- Podcasty
- Ponte reports

Poslechněte si podcast: Lukáš Kroc – Super Stars Most: Badminton je náročnější, než tenis
Badmintonovou akademii Super Stars Most založil v Mostě už v roce 1998. Začínal se čtyřmi členy, dnes jich akademie čítá na 250. Jaký je badminton sport? Co by správný badmintonista měl mít a jaký by měl být? Mezi světovou badmintonovou špičku patří stabilně hráči Indie, Číny či Malajsie. Proč, co dělají jinak? A víte, jakou rychlostí letí badmintonový košíček při smeči? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru.
Ponte reports
V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.
Petr Holodňák – archeolog: Za žatecký poklad se dalo koupit 27 tisíc slepic
86 let trvalo, než se Žatecký poklad – nejtěžší a nejbohatší, jaký kdo uložil před rokem 1050 do země – ve svém celku ukázal veřejnosti. Od poloviny ledna si ho můžete prohlédnout v žateckém Regionálním muzeu. Jaká šťastná náhoda vedla k jeho nálezu? Co víme o jeho původním majiteli? Co všechno se za něj tehdy dalo koupit? A proč se vlastně tak dlouho skrýval v depozitářích? V Ponte Reports na tyto otázky odpovídal archeolog a kurátor žateckého muzea Petr Holodňák.
Lenka Bradáčová – vrchní státní zástupkyně: Státní zástupce žije v dobrovolné osamělosti
Lenka Bradáčová odstartovala svou kariéru v Ústeckém kraji. Postupně se dostala až k odkrývání nejzávažnější trestné činnosti a to i v nejvyšších patrech české politiky. Co jí nejvíce štve? Z čeho má naopak radost? Kterých trestných činů v současnosti nejvíce přibývá? Co je dezinformace a co „jen“ jiný názor? Jaké filmy nebo seriály nejrealističtěji popisují práci státního zástupce? Nejen to se dozvíte dnešním Ponte Reports.
Jan Křemen – spisovatel, scenárista: Vím přesně, kde leží Hráškovice
V Český rozhlas Sever již několik let můžete slyšet oblíbenou rozhlasovou hru Hráškovice, to je fiktivní vesnička někde na severu Čech. Ale nejen o Hráškovicích bude řeč. Zastavíme se u první knížky Honzy Křemena Ajem šoking New York, projedeme se na motorce s Kubáncem a řekneme si, jak je složité dát dohromady scénář pro film. Na konci rozhovoru nás čeká docela zajímavá výzva, jak zpříjemnit život osamělým seniorům. Jak píše? Co píše? Čím píše? To vše v dnešním díle Ponte Reports.
Petr Stolař – Divadlo V Pytli: Brzy oslavíme 30 let
Divadlo v Pytli je fenoménem nejen na území Ústeckého kraje. Zanedlouho oslaví soubor z Hrobu třicet let své existence. Jaké to je, vymyslet a hrát osm představení na klíč každý měsíc? Jak dlouho trvá principálovi a mozku celého divadla, Petrovi Stolařovi, vymyslet nové představení.? Na co myslel, když zvedal nad hlavu jednu z nejkrásnějších miss Česka Lucii Královou Šlégrovou? A umí Petr vůbec odpočívat? Když nemluví, prý pracuje nejvíc! Více v dnešním díle Ponte Reports.
Antonín Kadlec – památkář a historik: Středověk byl barevný
Představivost lidí ve středověku byla větší než ta naše, tvrdí Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, jehož nadšení pro toto historické období je nakažlivé. Ale chtěl by v něm žít? Dokážeme nahlédnout do myšlení lidí ve středověku? Jak přesvědčit studenty, aby pro ně středověk přestal být temným obdobím? V rozhovoru v Ponte Reports přijde řeč i na záchranu památek v pohraničí a na středověké potápění.
Lucie Kursová – archeoložka Regionálního muzea v Teplicích: A poklad už jste našli?
