- Podcasty
- Magazín Experiment

Poslechněte si podcast: ŽIVĚ z Maker Fairu v Brně: Robotický bubeník Max, farmář Fraverbot i myoelektrické protézy rukou
00:00 témata magazínu00:52 rozhovor s Vojtěchem Kolaříkem z Maker Faire05:29 třímetrový robotický bubeník Max08:55 rozhovor s Hubertem Trýskou a Františkem Zerzáněm z Z-Bionics12:48 robotický farmář Fravebot16:39 rozhovor s Adamem Otáhalem a Janem Tomanem z CanSat
Magazín Experiment
Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?
Od bolesti zad by mohl pomoct nový roztok s kyselinou hyaluronovou
00:00 témata magazínu00:32 řízení auta tabletem04:15 senzory pro autonomní auta07:15 aplikace rozpoznávající nemoci11:20 přípravek proti bolesti zad15:30 rozhovor se Zdeňkem Čechem19:29 dokument Dokonalé jídlo
Satelitní data je čím dál snazší zneužít, upozorňuje etik. Jak sbírat data z vesmíru smysluplně?
Satelitní data, která posílají družice na Zemi ve stále větším množství, mohou být užitečná i riziková zároveň. Odhalí například usychající lesy, ale mohou také posloužit jako návod pro žháře. Pravidla pro využívání dat z vesmíru jsou nedostatečná, tvrdí etik Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, člen poradního orgánu americké vlády pro vesmírné záležitosti. Diskutoval o tom i s českými odborníky v pražském centru pro environmentální a technologickou etiku.
Octomilka už získala šest Nobelových cen. Při výzkumu ji využívají také čeští neurovědci
Octomilka obecná není jen nepříjemný hmyz. Jako modelový organismus se v poslední době stále častěji uplatňuje také ve výzkumu, a to nejen kvůli rychlému rozmnožování. S drozofilou neboli ovocnou muškou pracují také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Zkoumají na ní genetické příčiny neurovývojových onemocnění, především poruchu intelektu a autismus.
Magazín Experiment: Je moderní zasněžování šetrnější? A jak pomáhá octomilka v neurovědě?
00:00 témata magazínu00:30 zasněžování a moderní technika04:30 vliv sněhu na prostředí08:30 octomilka obecná12:20 usychající lesy16: 00 Rodrigo da Costa
V propojení kosmických technologií a byznysu je velký potenciál, věří organizátoři Czech Space Weeku
Až do soboty se v Praze a Brně koná 6. ročník festivalu Czech Space Week, kde se zájemci mohou seznámit s českými vesmírnými technologiemi a dalšími aktivitami. O víkendu si tak třeba mohli návštěvníci brněnské části festivalu vyzkoušet, jak vypadá simulace vesmírného prostředí například na mezinárodní vesmírné stanici.
Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do FN Motol bude vítat voicebot Irena
Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.
Letový provoz mohou řídit jen lidé s talentem orientace v prostoru a čase. Co všechno to obnáší?
Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Fakultě dopravní ČVUT v Praze. Tam působí také Stanley Schmidt z Ústavu letecké dopravy, kterého se reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek zeptali, jak náročné je řídit letový provoz a co je k tomu vlastně potřeba.
Pilotem nanečisto. Vojenské letecké simulátory připraví letce do bojových misí
Simulátory armádní techniky jsou dnes už neodmyslitelnou součástí výcviku pilotů nebo třeba posádky bojových vozidel. Armáda České republiky využívá takzvané full-mission simulátory, na jejichž vývoji spolupracuje s výrobci techniky. Věrně napodobují nejen samotné stroje, ale i prostředí konkrétního místa. Reportér Magazínu Experiment Michal Šafařík si vyzkoušel, jak se takové simulátory ovládají.
Magazín Experiment ŽIVĚ z akce Česká třicítka na pražské ČVUT
00:00 témata speciálu00:59 rozhovor s organizátorem akce Jindřichem Šiklem05:18 řízení letového provozu virtuálně09:54 výcvik dispečerů a rozhovor se Stanley Schmidtem13:30 simulátory české armády17:49 řízení letišť na dálku a rozhovor s Jakubem Krausem
Moderní výuka může být dostupná všude, říká inovátorka. Její multimediální učebna se vejde do batohu
Kvalitní vzdělávání v 21. století často vyžaduje přístup k elektřině a internetu. Dostat je do nejodlehlejších míst teď už nemusí být nákladné, říká britsko-finská podnikatelka Yesika Aguilerová. Spolu s týmem dalších mladých lidí vyvinula například přenosnou multimediální učebnu s vlastní elektrárnou. Obojí se dá doslova sbalit na cesty letadlem nebo pěšky divočinou. Svoje vize představila tento týden na konferenci mladých inovátorů v Praze.