Host Dne na Moravě
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: „Málokdo očekával takový turistický efekt.“ Baťův kanál do roku 2027 propojí Kroměříž s Hodonínem

Ředitelství vodních cest plánuje prodloužení splavnosti Baťova kanálu o dva nové úseky, a to na jeho severním i jižním konci. Dvoumiliardová investice tak do roku 2027 propojí touto vodní cestou Kroměříž s Hodonínem. Co vše budou práce zahrnovat a jaký přínos budou mít pro region? Na to se Zdeněk Truhlář ptá ředitele podniku Lubomíra Fojtů.

17:13

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před dvěma dny 16:09

Libuše Nivnická: Knihovny dnes musí být především místem setkávání a sdílení zážitků

Březen jako měsíc knihy, dnes s novým názvem Březen – měsíc čtenářů, se slaví od roku 1955. I přes původně ideologické zaměření přežil do současnosti. A to díky tomu, že myšlenka podpory čtenářství je důležitá v jakékoli době.

Před třemi dny 18:36

„Politické svobody režim oklešťoval, na ty sociální dbal.“ Jak se zkoumala sexualita v 50. letech?

„Sexuologické výzkumy a jejich výsledky z 50. let v někdejším Československu jsou oproti jiným státům naprosto unikátní,“ říká socioložka Kateřina Lišková. V rozhovoru o zkoumání lidské sexuality v době totalitního Československa mluví o emancipaci žen, na kterou minulý režim podle ní kladl důraz.

Před čtyřmi dny 17:18

Ředitelka krajské veterinární správy: Lidé většinou neví, co všechno děláme. To chci zlepšit

Od začátku roku nově vede jihomoravskou pobočku Státní veterinární správy Jana Kozáková. Jaké jsou její priority ve vedení úřadu? Společně s odborníkem na nákazy zvířat Ivanem Přikrylem pak odpoví i na dotazy týkající se opatření proti ptačí chřipce či africkému moru prasat.

Před týdnem 15:22

Odbourat efekt hranic trvalo roky, říká valtický kastelán Richard Svoboda

Zámek ve Valticích láme rekordy v počtu návštěvníků. Lidé se vracejí a objevují, co jim dříve zůstalo skryto, tvrdí jeho kastelán.

Před týdnem 17:42

Nemůžeme říct, že co stoupenec AllatRy, to proruský aktivista, tvrdí religionista o novém hnutí

Nové náboženské hnutí AllatRa vzniklo na Ukrajině, přes Slovensko a Moravu se dostalo i do Čech. Je označováno jako proruské. V české společnosti se představuje prostřednictvím jednoho ze svých projektů nazvaného Tvořivá společnost.

Před týdnem 17:16

Letošní zima byla šestá nejteplejší za 250 let. Do budoucna nebude lépe, předpovídá klimatolog

„Musíme si zvykat, že zimy budou kratší a teplejší a v létě nás budou trápit vlny veder,“ tvrdí to klimatolog a koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Ta letošní podle měření, která se dělají už 250 let, byla za tu dobu šestá nejteplejší.

Před 2 týdny 15:14

Mírné a suché zimy posledních let svědčí hrabošům. Zemědělci dostanou příspěvek na jejich likvidaci

Mírná a suchá zima podpořila přemnožení hrabošů polních. Zemědělci se bojí velkých škod, dostali proto možnost čerpat příspěvek na likvidaci škůdce. Hostem je Miroslav Florián, zástupce ředitele Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Před 2 týdny 16:32

Boj za rovnoprávnost a sociální spravedlnost nikdy nekončí, říká publicistka o významu MDŽ

Mezinárodní den žen, který připadá na 8. březen a v českém kalendáři je od roku 2004 významným dnem, byl už v době první republiky spojený s levicovou politikou a také s feministickým hnutím.

Před 2 týdny 16:26

Soudkyně Bejčková: Stačí málo a právní i úřední texty mohou být srozumitelnější

Zbytečně šroubovaný jazyk, používání cizích výrazů a pasivních tvarů. Soudkyně Nejvyššího správního soudu Michaela Bejčková upozorňuje na nešvary, které používají mnozí právníci a úředníci. A snaží se ukázat, jak je – často velmi jednoduše – napravit.

Před 2 týdny 18:03

Ministr Bek: Po angličtině posílí i němčina a francouzština, ale o češtinu se nebojme

„V Evropské unii jsou vlastně víc než dvě desítky angličtin,“ říká ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který je současně senátorem zvoleným v Brně za hnutí STAN.