Zprávy ČRo Ostrava
21. únor 2023

Poslechněte si podcast: Macura do půl roku skončí jako primátor, odejdou s ním i dvě náměstkyně

Ostravský primátor Tomáš Macura zvolený za ANO během několika měsíců skončí ve vedení města. Dohodl se na tom na mimořádném jednání s ostatními zastupiteli za ANO.

00:16

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Před dvěma dny 00:25

Bohumínská Vrbice získá pás izolační zeleně, má odfiltrovat hluk a prach z překladiště

Bohumín získal od Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 200 tisíc korun na izolační zeleň. Pás stromů, který zmírní hluk a prach, roste v místní části Vrbice nedaleko rodinných domů. Ke čtyřem desítkám už zasazených stromů přibude na jaře dalších padesát, převážně buků a dubů.

Před dvěma dny 01:57

Ze 140 let staré dřevěnky v Komorní Lhotce zbyla jen kamna. Dům se stěhuje do Rožnova

Dřevěnku z Komorní Lhotky na Třinecku starou 140 let rozebrali tesaři a odvezou si ji do dílny u Vsetína k opravě. Za rok obohatí novou expozici ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Typické beskydské chalupě hrozil zánik. Tesaři se ale pokusí co nejvíce původních prvků zachovat.

Před třemi dny 00:18

Radnice v Návsí zrušila od března pevné linky

Obec Návsí u Jablunkova funguje od začátku března bez pevných linek. Náklady na výměnu telefonní ústředny by byly vysoké, proto se obec rozhodla nasměrovat komunikaci na mobilní telefony jednotlivých pracovníků.

Před čtyřmi dny 00:34

Most přes Odru v Polance je zavřený, řidiči musí jezdit po objízdných trasách

Ode dneška je zavřený most v Polance nad Odrou. Řidiči musí jezdit po objízdných trasách. Most, jehož konstrukce je ve špatném technickém stavu, nechá kraj zdemolovat a místo něj postaví za více než 50 miliónů korun most nový. Hotový má být letos v říjnu. Součástí stavby je i nová cyklistická trasa.

Před čtyřmi dny 01:58

V centru Ostravy se připravuje výstavba polyfunkčního domu Václav

Na Kostelním náměstí v historickém jádru Ostravy se začne stavět nový polyfunknčí dům Václav. Moderní budova má doplnit městský blok a nahradit současné parkoviště naproti kostelu ze 13. století. Autorem projektu je česko-slovenská skupina Antracit, která dům Václav postaví za více než 300 milionů korun. Budova bude hotová v roce 2026.

Před čtyřmi dny 02:42

Dnes je Světový den Downova syndromu, říká se mu také Ponožkový den

Dnes je takzvaný Ponožkový den zaměřený na lidi s Downovým syndromem. Symbolickým nazutím dvou rozdílných ponožek je možné vyjádřit podporu lidem s touto diagnózou. Tradičně se do této akce zapojuje Základní škola a Praktická škola v Opavě. Organizuje společné setkání se zdravými dětmi a kulturní vystoupení.

Před čtyřmi dny 02:10

Bílovecké gymnázium bude mít na půdě holubník. Řídit ho bude počítač

Na půdě bíloveckého gymnázia vznikne holubník řízený počítačem. Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky. Právě v těch chce vedení gymnázia pravidelně vyměňovat snesená holubí vejce za umělá, aby se snížil jejich počet ve městě.

Před pěti dny 00:20

Moravskoslezská Technotrasa je nejlepším turistickým produktem roku

Krajská Technotrasa získala ocenění Hospodářské komory České republiky. Porotci ji vybrali jako nejlepší turistický produkt roku. Hodnotili například napojení na infrastrukturu a propojení různých služeb a provozovatelů. Virtuální stezka staví na průmyslové historii Moravskoslezského kraje.

Před pěti dny 01:38

Vítkovičtí hokejisté věří v Brně v úspěch, zápasy venku se jim daří

Play off hokejové extraligy nezastavuje. Druhý čtvrtfinálový zápas dnes sehraje Hradec Králové proti Liberci. Spartu pak čeká repete s Třincem. Naopak hokejisté Vítkovic a Brna načerpávají síly na pokračování jejich čtvrtfinálové série. Moravský souboj je zatím vyrovnaný 1:1 na zápasy.

Před týdnem 00:18

Lidé v Bašce budou mít vlastní charitní poradnu

Lidé v Bašce na Frýdeckomístecku budou moci využít Charitní poradenské centrum. Od dubna bude bezplatná služba fungovat v budově tamního obecního úřadu. A to každé první úterý v měsíci.