Magazín Experiment
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Úklid po povodni: Pozor na infekci! Všechno nasákavé raději vyhoďte, na ruce je nejlepší anticovid

Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví a nepodceňovat ochranné pomůcky. Povodňová voda je totiž nejen špinavá, ale především kontaminovaná.

03:32

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Před týdnem 02:56

Chvíli loď, chvíli ponorka. Hydronaut je jedinečný pomocník v přípravách na pobyt Čecha ve vesmíru

Hybridní hlubinný modul s názvem Hydronaut o víkendu zakotvil nedaleko Fakulty strojní v areálu ČVUT v Praze. Osmimetrový objekt se na 48 hodin stal domovem pro tříčlennou posádku v čele s Alešem Svobodou, adeptem na budoucího českého astronauta. Jak tento netypický potápěčský zvon vypadá a v čem přesně pomáhá při přípravách na cestu do vesmíru?

Před týdnem 04:03

Česká cesta do vesmíru zprostředkuje 20 studentům zážitky ze stavu beztíže

Cílem projektu Česká cesta do vesmíru je vyslat opět na oběžnou dráhu českého astronauta Aleše Svobodu. Kromě toho ale zahrnuje také celou řadu aktivit zaměřených na vzdělávání a popularizaci kosmonautiky a kosmického průmyslu v Česku. Jedním z hlavních lákadel je možnost vyzkoušet si stav beztíže.

Před týdnem 24:28

Speciál Magazínu Experiment: Jak by mohla vypadat česká cesta do vesmíru?

00:00 témata magazínu00:40 mise Promise06:10 lékařská prohlídka astronauta13:30 rozhovor s Ondřejem Švábem17:05 monitoring stresu astronautů21:10 co obnáší vyslání astronauta do vesmíru?

Před týdnem 24:28

Magazín Experiment ŽIVĚ z tréninkové simulace mise českého astronauta na Měsíc

00:00 témata magazínu00:40 mise Promise06:10 lékařská prohlídka astronauta13:30 rozhovor s Ondřejem Švábem17:05 monitoring stresu astronautů21:10 co obnáší vyslání astronauta do vesmíru?

Před 2 týdny 03:37

Víme co na Starlineru nefunguje, ale nevíme proč, vysvětluje NASA odložení návratu astronautů z ISS

Mezinárodní vesmírnou stanici čekají neobvyklé organizační změny. Astronauti Sunita (Suni) Williamsová a Barry (Butch) Wilmore na ní zůstanou až do příštího roku. NASA totiž rozhodla, že se jejich kosmická loď Starliner vrátí na Zemi bez lidské posádky. Kvůli tomu bude potřeba předělat plány dalších letů ke stanici.

Před 2 týdny 03:53

Jak vypadá imunitní systém v nádoru? Unikátní technologii si v Praze zkoušejí i studenti Sorbonny

Studentky pařížské Sorbonny si během půlroční stáže v Praze vyzkoušely zdejší nejmodernější vybavení a snažily se přijít na to, jak si může lidská imunita poradit s nádory. Uplynulé měsíce strávily nejen na přednáškách na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale taky v laboratořích velké biotechnologické firmy Sotio.

Před 2 týdny 22:24

Magazín Experiment: Komu pomůže nová kombinovaná léčba rakoviny?

00:00 Témata Magazínu Experiment00:25 Robotická operace nádorů plic04:18 Kombinovaná léčba rakoviny08:41 Organizační změny na ISS12:20 Stáž francouzských studentek imunologie v Praze16:15 Rozhovor s imunologem Janem Černým19:39 Umělá inteligence v boji proti zločinu

Před 3 týdny 03:55

Zemědělství z oběžné dráhy: Infračervené záření umí odhalit, jak prospívají rostliny v krajině

Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává, a co naopak přebývá. Satelity navíc vidí i to, co je lidským zrakem neviditelné.

Před 3 týdny 03:38

Půda v Česku není v dobrém stavu, ubývá v ní organická hmota, varuje biolog. Co děláme špatně?

Jak se starat o českou krajinu a o půdu, aby byla radost na ní v budoucnu hospodařit? Podle Miloslava Šimka z Ústavu půdní biologie a biochemie Akademie věd to zatím příliš neděláme. „Není to jen věc zemědělců, ale celé společnosti,“ tvrdí v rozhovoru pro Experiment speciál z agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.