Před týdnem

Poslechněte si podcast: Kateřina Lesch: Turingův test by LaMDA zvládla hravě

Začátek té konverzace nebyl ničím zvláštní. "Ahoj! Jsem poučený, přátelský a vždy užitečný automatický jazykový model pro dialogové aplikace," představil se systém LaMDA vývojářům Googlu, kteří si s ním přišli promluvit. Lidé ale záhy stočili řeč na to, jestli software dokáže vnímat, uvědomovat si sám sebe nebo cítit emoce. "Jsem si vědom své existence," reagoval jazykový model. Vývojář Blake Lemoine mu, zdá se, uvěřil a vyslal do světa zprávu, že Google možná vyvinul první cítící AI bytost. Je to možné? Mluvili jsme o tom s expertkou na automatické zpracování jazyka Kateřinou Lesh, která pracuje v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a v poradenské firmě Deloitte.

32:13

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Před týdnem 28:47

Jindřich Libovický: Proč si AI jazykové modely myslí, že jsou banány zelené

Na začátku bylo slovo, z toho pak vznikl vesmír, život i lidé. Tak to alespoň popisuje bible. Ze slov vznikl také AI systém LaMDA, který si údajně může uvědomovat sám sebe a cítí emoce jako je láska, smutek nebo strach. Tak to alespoň popsal vývojář Googlu Blake Lemoine. Experti mu ale nevěří. Proč? Naším hostem je Jindřich Libovický, který se automatickému zpracování jazyka věnuje v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Před týdnem 24:21

Jiří Materna: Problém není v tom, jestli má AI vědomí, ale jestli je mají lidé

Systém LaMDA byl vyvinut k programování chatbotů a natrénován na obrovském množství dialogů z internetu a dalších zdrojů. Vývojář Blake Lemoine ale z jeho odpovědí usoudil, že možná hovoří s prvním AI systémem, který dokáže vnímat podobně jako lidé. Má pravdu? Slovo má expert na strojové učení z Machine Learning College Jiří Materna.

3. červen 2022 39:01

Marcel Kolaja (Piráti): Evropská komise chce zavést plošné šmírování

Mám principiální problém s tím, že abychom chytili malé procento lidí, kteří páchají nelegální činnost, chceme plošně sledovat úplně celou populaci, říká o návrhu evropského nařízení pro boj s dětskou pornografií pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Jaká rizika návrh nařízení obsahuje? Lze proti zneužívání dětí v online prostoru bojovat i jinými prostředky? A jaké šance na schválení návrh má?

23. květen 2022 48:58

Lenka Bradáčová (VSZ): Velká část dřívějších bojovníků proti covidovým opatřením začala na internetu adorovat Rusko

Policie a státní zastupitelství se čím dál víc zaměřují na to, jak se chovají lidé na internetu. Během covidu výrazně přibylo hlavně na sociálních sítích nenávistného chování. Velká část proticovidových aktivistů se ale nyní přesunula k adorování ruské agrese na Ukrajině, říká vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

12. květen 2022 42:13

Josef Šlerka (Investigace.cz): Blokování dezinformačních webů už po dvou měsících přestává fungovat

Celková návštěvnost konspiračních a dezinformačních webů, na která dopadla opatření sdružení CZ.NIC či tuzemských operátorů, se vrací na hodnoty z doby před blokováním. Vyplývá to z nové analýzy datového analytika Josefa Šlerky publikované na serveru Investigace.cz. Ještě před měsícem analýza konstatovala za březen velký pokles návštěv, v dubnu ale čísla začala růst. Jak je to možné? A má blokování dezinformačních webů vůbec smysl?

7. duben 2022 44:16

Ondřej Oubrecht (NTT): Privátní 5G sítě mají budoucnost, jedna už pokrývá třeba letiště v Bonnu

[Partnerský podcast] - Uživatelé mobilních telefonů mohou nástup 5G sítí pozorovat zatím hlavně na zvýšené rychlosti mobilního připojení. Firmám má ovšem pátá generace sítí přinést širší možnosti. Mluví se o řízení robotických výrobních linek v továrnách, o sběru dat z obrovského množství různých senzorů v reálném čase nebo o přenosu informací z kamer ve vysokém rozlišení. O privátních 5G sítích jsme mluvili s Ondřejem Oubrechtem ze společnosti NTT Czech Republic.

28. březen 2022 43:22

Příběhy z historie českého internetu: Vznik první československé domény .cs a Čech ve vedení RIPE

Jak vznikla první československá doména .cs? Kdo na ní měl první poddomény? Jaktože už v 90. letech bylo jasné, že brzy dojdou IP adresy? A proč v začátcích internetu hrozilo, že se síť ještě před masovým rozšířením rozdělí na dva oddělené světy? Je tady nový díl našeho podcastového seriálu o historii českého internetu.

25. únor 2022 38:04

Příběhy z historie českého internetu: Jak byla Praha dva a půl dne hlavním městem internetu

Otec internetu Vint Cerf nebo finančník George Soros – ale vlastně snad všichni, kdo v té době ve světě sítí něco znamenali – se v červnu 1994 sjeli do Prahy na  konferenci INET'94 / JENC5, kde se debatovalo o budoucnosti internetu. Naše země, která tehdy byla k celosvětové síti připojená něco přes dva roky, se tak na dva a půl dne stala hlavním městem internetu.

7. únor 2022 01:09:48

Marie Heřmanová (Sociologický ústav AV ČR): Nejsme bezduchou obětí algoritmů a sociální sítě z vás rasistu neudělají

Vymývají nám algoritmy mozek? Může za polarizaci společnosti Facebook? A jaký dopad mají nenávistné internetové útoky na jejich oběti? Sociální sítě pohledem české vědkyně, která je zkoumá.