Magazín Experiment
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: AI namísto analogového rádia, tužky a papíru. Český student vymyslel systém pro malá letiště

Bezpečnost na malých letištích by mohl výrazně zvýšit nápad studenta Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve své diplomové práci vymyslel systém, který v reálném čase přepisuje a vyhodnocuje radiovou komunikaci mezi operátory letiště a piloty malých letadel. Ti se totiž zatím spoléhají jen na analogové rádio, papír, tužku a vlastní paměť.

01:54

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Před třemi dny 03:48

„Obrovský respekt všem dárcům.“ Díky Oční tkáňové bance se každý rok vrátí zrak stovkám pacientů

Transplantace oční rohovky je potřeba v případě, kdy se rohovka zkalí nebo změní svůj tvar, někdy ale také po úrazech oka. Ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze rohovky transplantují několikrát do týdne a ročně tak zachrání zrak stovkám lidí. Všechno začíná odběrem dárcovské tkáně. Ve vinohradské nemocnici se nachází i největší oční tkáňová banka v Česku, která ročně zpracuje na pět set očních rohovek.

Před šesti dny 22:15

Magazín Experiment: Jaká tajemství ukrývá česká družice SATurnin-1? A jak se transplantuje rohovka?

00:00 témata Magazínu Experiment00:46 česká průzkumná družice SATurnin-104:31 rozhovor s ředitelem vesmírné divize VZLU Jurajem Dudášem08:39 bezpečnost na malých letištích10:32 transplantace rohovky a oční tkáňová banka14:20 záchrana lidského zraku na Královských Vinohradech18:13 výroba skleněných lahví

Před týdnem 04:00

Proč AI někdy odpovídá nesmyslně? Jazykové modely pracují s čísly, ne se slovy, vysvětluje expert

Umělá inteligence při konverzaci s člověkem někdy odpovídá nesmyslně a zřejmě to tak ještě nějakou dobu zůstane. A to přesto, že v testech chybovosti jsou modely ChatuGPT od OpenAI stále úspěšnější. Podle českých odborníků jsou totiž tyto výsledky zkresleny používáním standardizovaných testovacích sad. Ty se umělá inteligence během opakování už naučila, takže ji otázka nepřekvapí. Správnou odpověď je totiž schopna vygenerovat pouze v případě, že se s tématem už někdy setkala.

Před týdnem 01:57

Ptačí chřipka ohrožuje populace ptáků u antarktických břehů. Možná jde o původní, nezmutovaný virus

Osmičlenná vědecká výprava z Masarykovy univerzity se v sobotu ráno vydala na polární výpravu do Antarktidy. Připojí se ke kolegům a kolegyním, kteří vyjeli už před týdnem. Svoji pozornost nově zaměří na ptačí chřipku – podle jejich hypotézy totiž u jižního pólu zůstal ještě původní, nezmutovaný virus. Bude je ale zajímat i to, jak se změna klimatu podepisuje na houbách, meších a lišejnících.

Před týdnem 22:28

Magazín Experiment: Jak funguje simulátor nezralého novorozence? A je na Antarktidě ptačí chřipka?

00:00 témata magazínu00:30 simulátor nedonošeného novorozence Paul04:20 rozhovor s Richardem Plavkou07:25 výzkum ptačí chřipky na Antarktidě09:20 testování AI13:20 rozhovor s Michalem Pěchoučkem18:25 vesmírná mise LUGO

Před 2 týdny 03:48

Děti na základní škole chápou kvantové principy lépe než vysokoškoláci, tvrdí Bob Coecke

Kvantové počítače koncem loňského roku překonaly další rekord, jejich fungování ale rozumí málokdo. Příští generace by však mohla mít náskok. Dnešní školní děti totiž kvantovým zákonitostem rozumějí lépe než vysokoškoláci a vysokoškolačky, zjistil vědec z oxfordské univerzity a autor ilustrované učebnice Kvantum v obrazech Bob Coecke. Proč tomu tak je a za jak dlouho budou běžně dostupné kvantové počítače, prozradil v rozhovoru vědeckému reportérovi Martinu Srbovi.

Před 2 týdny 04:03

Brněnští vědci vyvíjí elektronický antigenní test. Výsledek by mohli posílat rovnou lékaři

Antigenní testy by mohly fungovat elektronicky. Brněnští vědci totiž začali vyvíjet zařízení, které bude umět přečíst výsledky testu a nahrát je do aplikace. Ta by je pak mohla poslat rovnou do lékařských ordinací. Výzkumníci a výzkumnice přístroj vyvíjí primárně na chlamydie, ale později ho chtějí rozšířit na další, nejen pohlavní choroby. Výzkum je teprve v samém začátku, ale my jsme si ho už vyzkoušeli.

Před 2 týdny 21:15

Magazín Experiment: Jak pomáhá AI gynekologům? A mohou antigenní testy fungovat i elektronicky?

00:00 témata magazínu00:20 AI a gynekologie04:20 prevence rakoviny děložního čípku08:15 meteorický roj10:00 elektronický antigenní test14:00 rozhovor s Tomášem Zimou17:25 Bob Coecke a Kvantové uvažování

Před 3 týdny 20:00

Magazín Experiment: Jak správně třídit obaly po Vánocích? A v čem se mýlí tvůrci speciálních efektů?

00:42 Odpadky po Vánocích04:06 Jak svítí radioaktivní materiál?07:09 Česká družice Lucky 709:11 Rizika onkologických onemocnění po pití alkoholu13:05 Výroba čokolády17:07 Pravděpodobnost při házení mincí