Online Plus
2. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Proč tajné služby Spojených států blokují reklamu na internetu?

Zamyslí se, jestli by opravdu měl existovat jen jeden typ nabíječek. Přinese analýzu cen mobilních dat v České republice, které patří k nejdražším v Evropě. A popíše i důsledky střetu dronu s havranem v Austrálii. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským to všechno rozebral šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

23:54

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Včera 24:03

Ambicozní zpravodajský agregátor FlashNews končí a důvody vysvětlí magazín Online Plus

Rozebere také hackerský útok na weby firmy Uber, popíše změny v těžbě kryptoměny etereum a popíše problémy fotobank s automaticky generovanými fotkami. Redaktor Deníku N Petr Koubský odpovídá na otázky šéfredaktora serveru Lupa.cz Davida Slížka.

Před týdnem 23:41

Koubský: Soud potvrzuje, že EU je subjektem, který skutečně vede boj proti digitálním monopolům

Po čtyřech letech Tribunál Soudního dvora EU konečně rozhodl v případu Googlu, který měl zneužívat své dominance v mobilním operačním systému android. Po vynesení rozsudku musí společnost nyní zaplatit pokutu v přepočtu přes 101 miliard korun. Jde o první pokutu v tak velkém finančním rozsahu, která byla Googlu definitivně potvrzena odvolacím soudem.

Před 2 týdny 24:02

Koubský: Proti Kiwi Farms měla dávno zasáhnout policie. Naprosto jasně tam byly porušeny zákony

Kiwi Farms jako internetové fórum nemusí být v ČR tolik známé, přesto kroky, které činí, otevřely kritiku ve společnosti. Americká firma Cloudflare, poskytující infrastrukturní služby zhruba pětině světového internetu, se díky tomu několik týdnů zabývala tím, jak určit hranice odpovědnosti poskytovatele internetové infrastruktury. O co v případu jde? A pomohou kroky Cloudflare k jeho vyřešení?

Před 3 týdny 24:10

Technologie při vyšetřování požáru v Národním parku České Švýcarsko, placené funkce na sociálních sítích, smartphony komunikující přes satelit a sváteční prodej v e-shopech rozebere magazín ze světa počítačů a internetu

Moderuje David Slížek.

26. srpen 2022 24:10

Weby podvodníků pod kontrolou? Správný krok, ale musíme stát pozorně hlídat, míní redaktor Koubský

V Česku začne platit už třetí blokační seznam s nepovolenými webovými stránkami. Podle novely zákona ho zřídí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Na seznamu by měly být servery, které nabízí nebezpečné potraviny nebo ty, které vážně porušují požadavky stanovené právními předpisy.

19. srpen 2022 24:00

Většinu novinářů dokáže do deseti let nahradit umělá inteligence, věří redaktor Koubský

Patří autorská práva k obrázkům generovaným umělou inteligencí tvůrcům softwaru, nebo tomu, kdo vymyslel zadání, které dalo obrázkům vzniknout? V tuto chvíli jde zatím o více méně filozofickou debatu. To se ale v může velmi rychle změnit. „Tvůrčí možnosti umělé inteligence porostou. A otázka, kdo je tvůrcem a komu náleží práva, je velice otevřená,“ přiznává redaktor Deníku N Petr Koubský.

5. srpen 2022 25:10

Expert: Facebook už mladé zpátky nedostane. Změna by mohla odradit i jeho starší cílovou skupinu

Sociální síť TikTok je založena na zobrazování nepřetržitého proudu krátkých zábavných videí doplněných hudbou a efekty. Nastolila tak nový trend mezi sociálními sítěmi. Zvyšující se obliba sítě TikTok ovlivňuje i zaběhlé sociální sítě jako Facebook či Instagram. Obě sítě pod hlavičkou společnosti Meta tak, ve snaze více zapůsobit na mladší uživatele, uvažují o změně na podobný model.

29. červenec 2022 23:40

Sociální sítě facebook a instagram začnou častěji nabízet krátká videa i lidem, kteří nepatří mezi jejich sledované osoby

Snaží se tak konkurovat síti Tik tok, založené na krátkých videosekvencích a algoritmickém objevování nového obsahu. O budoucnosti sociálních sítí diskutují Adam Zbiejczuk ze serveru inluencer.cz a redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.

22. červenec 2022 24:01

Lidé chtějí pořád něco nového a Netflix usnul na vavřínech, komentuje Koubský odliv předplatitelů

Nejpopulárnější streamovací služba Netflix i ve druhém čtvrtletí tohoto roku ztratila téměř milion předplatitelů. „Vedení Netflixu si patrně oddechlo. Původní odhady totiž počítaly s poklesem o dva miliony,“ připomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

15. červenec 2022 24:15

Online Plus: Jsem zvědavý, jak velké politické zemětřesení aféra s lobbingem Uberu vyvolá, říká redaktor Koubský

Dopravní společnost Uber, která rozhýbala i náš svět taxikářských služeb, často vědomě porušovala zákony a lobbovala u politiků. Vyplývá to z interních dokumentů, které utajený zdroj předal britskému deníku The Guardian a sdružení International Consortium of Investigative Journalists. „Nečekal jsem, že celá záležitost půjde takto daleko a vysoko,“ říká v pořadu Online Plus redaktor Deníku N Petr Koubský.