- Podcasty
- Máme rádi zvířata

Poslechněte si podcast: Malí pstruzi se vykulí ve speciálním inkubátoru přímo v řece. Může za to perlorodka
Zachránit perlorodku říční, a tím vlastně i pstruha obecného potočního, pomáhá projekt na Šumavě. Vývoj perlorodky se totiž v raném stádiu neobejde bez rybího společenstva. Kdysi jako hostitelé k rozmnožování sloužili zejména lososi, ale po zamezení jejich tahu do horních toků, roli převzal právě pstruh. Zajímavé je, že by to měla být hlavně původní šumavská forma „potočáka“.
Máme rádi zvířata
Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.
Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
V jihočeských vodách žije i záhadná Lota Lota
Lota Lota je latinský název mníka jednovousého. Jediné treskovité ryby u nás. A pochopitelně tato až záhadná ryba žije i v jihočeských vodách.
Mravenci jsou možná nenápadní, ale pro přírodu a lidstvo důležití
Mravenci jsou pracovití a pilní. V domácnostech je sice nevidíme rádi, planetě ale prospívají. O jejich důležitosti v přírodě i pro lidstvo bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata v pravidelném cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.
Něco mezi přiškrcenou čivavou a papouškem. Nutností jsou chápaví sousedi, říká chovatelka puštíků
Puštík obecný je nejrozšířenější sovou v naší přírodě. Kdo viděl pohádku Tři oříšky pro Popelku, ví, jak vypadá. Jde o menší sovu s mohutnou kulatou hlavou, okrouhlým obličejem se závojem a hnědočernýma očima. Zbarvení peří má širší spektrum – od šedé přes různé odstíny hnědé až po rezavou, s tmavým žíháním.
Přestal váš pes štěkat? Může to souviset se zánětem hlasivek, ale také neurologickým problémem
„Máme sedmiletou fenku border kolie a přestala nám štěkat. Štěkala, když chtěla jít ven, a najednou přestala,“ popsala ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata problém svého psího kamaráda posluchačka z Českého Krumlova.
Predátoři ovlivňují rybářské sportovní revíry a ryby v nádrži Římov rostou pomaleji
Co způsobují různí predátoři ve sportovních rybářských revírech? Na to se zeptal autor magazínu Máme rádi zvířata Martin Hlaváček. Dále bude řeč o zjištění vědců, že důsledkem globálního oteplování je zpomalení růstu ryb ve vodárenské nádrži Římov. Připomeneme, jak zvěř zvládá zimu a proč jí nevadí ani krátkodobé mrazy a více sněhu. Na řadu přijde také dopis posluchačky, která se svěřila s tím, jak velkou roli hrál v jejím životě pes.
Mravenci si od mšic berou sladkou šťávu, za to se o ně starají. Jsou také ochrankou motýlů modrásků
Mravenci ovlivňují život mnoha organismů. Jsou hostiteli řady příživníků a parazitů, se mšicemi dokáží žít ve vzájemně prospěšném vztahu, členovcům nabízí pro změnu bydlení.
Zápach z kočičí tlamy může být projevem specifického onemocnění. Pak je nutné vytrhat všechny zuby
Zápach z úst u koček může být příznakem onemocnění. Když se k tomu přidá ještě slinění a nepřijímání potravy, je z toho diagnóza. Za zápachem z kočičí tlamy být hodně příčin, například zánět dásní, zubní kámen nebo onemocnění ledvin.
Na fyzioterapii chodí i psi a kočky, pomáhá jim po úrazech nebo ve stáří
Historie veterinární fyzioterapie v Česku není dlouhá. První zmínky pocházejí z roku 2008. Dlouho neexistovala ani škola s tímto zaměřením, ale v současnosti už je možné obor studovat. Fyzioterapeuti pomáhají zvířatům, hlavně psům, ale třeba také kočkám, s mnoha zdravotními problémy.
Čím se živí mravenci a jaká je jejich potravní strategie
Do mravenčí říše znovu míříme v cyklu magazínu Máme rádi zvířata. Zoolog Roman Kössl ze Zoo Hluboká připomene, čím se živí mravenci, a vysvětlí, v čem spočívá jejich potravní strategie. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.