- Podcasty
- Magazín Experiment

Poslechněte si podcast: Čím Češi zaujali na EXPO 2025 v Ósace? A jak si udržet zdravá játra?
00:00 témta magazínu00:30 Expo v japonské Ósace05:00 les civilizací10:00 pachové dědictví14:15 světový den jater18:00 cena pro mladé inovátory
Magazín Experiment
Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?
Evropa stále víc sází na zelenou energii. Česko patří k nejhorším v EU
Evropa loni vyrobila rekordních 45 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Podmínky pro tuto výrobu se ale velmi lišily na západě a východě kontinentu, v Česku byly spíš nadprůměrné. I to vyplývá z podrobné zprávy o stavu evropského klimatu za rok 2024, kterou pro Evropskou klimatickou službu Copernicus a Světovou meteorologickou organizaci vypracovala více než stovka vědců.
V CERN se počítají jen myšlenky a nápady, věda je velmi demokratická, říká jeho ředitelka
Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN odhaluje tajemství nejmenších částic vesmíru a přitom přináší lidstvu technologické novinky. Nedávno tam objevili další zajímavost o antihmotě. Tu sice běžně nepotkáme, ale i takový objev může být užitečný. CERN je ale rodištěm řady vynálezů, které dnes běžně používáme, připomíná ředitelka organizace, vědkyně Fabiola Gianottiová.
I když srdce nejde transplantovat, může zachránit život. Jak funguje banka srdečních chlopní?
Národní banka srdečních chlopní ve Fakultní nemocnici Motol je jediná svého druhu u nás. Uchovává dvě části dárcovského srdce, které můžou lékaři využít i v případě, že se celý orgán transplantovat nedá. Jen za loňský rok tady lékaři zpracovali na 150 srdcí. To je asi o 30 víc než v roce předchozím. Potřeba štěpů při kardiochirurgických operacích totiž stále narůstá.
Jaké to je ve stavu beztíže? A jak funguje banka srdečních chlopní?
00:00 témata magazínu;00:30 simulace stavu beztíže;10:00 banka srdečních chlopní ve FN Motol;13:55 prohlídka kryoskladu s transplantační koordinátorkou Pavlou Křížovou;17:45 rozhovor s Fabiolou Gianottiovou, ředitelkou CERN.
I s minimem zabezpečení se dají kyberútoky odrazit, tvrdí expert. Vícefaktorové ověření je základ
Kyberbezpečnost je něco podobného jako dopravní předpisy na silnicích. Nezabrání sice každé nehodě, ale ve většině nebezpečných situací pomohou, říká Miguel de Bruyker, generální ředitel belgického Centra pro kyberbezpečnost.
Příliš křehké na knoflík? Brněnští archeologové zjišťují, jak se na Velké Moravě nosily gombíky
Nad velkomoravskými šperky z 9. století, takzvanými gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby? Brněnští archeologové se rozhodli vyrobit jejich kopie a otestovat, co s nimi udělá každodenní používání.
Jaké výhody přináší nová metoda detekce rakoviny krve? A jak se v praxi testují historické gombíky?
00:00 témata Magazínu Experiment;00:38 nová metoda pro detekci myelomu;04:32 rozhovor s hematologem Romanem Hájkem;08:23 zatmění Slunce Měsícem;10:07 pravý účel velkomoravských gombíků;13:40 kryobanka zemědělských plodin;17:50 kyberbezpečnost.
Mikrovlnka jako laboratoř: Proč je při ohřívání jídla dobré znát i jeho elektromagnetické parametry?
Párek se elektromagneticky chová úplně jinak než svíčková. Je to důležité třeba ve chvíli, kdy ve stánku s občerstvením ohřívají větší množství jídla. Cesta k dobře prohřáté porci proto někdy vede přes laboratoře a grafy.
Měsíce bez pohybu na lůžku? „Je životně důležité přesvědčit tělo, že cvičí,“ vysvětluje lékař
Lékaři z Kliniky popálenin ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze zkoumají, jak co nejvíc zlepšit rekonvalescenci a následně i kvalitu života kriticky nemocných pacientů v intenzivní péči. V rámci léčby totiž tráví často celé týdny v umělém spánku anebo i při vědomí nehybně na lůžku a jejich tělo rychle strádá. Experti se proto snaží zpomalit úbytek jejich svalů i nervů za pomoci iluzorních pohybů nebo virtuální reality.