zahraničních zpravodajů: Srbové vzpomínají na staré „dobré“ časy, kdy hráli v Jugoslávii prim, a Evropa jim nevoní
Srbové jsou nostalgičtí. Stýská se jim prý po časech, kdy jejich země dominovala Jugoslávii, a cítí se blíž k Rusku než k západní Evropě. Neplatí to samozřejmě beze zbytku a srbská vláda oficiálně vyjednává o vstupu do Evropské unie. Jenže ten je v nedohlednu a ani mladí lidé s EU většinou nespojují svou budoucnost.