Český rozhlas - Věda
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Jak se umělá inteligence učí budit piloty? A jak mohou drony zachránit srnčata?

00:00 témata Magazínu Experiment00:36 sledování únavy pilotů a bezpečnější cestování letadlem04:33 rozhovor s Lenkou Hanákovou z Laboratoře lidského faktoru a automatizace v letectví Fakulty dopravní ČVUT08:09 pátrání policie po nových syntetických drogách10:01 ochrana zvěře před senosečí drony13:51 ekologické pachové odpuzovače zvěře17:19 uzdravení poničené zemědělské půdy

21:19

Český rozhlas - Věda

Vydává: Český rozhlas

Pro fanoušky vědeckých objevů a technických zajímavostí.

Web

Včera 26:24

Věda Plus: Vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny v přelomovém výzkumu zjistili, že tvrdnutí jater podporuje růst rakoviny

Zároveň našli způsob, jak tohle prostředí změnit ? a tím růst nádoru zpomalit. Půdní sucho v ČR nabírá na síle, předpověď je nadále nepříznivá. Jak udržet více vody v půdě a omezit erozi? A testuje se nový způsob pěstování sladovnického ječmene kvůli změně klimatu, která způsobuje dlouhodobě nižší výnos i horší kvalitu zrn. Jaké jsou první výsledky nové metody? Moderuje Renata Kropáčková.

Včera 03:41

Magazín Experiment: Žížalám vděčí Evropa za 8 % úrody obilí, říká půdní mikrobiolog. Jak se správně starat o půdu?

Zemědělská půda v Evropě desítky let postupně chátrala, uzdravení proto nepřijde úplně hned. Britský zemědělský expert David Purdy ale tvrdí, že navzdory lidské nedočkavosti výsledky přijdou. Jen musíme vydržet.

Před dvěma dny 26:54

Věda Plus: K čemu všemu lze využít haldy odpadu z výroby oceli?

Ostravští vědci zkouší z nevyužitého materiálu vyrábět glazury na kachličky do koupelen. V Praze se sešli IT profesionálové, kteří pracují s cloudovými službami. Jak vývoj těchto technologií ovlivńuje umělá inteligence? Brněnští odborníci vyvíjí systém na sledování únavy pilotů. Jak dopadly první testy? Moderuje Renata Kropáčková.

Před dvěma dny 03:40

Síťovka: Alex tvoří obrazy pomocí hraček, vložek do bot i kuchyňského náčiní.

Víc než milión lidí sleduje na Instagramu profil Alex_artiste_peintre (Alex_umělkyně_malířka). Proč?

Před třemi dny 47:10

Leonardo Plus: Demografka: Mít dítě je dnes pečlivě připravený projekt

V Česku žije skoro 11 milionů lidí, loni se ale narodilo nejméně dětí v historii. „Mít dítě už skutečně není norma ani povinnost,“ poukazuje v pořadu Leonardo Plus Jiřina Kocourková, vedoucí Katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „A jedním z vysvětlení, proč porodnost klesá, je, že se mění hodnota rodičovství a přístup k němu. Plánované rodičovství přerostlo do podoby pečlivě naplánovaného projektu.“

Před třemi dny 25:50

Věda Plus: Co může společnost nebo stát udělat pro to, aby se mladí lidé více zapojili ?

třeba i v rozhodovacích procesech?

Před třemi dny 04:39

Meteor: Žárovky: Audioteaser na nový pořad o vědě na Dvojce

Přemýšlíte někdy o budoucnosti? Jak se promění medicína, co za nás bude dělat umělá inteligence, jak zvládneme klimatickou změnu a energetickou krizi? Jak se v tom všem vyznat? V Žárovkách si Pavla Hubálková a Jan Lukačevič si povídají s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni. Žárovky poslouchejte každou sobotu po 18:00 na Dvojce anebo kdykoli zpětně na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Před třemi dny 03:51

Magazín Experiment: Srnčata by před posečením mohly chránit drony. Lidem ušetří hodiny práce i nachozené kilometry

Odpudit srnky i s jejich mláďaty, aby se nezdržovaly na polích a loukách určených k sečení, dokážou malé zapáchající kostičky. Už příští rok by je mohly namísto dobrovolníků roznášet drony. Metodu teď testují piloti dronů spolu s myslivci. Pokud se osvědčí, ušetří tak čas i energii lidem, kteří pachové nosiče zatím roznášejí ručně.

Před čtyřmi dny 26:39

Věda Plus: Povolání zdravotní sestry se v průzkumech prestiže umisťuje na předních příčkách

Podle výzkumníků to tak však mnoho sester nepociťuje. Čím to je? - Čeští vědci zmapovali šíření pandemie ve druhém století našeho letopočtu. O čem to, co zjistili, vypovídá? - Klíšťata jsou v těchto dnech nejaktivnější. Jak se proti nim nejlíp bránit? Moderuje Lukáš Matoška.

Před čtyřmi dny 03:24

Antivirus: Antivirus: Obrazovky nemusí být škodlivé, když u nich děti nejsou samy. Povídejte si s nimi o obsahu

Kolik času vaše děti tráví u televize, na mobilu nebo s tabletem? Jakou pohádku pustit malým dětem? A kdy se začít obávat o svého teenagera, že na mobilu tráví času moc?