Příběhy z kalendáře
30. leden 2023

Poslechněte si podcast: Mahátma Gándhí: "Nejsem vizionář. Jsem praktický idealista."

Mahátma Gándhí. Jeden z největších duchovních a politických vůdců patřil v dětství mezi nejdrobnější chlapce, bál se hadů a tmy, na vysoké škole propadal. Nakonec se stal právníkem. U svého prvního případu se nezmohl na slovo, a ze soudní síně utekl. Neúspěchy ho přiměly se sebou pracovat a změnit se. Později dokázal řešit spory mezi lidmi, postavit se rasismu a nesvobodě. Jeho metoda nenásilného odporu inspirovala miliony lidí v boji proti bezpráví.

21:20

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 17:55

Hanč a Vrbata. Zahynuli ve sněhové vánici

Bohumil Hanč a Václav Vrbata tragicky zahynuli 24. března 1913. Velikonoční pondělí bylo dnem startu rychlostního běžkařského závodu na 50 kilometrů, který se konal na hřebenech Krkonoš. Několikanásobný vítěz tohoto závodu Bohumil Hanč byl jasným favoritem a po tomto závodě plánoval s vrcholovým sportem skončit. Ráno bylo krásné počasí. Obloha jasná a teploměr ukazoval 8 stupňů nad nulou. Závodníci proto vyrazili na trať jen v košilích, bez čepic a bez rukavic.

Před dvěma dny 17:25

František Ringhoffer. Otec zakladatel podnikatelského impéria

Jeho děda založil kotlářskou dílnu, on z ní vybudoval největší vagonku v monarchii a stal se baronem. František Ringhoffer II., otec zakladatel podnikatelského impéria. Byl starostou Smíchova, byl mu propůjčen Řád železné koruny 2. třídy a roku 1872 se stal baronem. Založil mimo jiné Velkopopovický pivovar a jeho péče o tamní krajinu udává její charakter dodnes.

Před třemi dny 18:42

Prezident Antonín Novotný. Proč byl jeho pád tak rychlý?

Jedna z událostí, která odstartovala změny Pražského jara, byla abdikace dlouhodobé tváře totalitního režimu Antonína Novotného na post prezidenta republiky. Abdikoval 22. března 1968. Ztráta mocenské pozice nejvlivnějšího muže republiky vynesla do výšin zájmu všech někoho jiného - Alexandra Dubčeka. Pražské jaro bylo v srpnu 1968 zadušeny vojsky Varšavské smlouvy. Jaký ale byl Antonín Novotný, jak se stal prezidentem a proč byl jeho pád tak rychlý?

Před čtyřmi dny 19:14

České loutky bavily společnost, kritizovaly Hitlera a dostaly Oscara

„Na vědomost se dává, že se dnes tady bude producírovat nádherná historie, ve které se vypisuje, kterak čert Johanese doktora Fausta do strašlivého pekla odnesl,“ vyvolával první český kočovný loutkoherec Matěj Kopecký v roce 1847. Lidé z okolí se scházejí, aby se podívali na představení. Málokdo tušil, že jim hraje válečný veterán, který bojoval proti Napoleonovi v bitvě u Slavkova, byl několikrát postřelen a narodilo se mu 15 dětí, z nichž se dospělosti dožilo jen šest.

Před pěti dny 18:06

Svatý Jan Nepomucký. Do Vltavy byl shozen z Karlova mostu

Jan Nepomucký, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. Rodák z Pomuku (dnešního Nepomuku) nedaleko Plzně v sobě ztělesnil ideál znalce Božích tajemství. V úřadě generálního vikáře věrně plnil povinnosti, hájil práva církve a její svobodu proti zvůli krále Václava IV. Když po velkém mučení pro svou věrnost povolání i mlčenlivost zemřel, byl z Karlova mostu vhozen do Vltavy. V roce 1729 byl papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého.

Před týdnem 20:25

Sjednocení Itálie. Husarský kousek tisícovky špatně vyzbrojených partyzánů

Itálii proslavila dlouhá historie, skvělá kuchyně, krásy pobřeží a hor. Nebyla to vždycky jedna země, jeden stát. V minulosti tu vládlo mnoho vévodů, králů, papežů i konzulů. Proto si dnes chceme připomenout její sjednocení. Vlastenci a velkému dobrodruhovi Giuseppe Garibaldimu se povedl opravdu nečekaný kousek. S tisícovkou špatně vyzbrojených partyzánů prošel zemí od jihu na sever a dokázal to, co se dlouho před ním nikomu nepodařilo.

Před týdnem 21:44

Unikátní zápis v duchcovské městské knize aneb Začátek dobývání „hořlavého kamene“

Těžba uhlí změnila v posledních dvou staletích tvář severních Čech k nepoznání. Jak ale celý příběh začal? Co stálo na počátku uhelné horečky? Je to nenápadná a napůl zapomenutá zmínka v jedné duchcovské městské knize. Když neznámý písař bral 16. března roku 1403 do ruky brk, netušil, že o více než šest století později bude těch několik německy psaných řádků pokládáno za unikát. Jde totiž o první zmínku o těžbě uhlí nejen v Čechách, ale také v celé střední Evropě.

Před týdnem 19:20

Stephen Hawking. Nikdy nezískal Nobelovu cenu, přesto zná jeho jméno celý svět

Vědecká celebrita, která nemá konkurenci. Významné objevy, které Stephen Hawking učinil, dokázal populárním způsobem přiblížit široké veřejnosti. Osud mu nadělil famózní inteligenci, ale i obrovské zdravotní problémy, které se postupem času zhoršovaly do té míry, že se nemohl hýbat, ani mluvit. Chcete-li se dozvědět více o životě této mimořádné osobnosti, poslechněte si Příběhy z kalendáře.

Před týdnem 19:42

ALMA. Největší observatoř světa k pozorování vesmíru

ALMA neboli Atacamská velká milimetrová soustava byla slavnostně uvedena do provozu 13. března 2013. Znamenalo to převrat v lidských možnostech zkoumání vesmíru. Soustava 66 antén umístěná ve výšce 5050 metrů nad mořem v chilských Andách umožnila nahlédnout do velmi vzdálených galaxií, zachytit záření z počátku vesmíru nebo pořídit první snímek černé díry.

Před 2 týdny 17:59

Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti

Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte se narodil ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda, nebo sebevražda? Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu.