Magazín Experiment
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Magazín Experiment: Vyrazí na koleje samořídicí tramvaj? A jak pomáhají magnety v léčbě cukrovky?

00:00 témata Magazínu Experiment00:23 samořídicí systém řízení tramvají04:15 rozhovor se Zdeňkem Lokajem z dopravní fakulty ČVUT08:05 molekuly v buňce jako hvězdná obloha09:58 nová léčebná metoda obezity a cukrovky13:52 rozhovor s předsedou České obezitologické společnosti Martinem Haluzíkem 17:45 kvantové šifrování částic

21:31

Magazín Experiment

Vydává: Český rozhlas

Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?

Web

Před třemi dny 01:53

Vědcům se poprvé podařilo zaznamenat vítr mezi galaxiemi. Přispěli i experti z Brna

Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr tvořený proudem částic mezigalaktického plynu. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity. Studie vyšla v nejnovějším čísle prestižního odborného časopisu Nature.

Před pěti dny 04:01

Mlsat a nehřešit? Zlínští vědci vyvíjejí zdravou variantu lískooříškové pomazánky

Lískooříškové pomazánky nejsou zrovna nejzdravější pochoutka. Zlínští vědci se proto snaží vyvinout jejich zdravější, a přitom stále chutné varianty. Cukr v nich nenahrazují sladidly, ale vlákninou inulinem a místo palmového oleje testují lněný olej.

Před týdnem 22:15

Magazín Experiment: Jak se vybírají kadeti pro let ve stavu beztíže? A existuje zdravá nutela?

00:00 témata magazínu00:40 Mise Zero G04:40 rozhovor s účastníkem mise Zero G Simonem Klingou08:25 objev mezigalaktického větru10:20 zdravější lískooříškové pomazánky14:20 rozhovor s Halinou Matějovou z Ústavu veřejného zdraví na Masarykově univerzitě18:10 rozhovor s Danem Kittredgem z Bionutrient Institute v USA

Před týdnem 03:49

Dějiny nepíšou vítězové, ale paranoia. Ideologie ji vtělily do politické akce, tvrdí Luigi Zoja

Stihomam, přehnaný strach a pocit, že za všechno mohou ti druzí, podle italského psychoanalytika a spisovatele Luigiho Zoji pochází z původně užitečných zvířecích instinktů a člověk se s ním rodí. Jak vyvážit tyto prastaré instinkty s lidskostí, vysvětluje v rozhovoru s vědeckým reportérem Martinem Srbem.

Před týdnem 04:00

Umělá inteligence jako fotbalový fanoušek. Automatická kamera se díky ní učí mít „cit pro fotbal“

Automatický kameraman by malým fotbalovým klubům mohl usnadnit analýzu a streamování zápasů. Stačí k tomu kamera a speciální software, který pro svou diplomovou práci vytvořil student Masarykovy univerzity a zabodoval s ním v celostátní soutěži diplomek IT Spy. Umělou inteligenci naprogramoval tak, aby sama plynule sledovala pohyb míče po hřišti.

Před 2 týdny 21:46

Magazín Experiment: Může být pivo s kávovou sedlinou zdravější? A je AI dobrý fotbalový fanoušek?

00:00 témata magazínu00:30 lógr a staré pečivo v pivě04:30 sládci o technologiích08:00 Kingdom Come Deliverance09:48 software pro fotbalové kamery13:48 videorozbor hokejového zápasu17:56 rozhovor s Luigi Zojou

Před 2 týdny 03:52

Pražské planetárium dokončilo rekonstrukci kopule. Nová promítací technologie je světový unikát

Nová kopule pražského planetária měří v průměru 22 metrů a je osázená 45 miliony LED diod. Původní projekční systémy tam hvězdnou oblohu promítaly víc než 60 let. Povrch kopule tvořily hliníkové plechy natřené na bílo. Teď je místo nich jeden velký, světově unikátní displej.

Před 2 týdny 03:59

Mravenčí práce obřího významu. Archeologové v Olomouci katalogizují desetitisíce neolitických nálezů

V Mohelnici na Šumpersku archeologové od 50. do 70. let minulého století zachránili před rozšiřováním štěrkovny desetitisíce pravěkých artefaktů. Ty ale od té doby leží bez ladu a skladu v krabicích a nikdo neví, co která z nich ukrývá. To se teď rozhodli změnit olomoučtí vědci. Každý předmět pečlivě dokumentují a zanášejí do katalogu.

Před 3 týdny 21:58

Magazín Experiment: Dá se odstranit nádor na páteři? A jak se katalogizují archeologické nálezy?

00:00 témata magazínu00:35 operace nádoru na páteři v Motole04:25 rozhovor s Robertem Lischkem08:10 uchovávání dat na černobílý film10:10 nová kopule v pražském planetáriu14:00 archeologické nálezy v Mohelnici18:00 rozhovor s Ashotem Chilingarianem

Před 3 týdny 06:46

DNA je stabilní molekula, vydrží hodně. Virus se intenzivním zářením zničí, říká laserová vědkyně

Specializací vědkyně Evy Klimešové je atomová, molekulová a optická fyzika (AMO), která studuje interakce mezi hmotami nebo mezi hmotou a světlem. V laserovém centru Eli Beamlines v Dolních Břežanech se věnuje experimentům s vědci z celého světa a má jedinečnou příležitost podílet se na pestré škále vědeckých projektů. Jak taková vysoce odborná mezinárodní spolupráce probíhá a jak můžou výsledky pokusů v laserovém centru ovlivnit život běžných lidí? Poslechněte si rozhovor.