Ptají se prý často náhodní kolemjdoucí u archeologických vykopávek. Jak ale vypadá opravdový poklad pro archeology? A proč se jim tak dobře hledá na smetištích? V Ponte Reports jsme si o tom povídali s vedoucí archeologického oddělení Regionálního muzea v Teplicích Lucií Kursovou. Dozvíte se například, jak se pracuje s pravěkým srpem, co je to architektura modernity a že dokopná není žádný večírek. Jako bonus přidáme recept na zaručeně pevné pravěké lepidlo a pozvánku na výstavu v teplickém zámku.
Eliška Lüftnerová – zpěvačka, koželiška: Šansony poslouchám již od dětství
Je to deset let, kdy se objevila v soutěži Československo má talent. Všechny překvapila nádherným hlasem a provedením písně Edith Piaf. Od té doby se hodně změnilo, ale šansonu zůstala věrná. Na konci minulého roku měl premiéru nový projekt ŠANSONÁRIUM - Miloň Čepelka. Během tohoto koncertu uslyšíte zhudebněné básně cimrmanologa Miloně Čepelky. Společně s Eliškou vystupuje i klavírista Patrik Ulrich. A to není vše. Eliška je i Koželiška. Vyrábí nádherné věci z kůže. Kdo nosí její popruhy na kytaru? Jak je náročná výroba z kůže? A jak se jmenuje její pejsek, který s námi byl přítomen rozhovoru, to se dozvíte v rozhovoru s Eliškou Lüftnerovou v Ponte Reports.
Tomáš Ondrášek – promotér kulturních akcí: Světoví muzikanti k nám jezdí za večeři
Miluje knihy, hudbu, obrazy a v neposlední řadě fotografii. V kulturním světě se pohybuje drahno let a mj. do Mostu přivedl celou řadu skvělých zahraničních muzikantů. Dokonce chyběl jen kousek k tomu, aby díky němu v Mostě vystoupil Springsteen. Naposledy dal impuls k uspořádání výstavy v Městském divadle v Mostě s názvem „Heinrich Loos – Starý Most obrazem i písmem“. Výstava představuje jedinečné naivní obrázky domů a uliček měšťanského města Mostu v 19. století před začátkem masivní těžby uhlí a potrvá do 28. února. Více se dozvíte v dnešním Ponte Reports.
Šimon Pečenka – herec, zpěvák, scénárista: ÓOOO, sole, miooooo
Ano, v dnešním rozhovoru si i zazpíváme. Vystudoval operu, ale nikdy se operou neživil. Dnes má velmi úspěšné divadlo pro děti. Hrají pohádky, nahrál CD Luční hity a pro děti chystá spoustu dalších akcí. A nejen to. Psal scénáře a hrál v seriálu Soudkyně Barbara a také má na svém kontě další televizní projekt Na špacíru. Jezdí také s pořady pro seniory a s talkshow se známými osobnostmi. Co chystá s Jiřím Krampolem? Jaká je Uršula Kluková? O čem je knížka, kterou vydal? To se dozvíte v rozhovoru se Šimonem Pečenkou v Ponte reports.
Alena Dernerová – dětská lékařka, neuroložka: Dětský očkovací kalendář by se měl přehodnotit
Po předchozích zkušenostech se může zdát, že má dnešní hostka je antivaxerkou. Dle jejích slov ale není ani antivaxerka, ale ani očkofil. Třetí a čtvrtá dávka vakcíny proti covid-19 je podle doktorky Dernerové zbytečná a nepřináší žádný benefit. Co se týče dětského očkovacího schématu, i k němu má jisté, ale opodstatněné výhrady. Chtělo by to pár chytrých hlav se zdravým selským rozumem a začít to řešit, ale rychle, času není nazbyt. Nejen o očkování, ale také o dětských chřipkách a respiračních onemocnění jsme si s MUDr. Dernerovou povídaly v dnešním Ponte Reports.