Lupa.cz
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Jan Cibulka (iRozhlas): AI už v redakci testujeme. Články psát neumí, ale pomáhá s rutinou

AI nástroje jako je GPT, Whisper nebo Dall-E zpřístupnily novinářům zajímavé technologie i bez znalosti programování. Za odpoledne je dokáže zprovoznit kdokoliv, kdo umí napsat pár řádek kódu, říká datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka, který v redakci serveru iRozhlas.cz [https://www.irozhlas.cz/] s AI pomocníky experimentuje. Nejde ale o to, aby generátory textu či obrázků nahradily v médiích novináře. „My spíš doufáme, že zafungují stejně, jako zafungovaly v médiích už v minulosti. Že novinářům umožní věnovat se sofistikovanějším úkonům a dělat zajímavější věci,“ vysvětluje.

25:42

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

2. únor 2023 49:40

Kryštof Zbytovský (Vodafone): Cloud šetří náklady za hardware i za softwarové licence

Jaké výhody a nevýhody má pro firmy přechod do cloudu, jak takový přechod v praxi vypadá a jaké útoky například na cloudové služby nejčastěji míří? Partnerem dnešního podcastu je firma Vodafone ČR.

22. leden 2023 31:16

Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci): Práce na některých videích mi zabere i dvě stě hodin v kuse

Už dva roky novinář Jiří Burýšek vysvětluje na svém youtubovém kanálu různé věci, například to, jak se o 2. světové válce učí v Německu, nebo kdo jsou nejbližší spolupracovníci Vladimira Putina. Evidentně to jeho fanoušky baví, má jich už přes dvě stě tisíc.

9. leden 2023 59:02

Roman Vrba (Ministerstvo vnitra): V pozadí datových schránek se vede obrovská papírová válka

Má stát zavádět datové schránky povinně? Co přineslo zásadní předělání systému na konci loňského roku? A proč se ministerstvo vnitra příliš nezabývá uživatelskou přívětivostí rozhraní datovek? O datových schránkách ze všech úhlů pohledu mluvíme s ředitelem odboru e-governmentu na Ministerstvu vnitra ČR Romanem Vrbou.

14. prosinec 2022 54:38

Václav Svátek (ČMIS): Migrace do cloudu je příležitostí udělat si v IT pořádek

Jak se na provozu hostingových firem projevuje rostoucí cena energií? Jak probíhá přesun kompletního firemního IT do cloudu? Co se dá dělat, když firma provozuje třeba přes 20 let starý software? V novém dílu podcastu serveru Lupa.cz mluvíme se zakladatelem a ředitelem hostingové firmy ČMIS Václavem Svátkem.

7. prosinec 2022 29:57

Lucie Balýová (AK Žižlavský): Rok 2023 bude nejspíš v insolvencích rokem kryptoměn

Rok 2022 ještě neskončil, a už teď můžeme mluvit o rekordním počtu velkých rkachů ve světě kryptoměn, které přinesl. Minulostí jsou projekty jako Luna, Celsius, FTX, v českém prostředí se nad propastí nebo možná i za ní potácí Xixoio. Jak tyto pády ovlivní důvěru lidí v kryptoměny? A je krypto jako celek nafouknutá bublina, nebo jen pár jedinců kazí reputaci většinově udržitelného konceptu? O tom mluvíme s advokátkou specializující se na právo IT a současně i insolvenční správkyní Lucií Balýovou.

28. listopad 2022 45:54

Pokud Google vypne náhledy článků, vydavatelé s tím nic nenadělají, říká právník Jiří Kučera

Velké online firmy jako je Google nebo Facebook mají platit vydavatelům online médií licenční poplatky za používání jejich obsahu. Říká to novela autorského zákona, kterou právě projednává český parlament. Google hrozí, že pokud projde, omezí zobrazování odkazů na články médií ve vyhledávání. O co ve sporu jde? Mají mít vydavatelé právo vybírat za úryvky svých článků poplatky? A proč prostě nezakážou Googlu a sociálním sítím jejich obsah používat? O tom a dalších tématech jsme mluvili s advokátem a jedním ze zakladatelů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Jiřím Kučerou.

20. listopad 2022 33:55

Štefan Polgári (Dognet): Affiliate marketing není pro každého. Mnoho firmám to rozmluvím

Úroveň e-shopů v Česku je na lepší úrovni než v některých západoevropských státech, říká Štefan Polgári, spoluzakladatel affiliate sítě Dognet. Je to i díky tomu, že tu nebyl tak velký hráč jako je třeba Amazon, dodává. V podcastu pro Lupu mluví ale převážně o tom, jak e-shopům může pomoci právě affiliete marketing.

18. říjen 2022 51:35

Ondřej Filip (CZ.NIC): Konec výhod pro spekulanty, chystáme dražby uvolněných domén

V čele organizace spravující české domény, sdružení CZ.NIC, stojí Ondřej Filip letos už osmnáctým rokem. Je členem Síně slávy Cybersecurity, ve které jsou osobnosti, které zásadním způsobem nebo dlouhodobým působením pozitivně ovlinily tuzemskou kyberbezpečnost. A ocenění sbírá i za hranicemi. Mluvili jsme s ním o roli klíčníků internetu i o dopadech vysoké inflace na fungování sdružení. To chystá zdražení poplatků za registraci domén i nová pravidla pro opětovnou registraci domén, o které původní majitel ztratil zájem.

25. září 2022 51:55

Ondřej Krátký (Liftago): Přes Liftago.network by mohla fungovat i Česká pošta

Liftago začínalo jako aplikace pro objednání taxíku a postupně začalo doručovat i menší zásilky. Teď rozšiřuje záběr ještě dál - spustilo platformu Liftago.network, která má firmám umožnit sdílení momentálně nevyužitých kapacit vlastních dopravních flotil. "Jsme spotový trh, který v logistice dosud neexistoval," říká spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Ondřej Krátký.

15. září 2022 37:37

Přemysl Sezemský (ministerstvo spravedlnosti): eSpis naprosto změní soudní řízení

Elektronický soudní spis, automatické přepisy soudních protokolů do textu nebo třeba modernizace obchodního rejstříku. To jsou projekty, na kterých momentálně pracuje ministerstvo spravedlnosti. Jak digitalizace probíhá? A co ji brzdí? S ředitelem odboru elektronizace justice na ministerstvu spravedlnosti Přemyslem Sezemským mluvil ředitel služby Hlídač státu a vládní poradce pro digitalizaci Michal Bláha.