Příběhy z Vysočiny
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Malérečka z Pelhřimova našla inspiraci u slavného šperkaře Fabergého. Její vajíčka se třpytí zlatem

Malování kraslic není jen historickou tradicí, kterou je třeba dodržovat. Přicházejí i nové nápady, které často staré techniky rozvíjejí. Martina Malá z Pelhřimova spojila tradiční voskovou batiku s inspirací od slavného šperkaře.

03:01

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 03:02

Vyvzdušnění, oklepávačka, šití. V Jihlavě zaučí do knihařského řemesla každého

Jak vznikla knihařská dílna Buk v Jihlavě, to by prý vydalo na román, říká grafička a knihařka Marie Musilová.

Před dvěma dny 03:11

Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství

I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Pořád je tam možné objevovat něco nového, respektive starého. Stalo se to i na hradě v Ledči nad Sázavou, kde čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.

Před pěti dny 03:05

V jemnickém bezobalovém Opobchodě se dá nakoupit a v Posečkávárně vychutnat pomalá káva

Do obchodů, které prodávají zboží bez obalů, si na ně buď doneseme vlastní nádobu, nebo nám je nasypou či odlijí do ekologických obalů. Ve městech vidíme takové obchody čím dál častěji.

Před šesti dny 02:56

V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír

Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci spolu s učiteli školy loni na podzim v Hamburku z devíti nástrojů.

Před týdnem 03:06

Čerstvé i sušené. Jedlými květy si ozdobíme talíř po celý rok

Jedlé květy jsou móda. V posledních letech se mění přístup lidí k jídlu, a tak se v restauracích i na rautech či v pohoštěních objevují chody ozdobené čerstvými květy.

Před týdnem 02:50

V psím útulku v Pístově u Jihlavy čeká na nového pána kříženec Chuck. Je to pohodový pes

Zatímco v době covidové pandemie byla po psech sháňka a lidé často hledali i v útulcích, teď je situace opačná. Psi vyrostli a lidé se jich zbavují. To je zřejmě také případ ročního křížence Chucka, který na nového pána čeká v Pístově u Jihlavy.

Před týdnem 03:02

Poníci spásají louku u Odrance ve Žďárských vrších. Sdružení Krajina tam buduje obecní rezervaci

Pokud se někdy vydáte na Žďársko směrem na Věcov, Odranec a (tematicky) Koníkov, možná uvidíte na kusu louky za nízkým plotem a krátkou lávkou čtyři pasoucí se poníky. Ekologické sdružení Krajina si vybralo tento pozemek, který není příliš vhodný pro zemědělské využití, aby na něm vybudovalo obecní rezervaci.

Před týdnem 03:00

Pelhřimovští ochránci přírody představují české dřeviny. Mají jich už přes osmdesát druhů

Jak vypadají listy javoru babyky? A jak žaludy červeného dubu? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek najdete v expozici dřevin, kterou připravili a stále rozšiřují pelhřimovští ochránci přírody ve své sídle na Masarykově náměstí.

Před 2 týdny 02:40

V jihlavské nemocnici můžou zahradničit i pacienti na vozíku

Především pro pacienty z oddělení geriatrie Nemocnice Jihlava slouží několik záhonků a menší pergola pro venkovní posezení na čerstvém vzduchu.

Před 2 týdny 03:01

Edvard Beneš chtěl mít na náměšťském zámku bílé zdi. Z toalety měl krásný výhled do obory

Na základě Benešových dekretů přišel po druhé světové válce rod Haugwitzů o zámek v Náměšti nad Oslavou, a už v létě roku 1946 sloužily reprezentativní prostory v prvním patře prezidentovi jako letní sídlo. Právě tam ho navštívila nejen Milada Horáková, ale i Marta a Klement Gotwaldovi.