Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Malá kina v kraji se snaží udržet pravidelné diváky. Provoz podporují radnice

Mnoho klasických kin v malých městech by se bez podpory z radnic neuživilo. Konkurence velkých multikin i streamovacích služeb je velká. Mnohdy ale nenabídnou divácky náročnější filmy. Malá kina se snaží diváky přitáhnout nižší cenou, možností donést si vlastní občerstvení nebo jedinečnou atmosférou.

01:59

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 00:17

Festival loutkových divadel nabídne v Ostravě vystoupení 23 souborů

Festival loutkových divadel Spectaculo Interesse nabídne v Ostravě od 1. do 6. října vystoupení celkem 23 souborů z Francie, Německa, Itálie, Rakouska, Slovinska, Polska, Slovenska a České republiky. Přehlídku od roku 1995 pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO).

Včera 01:55

Těrlicko má nové sportoviště za 20 milionů. Dostává ale kvůli němu pokuty a nesmí ho používat

Obec Těrlicko řeší řadu problémů s novým sportovištěm. Tréninkové hřiště pro mladé fotbalisty a terénní cyklistickou dráhu za více než 20 milionů dostavěli v létě. Teď za to dostávají pokuty od České inspekce životního prostředí a hrozí jim i vracení dotace od státu. Podle současného starosty se chyby staly před jeho nástupem do funkce. Jeho předchůdce tvrdí, že času na dořešení všech povolení měl dost.

Před dvěma dny 02:04

V Ostravě je 31 škol se sociálně znevýhodněnými žáky. Stát hledá cestu, jak jim zlepšit budoucnost

Celkem 31 základních škol v Ostravě zařadil Národní pedagogický institut mezi sociálně znevýhodněné. Žáci tam pocházejí z vyloučených lokalit nebo z chudých či jinak ohrožených rodin. Stát jim teď pomáhá posunout tyto žáky k lepší budoucnosti. V celkem čtyřech stovkách škol v Česku podporuje asistenty ve třídách, doučování, odpolední kroužky, ale taky třeba to, aby se i chudé děti ráno nasnídaly.

Před dvěma dny 02:00

OBRAZEM: Jak se před více než půl stoletím stavěl důl ČSM na Karvinsku

Od zahájení těžby na dole ČSM na Karvinsku v tomto roce uplyne 55 let. Dnes je to už poslední černouhelná šachta, která je pořád ještě v provozu, ale její začátky nebyly vůbec jednoduché. Na vlastní kůži to zažil Vladimír Špok. Byl u hloubení prvních metrů jámy.

Před dvěma dny 01:56

Lidé hledají nižší ceny potravin u farmářů nebo automatů na mléko

Litr mléka za 18 korun, kilo brambor za 22kč, sáček zelí za 15. Při dnešních cenách potravin mohou lidé ušetřit nákupem přímo u farmářů. Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku mají dokonce automat na zelí. Pravděpodobně první v Česku. Denně prodají asi 20kg. Vytížený je i tamní mlékomat.

Před čtyřmi dny 04:04

Miliardář Bakala drží na Karvinsku tisíce pozemků, brzdí to rozvoj některých obcí

Chcete se rozvíjet? Musíte se domluvit „s Bakalou“. I po dvaceti letech od privatizace OKD patří skupině firem českého miliardáře Zdeňka Bakaly na východě Moravskoslezského kraje na 15 tisíc pozemků. Server iROZHLAS.cz zmapoval, co to pro obce a kraj znamená a jak se to promítne do chystané přeměny kraje z hornického regionu.

Před pěti dny 00:17

Ostravská ocelárna Vítkovice Steel je minulostí, zůstala po ní 17hektarová plocha

V Ostravě skončila demolice ocelárny společnosti Vítkovice Steel. Potvrdila to mluvčí firmy Jana Dronská. Továrna nedaleko centra města zastavila výrobu v roce 2015 a po zbourání a vyčištění po ní zůstala volná asi 17hektarová plocha.

Před pěti dny 01:40

Lepší zobrazení a kratší dobu vyšetření umožní nové CT v Městské nemocnici Ostrava

Vyšetření hrudníku a břicha za dvě vteřiny. Srdce za 150 milisekund. Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava výrazně zkrátí dobu vyšetření. A zdravotníkům také umožní diagnostikovat více lidí. Pacienty zase zatíží menší dávkou záření.

Před pěti dny 01:39

Třebom na Opavsku vypsala veřejnou sbírku na pomoc pro své obyvatele

Trvalo to jenom pár minut a malá vesnice Třebom na Opavsku byla zalitá vodou a nánosy bahna. Stalo se to před necelými dvěma týdny a i když se například chodníky nebo cesty už podařilo uklidit, domy a zahrady budou poničené ještě dlouho. Obec Třebom proto vypsala veřejnou sbírku pro nejvíce zasažené domácnosti.

Před šesti dny 02:53

Varhany heřmanovického kostela mají po opravě zvuk, jako měly před sto lety

Velké překvapení zažili farníci z Heřmanovic na Bruntálsku po návštěvě diecézního opraváře varhan. Zjistil, že na kůru jejich kostela mají hudební poklad. Nástroj má totiž po více než sto letech stále původní zvuk, který v minulosti v této malé vesnici v Sudetech mohli slyšet ještě němečtí obyvatelé. Více než stoleté varhany nebyly zničené červotočem nebo dřevomorkou, jen potřebovaly pořádně vyčistit.