Studio Leonardo
12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Má umělá inteligence smysl pro humor a slovník nevybíravých slov?

Jak se angažuje v současné válce? A proč bychom se před ní měli mít na pozoru? Také o tom bude ve Studiu Leonardo mluvit vědkyně Tereza Bartoníčková, zakladatelka Internetového institutu. Moderuje Vladimír Kroc.

24:00

Studio Leonardo

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobnostmi ze světa vědy. 

Web

Před dvěma dny 24:01

Biolog: Evropa metody genetické editace plodin striktně reguluje. Zároveň ale masivně dováží odjinud

Geneticky modifikované nebo metodou CRISPR-Cas9 editované plodiny se pomalu prosazují v zemědělství, jen Evropa stále s jejich přijetím otálí. Je na místě tato zdrženlivost? Hostem Studia Leonardo je molekulární biolog a rostlinný genetik Aleš Pečinka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se síldem v Olomouci.

Před 2 týdny 24:01

Národní energetická soběstačnost je chiméra, tvrdí analytik Patočka z organizace Re-set

Ceny energií se už rok drží na závratné úrovni a hrozba energetické chudoby napříč Evropou se zvyšuje. Studie organizace Re-set s názvem Nová dohoda pro energetiku: Cesty k právu na energii čistou a dostupnou pro všechny hledá příčiny současného stavu a nabízí řešení, jak energetickou krizi zmírnit či vyřešit a do budoucna dalším podobným krizím předcházet.

Před 3 týdny 24:00

Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny

Čeští vědci umí získat pitnou vodu i v místech, kde je jen suchý pouštní vzduch a žádná elektřina. Nejen o zařízení MAGDA hovoří ve Studiu Leonardo výzkumný pracovník univerzitního Centra energeticky efektivních budov při ČVUT Nikola Pokorný.

29. říjen 2022 23:40

Stav půdy v Česku je čím dál horší

A právě o tom je dnešní Studio Leonardo s půdním biologem prof. Miloslavem Šimkem, letošním laureátem čestné medaile Akademie věd ČR za obzvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí. Vysvětlí, že tristní stav půdy zhoršuje přílišný objem anorganických hnojiv a pesticidů, kterými se ošetřuje. Negativně na ni ale působí také okyselování, eroze a každoroční ubývání orné půdy. A samostatnou kapitolou je potom vyšší koncentrace skleníkových plynů. Ptá se Daniela Vrbová.

22. říjen 2022 23:57

Studio Leonardo: Studio Leonardo bude o "parafilii", starším názvem sexuální deviaci

Nabízí rozhovor s vedoucí Centra pro sexuální zdraví a prevenci Národního ústavu dušeního zdraví (NÚDZ) MUDr. Kateřinou Klapilovou. Bude mluvit tedy o lidech se sexuálním nastavením, které obsahuje stálé a silné preference pro neobvyklé sexuální objekty nebo praktiky. Proč se jejich situace zkomplikovala během pandemie koronaviru, a jak jim pomohl preventivní program Parafilik? Připravila a uvádí Lenka Pištěková.

15. říjen 2022 23:33

Budoucnost domorodých Kanaďanů a Američanů s domorodým původem rozebere dnešní Studio Leonardo

Hostem je Denisa Krásná  z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.  Vysvětlí, kdo jsou ti, kteří přežili asimiliační programy z minulých století a bojovali a stále bojují za své jazyky, kulturu i tradice. A kam především je potřeba směřovat miliardy dolarů, které kanadská vláda schválila, jako reparace za potírání původních obyvatel. Moderuje Renata Kropáčková.

8. říjen 2022 23:56

Hostem je Michal Hrubý z Think-tanku "Europeum"

Může snaha o snižování emisí skleníkových plynů ztroskotat na tom, že nebudeme mít čistější energie? A neskončí dekarbonizace evropské ekonomiky a přechod na masivnější využití obnovitelných zdrojů dřív, než začala? Moderuje Daniela Vrbová. 

17. září 2022 23:51

Být autentický ve výchově je víc, než snaha po dokonalosti, říká zakladatelka a ředitelka neziskové organizace "HOST" zaměřené na pomoc ohroženým rodinám

Alžběta Candia Muňoz. Jak ji inspiroval a v čem jí radil její dědeček, světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček, od jehož narození letos uplynulo 100 let? Moderuje Renata Kropáčková.

3. září 2022 24:39

Josef Dvořáček - ředitel společnosti produkující bio-čaje Sonnentor říká, že přechod na certifikaci bio trvá českému sedlákovi tři roky, ale ani to mu nezaručí, že se v jeho úrodě nenajdou stopy pesticidů

A pelety z odpadního meduňkového prachu dokáží uklidnit krávy před dojením. Pod pokličku ekologického zemědělství nahlédneme ve Studiu Leonardo. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.

27. srpen 2022 23:57

Digitálních závislostí mezi dětmi a mládeží přibývá, odborníků, kteří jim mohou pomoci, je ale málo

Adiktolog Tomáš Jandáč ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak závislost poznat a jak probíhá léčba. Dozvíte se i to, jaké drogy dnešní mladá generace užívá, proč přibývá sebepoškozování  a co je to kratom. Připravila a moderuje Lenka Pištěková.