- Podcasty
- Český rozhlas - Věda

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Rentgenové CT a mikroskop v jednom. Mikro-CT dokáže odhalit sebenepatrnější vady materiálu
Malá vzduchová bublina v elektronice může pokazit celou kosmickou misi. V extrémních podmínkách vesmíru se projeví každá materiálová nepřesnost, a proto vědci sledují všechny přístroje pod drobnohledem. Pomáhá jim k tomu například mikro-CT, tedy velmi podrobné trojrozměrné rentgenové snímky. Na nedávném setkání odborníků je představil Sascha Senck z hornorakouské polytechniky.
Český rozhlas - Věda
Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.
Laboratoř: Nové antibiotikum ze žáby? Vědci zkoumají asijského skokana
Z kůže nepříjemně páchnoucího čínského obojživelníka vědci izolovali peptid, který teď testují jako případný nový lék. „Žáby nemají šupiny, jako ptáci, savci a plazi, musí mít proto chemické látky, kterými se chrání,“ vysvětluje herpetolog Václav Gvoždík.
Magazín Experiment: Jak se staví protibalistické kryty z lehkého betonu? A jak se léčí kožní lymfom?
00:00 témata magazínu00:20 v Brně vyvinuli protibalistický kryt04:30 rozhovor s Michalem Márou z ČVUT v Praze08:15 co může způsobit nákaza horečkou dengue?10:00 pokračování mise Zero G13:20 léčba kožního lymfomu17:15 rozhovor s hematoonkoložkou Kamilou Polgárovou
Meteor: Meteor o pulzujících hvězdách, souboji housenek a nejstarším stromu
Poslechněte si:01:11 Proč některé hvězdy pulzují?12:37 Neviditelní pomocníci chemiků21:37 Morseův telegraf27:10 Dokáží housenky bránit svůj list?35:46 Jak je starý největší strom světa?45:48 Mléko pod mikroskopemHovoří astrofyzik Zdeněk Mikulášek, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Molekulární kuchyně Miroslava Raaba čte Milan Šteindler.
Quest: Věk 33 jako ortel. Francouzské JRPG Clair Obscur: Expedition 33 čaruje s emocemi i secesí
Když se řekne JRPG, většina lidí si vybaví Japonsko. Když se řekne Clair Obscur: Expedition 33, většina lidí si zatím nevybaví nic – což je chyba, kterou Quest hodlá s novým francouzským tahovým RPG od Sandfall Interactive napravit.
Věda Plus: Šifra, kterou není možné odposlouchávat
Telekomunikační firmy představily první kvantově zabezpečenou linku pro přenos dat v Česku. Přísně střežené datové centrum navštívíme. - Obor data science je podle mnohých jedním z nejzajímavějších povolání 21. století. Jedná se o velmi komplexní a pestrý obor a jeho výku nabízejí na Matematicko-fyzikální fakultě UK. - Do čtvrtého ročníku krátkého intenzivního mapování vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin se může zapojit i veřejnost.
Online Plus: Vyhledávače nabízí AI souhrn zpráv. Koubský: Škodí sami sobě
Vyhledávač Google začal už i v Česku na dotazy uživatelů nabízet souhrny informací vytvořené umělou inteligencí. Jde o boxík, který se na stránce s výsledky hledání zobrazuje u některých témat jako první. „Z hlediska provozovatelů specializovaných webů to je bez pochyby v nepořádku. Bude zajímavé sledovat, jak se tohle uspořádá,“ naznačuje v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Věda Plus: Češi dle lékařů stále častěji vyrážejí do exotických destinací, aniž by si uvědomovali zdravotní rizika, která je mohou na cestách potkat
Dramatické 20. století zanechalo otisky nejen v paměti lidí a domácí i zahraniční politice Česka, ale také ve zdejší krajině. Zkoumat je chce nový projekt Zdivočelá země. Na co se zaměří? - Jak se žije s elektromobilem v Česku? Centrum dopravního výzkumu začíná s online výzkumem.
Věda Plus: Kdy vznikla první umělá buňka?
Jak se netopýři dokážou adaptovat na lidi? Na co se zaměřuje Centrum precizní medicíny? Moderuje Lukáš Matoška.
Síťovka: Jak si pohlídat čas strávený na mobilu a k čemu jsou PEGI
Trávíte na mobilu hodně času? Jak si nastavit časovač, který vám pohlídá čas strávený v aplikaci? A jak poznáme, která hra do mobilu je pro vás vhodná a která ne?