Magazín Experiment
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Jak může pomoci darování stolice? A dá se připravit na další pandemii?

00:00 témata magazínu00:30 výzkum nových virů u klíšťat, komárů a netopýrů03:55 rozhovor s Ruth Tachezy, vedoucí katedry genetiky a mikrobiologie PF UK07:25 pěstování vodních řas09:15 darování stolice13:10 vliv větru na rozptyl automobilových plynů17:00 rozhovor se Štěpánem Noskem z Ústavu termodynamiky AV ČR

20:41

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Před čtyřmi dny 03:38

Odkládat aktualizaci se nevyplácí. Jak a proč kyberútočníci zneužívají vaši chytrou domácnost?

Na internetu se denně odehrávají stovky miliónů útoků na chytrá zařízení v našich domácnostech. Vedle mobilů a notebooků cílí útočníci také na chytré vysavače, ledničky nebo třeba webkamery. Odborníci doporučují bránit se pravidelnou aktualizací softwaru. Pokud ji odložíme na později, usnadňujeme útočníkům práci. V Centru umělé inteligence na ČVUT vytvářejí pomocí online testování speciální list podezřelých IP adres jako nástroj prevence proti útokům na internetu věcí.

Před týdnem 22:08

Jak se ovládá počítač očima? A jak nebezpeční jsou parazité z přírodních koupališť?

00:00 témata magazínu00:40 nová metoda na vyhledávání cerkárií04:00 útoky na internet věcí08:00 kurzy kybernetické bezpečnosti10:20 rostliny z Panonie pomůžou trávníkům14:10 rozhovor s Jiřím Jakubínským17:30 ovládání počítače očima

Před týdnem 04:04

Zvláštní bakterie umí vyrábět elektrické dráty. Začíná doba bioelektronická?

Elektronické součástky a dráty by se daly pěstovat v koloniích mikrobů. Zvláštní propojení živé přírody s elektronikou by mohlo být úspornější na výrobu i provoz. Jedním z vědců, který novou schopnost bakterií zkoumá, je Allon Hochbaum z Kalifornské univerzity v Irvine. Při nedávné návštěvě u českých vědců své výzkumy představil i vědeckému redaktorovi Martinu Srbovi.

Před týdnem 04:27

Týdny vysoušení a čištění od sazí nebo omítky. Restaurátoři umí zachránit i ohořelé dokumenty

Dokumenty poškozené při požárech zasáhla hned dvojí katastrofa – nejdřív plameny a potom voda při hašení. Restaurátoři z Národního archivu v Praze na Chodovci si pro ně někdy musí jet přímo na místo, kde oheň likvidovali hasiči silnými proudy vody, aby třeba nedošlo k dalšímu poškození neodbornou manipulací. Důležité papíry se pak speciálním způsobem suší a následně opravují.

Před 2 týdny 22:28

Jaké novinky chystá pro cestující pražské letiště? A jak se restaurují ohořelé dokumenty?

00:00 témata Magazínu Experiment00:44 moderní rentgeny a kontrola příručních zavazadel04:28 bezdrátové řízení strojů07:56 5G sítě v továrních halách10:00 restaurování ohořelých dokumentů14:25 chemikálie v těle dravých ryb18:23 elektronika pěstovaná v těle mikrobů

Před 2 týdny 01:53

I z rozmazaných otisků prstů se dá určit pachatel. Stačí z nich odebrat DNA

Při šetření závažných trestných činů mohou kriminalistům pomoci i nejasné otisky prstů. Na bříšcích prstů se totiž zachytává jedinečná DNA každého člověka. Podle odborníků je to ale až poslední možnost vyhodnocení otisků, protože jedinečné značky se při tom zničí. Do budoucna ale může mít DNA v kriminalistice zásadnější roli, protože už teď z ní vědci umí vyčíst například barvu očí.

Před 2 týdny 03:35

DNA mozkového lymfomu se dá zjistit z mozkomíšního moku. Novou metodu testují v Brně

Brněnští vědci vyvinuli nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu. Nepotřebují provádět rizikové odběry vzorků samotného nádoru, stačí jim trocha mozkomíšního moku. V tom totiž plave uvolněná DNA, mimo jiné právě lymfomu. Experti umí genetickou informaci přečíst a zjistit, jestli je pacient opravdu nemocný.

Před 3 týdny 20:20

Jak a proč je potřeba kontrolovat solární panely? A jak odhalit mozkový lymfom?

00:00 témata magazínu;00:30 kontrola solárních panelů pomocí dronů;04:00 technologie vodního paprsku;07:25 využití DNA v kriminalistice;09:20 nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu;12:55 humanoidi a robotičtí psi na Matematicko-fyzikální fakultě UK;16:35 rozhovor s Romanem Bartákem, vedoucím katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK.

Před 3 týdny 04:06

V Evropě droga, v Asii lék? Kratom je dobrý sluha, ale zlý pán, varuje neurovědkyně

Česko od července zavádí novou regulaci kratomu. Jde o listy z asijského tropického stromu, které obsahují takzvané psychomodulační látky. Z vědeckého hlediska to mohou být léky, v nepovolaných rukou se z nich ale stávají nebezpečné drogy. O nebezpečí i léčebném potenciálu kratomu nedávno v Praze přednášela neurovědkyně z malajsijské státní vědecké univerzity Zurina Hassanová.