Seriál Radiožurnálu Sport
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Lukáš Bauer se v roli kouče snaží pozvednout úroveň běžeckého lyžování u reprezentace Polska

Nový jazyk, ale také vycházky svých svěřenců do kostela. Lukáš Bauer, který trénuje polské běžce na lyžích, si na začátku zahraničního angažmá musel zvykat na několik zvláštností. Krátce po příchodu k polské reprezentaci Bauer polštinu moc neovládal a se svými svěřenci a spolupracovníky tak mluvil hlavně anglicky. Zahraniční nabídku přijal v květnu 2019, tedy zhruba dva roky po ukončení úspěšné kariéry. Nyní je kromě mužského zodpovědný i za ženský tým.

02:45

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 02:06

Král ledového koryta bobistů? Německý pilot Francesco Friedrich

Francesco Friedrich do sezony vstupoval jako naprostý fenomén. V té minulé dominoval jako pilot dvojbobu i čtyřbobu. Soupeře porážel i o několik desetin. Tato sezona ale pro něj byla specifická. „Druhá část už byla lepší. V té první to bylo těžké. Měnili jsme bob, měnila se posádka a navíc koryta nebyla tak rychlá. Já chci rychlost a zábavu. Mrzí mě, že jsme neobhájili obě zlata, ale aspoň ve čtyřbobu jsme to zvládli dotáhnout. Znovu to byla zábava,“ usmíval se německý pilot.

Včera 02:03

Halvor Egner Granerud: Norský skokan na lyžích, který ovládl Turné čtyř můstků i celou sezonu

Skokům na lyžích v sezoně 2022/2023 vládl reprezentant Norska Halvor Egner Granerud. Do top formy se přitom dostával postupně. Z úvodních devíti závodů zvítězil jen jednou, ale na přelomu roku přišlo Turné čtyř můstků, kde rodák z Osla byl třikrát první, jednou druhý a poprvé triumfoval na Turné celkově. Příběh úspěšného skokana je o to zajímavější, že ještě před čtyřmi lety pracoval jako učitel v mateřské školce, aby měl peníze na skoky na lyžích. Ve SP vyhrál už 25 závodů.

Před dvěma dny 03:05

Johannes Hoefslot Klaebo: Norský fenomén dominoval ve Světovém poháru i na mistrovství světa

Až se bude vzpomínat na zimní sezonu 2022-23, bude vedle Mikaely Shiffrinové nebo Johannesse Thingnese Bö pravděpodobně často padat i jméno Johannese Hoefslota Klaeba. Norský běžec na lyžích totiž vyhrál v podstatě vše, co mu přišlo tuto zimu pod ruku, nebo spíš pod lyži. Ve Světovém poháru vyhrál dvacet závodů, čímž vyrovnal rekord krajanky Therese Johaugové, získal křišťálový glóbus, triumfoval i v Tour de Ski a tři zlata si odvezl z mistrovství světa.

Před třemi dny 02:45

Mikaela Shiffrinová zažila rekordní sezonu a kraluje v počtu vítězství ve Světovém poháru

Američanka Mikaela Shiffrinová v letošní sezoně vyhrála 14 závodů a dokázala se velmi rychle stát jak nejen nejlepší ženou ve Světovém poháru, tak i vůbec nejúspěšnějším lyžařem jeho historie. Počet výher Shiffrinové byl tématem této zimy. Nejdříve překonala ženský rekord, pak i absolutní Stenmarka. Momentálně má na svém kontě 88 vítězství. Poslechněte si, jak výjimečnost usměvavé blondýnky popisuje bývalá česká reprezentantka Šárka Strachová.

Před pěti dny 03:12

Kdo z českých hokejistů získal třikrát Stanley Cup? Jaroslav Pouzar a Jiří Hrdina

„Měl jsem obrovské štěstí, že jsem do toho klubu šel. Když jsem přiletěl, tak jsem Edmonton pořádně neznal, ptali se mě na Gretzkyho a já o něm nevěděl,“ přiznal Jaroslav Pouzar. Všechny tři Stanley Cupy získal v osmdesátých letech v době komunistického Československa, tak mu v Kanadě povolili odvézt nejcennější hokejovou trofej domů, ale tuzemský režim o to nestál. Třikrát se ze zisku Stanley Cupu radoval i Jiří Hrdina, jednou v dresu Calgary, dvakrát s Pittsburghem.

Před pěti dny 02:41

David Pastrňák a Boston Bruins? Spojení, které funguje a má budoucnost

Nová smlouva v NHL vyprší havířovskému rodákovi až v roce 2031, fanoušci Bostonu si tak magii Davida Pastrňáka můžou užívat dál. Nedávno český reprezentant podepsal lukrativní smlouvu, kdy si během osmi let vydělá téměř osm miliard korun. Tím v pomyslném finančním žebříčku překoná i Jaromíra Jágra. Při podpisu další velké smlouvy s Bostonem Bruins byla díky videohovoru i Pastrňákovo rodina. Český kanonýr je v Bostonu spokojený a podle střelecké formy je to vidět.

Před šesti dny 02:16

Martin Frk alá bombér s nejtvrdší střelou v NHL

Z hráčů, kteří kdy nastoupili k zápasu NHL, má nejtvrdší střelu. Tento týden věnujeme náš seriál českým rekordům mezi hokejisty v NHL, a tak teď bude řeč o Martinu Frkovi. Dlouhodobě a pravidelně se sice v hlavním týmu NHL neprosadil, ale nikdo nemá tak tvrdou střelu jako on. I když mu skoro 176 kilometrů za hodinu naměřili v Utkání hvězd nižší soutěže AHL. Na překonání rekordu Zdena Cháry mezi absolutní světovou elitou to ale stačilo.

Před týdnem 03:33

Česká kolonie v NHL? Jednoznačně 11 hráčů v dresu Pittsburghu s trenérem Hlinkou

V sezoně NHL 2000 - 2001 stál na střídačce Pittsburghu trenér Ivan Hlinka. A mezi jeho svěřence patřilo v průběhu sezony dohromady 11 českých hráčů. Partu kolem Jágra doplnili ale i ti, kteří do NHL přišli relativně pozdě. Přesně na takovou štaci se vydal vítkovický odchovanec Roman Šimíček. Kdo všechno za tým Penguins hrál? Kromě trenéra Hlinky to byli obránci Kučera, Melichar, Rozsíval a Šlégr, v útoku pak Jágr, Beránek, Hrdina, Kraft, Lang, Straka a právě Šimíček.

Před týdnem 02:30

Patrik Eliáš a New Jersey Devils? Neskutečně silné hokejové pouto

Hokejistu Patrika Eliáše si vybralo New Jersey v roce 1994 až ve druhém kole draftu. Nechalo ho rozehrát na farmě, ale jak se dostal do hlavního týmu, už ho z něj po dvě desetiletí nedostali. Není náhodou, že dres s číslem Patrika Eliáše byl v New Jersey vyřazený, vždyť nakonec v něm odehrál 1 240 utkání. Mezi českými hokejisty je tím nejvěrnějším v historii NHL. Celkem drží Eliáš jedenáct rekordů Devils, i proto se při svém loučení s klubem dočkal velkých ovací.

Před týdnem 02:20

Sedmdesát zákroků v jednom zápase a vychytaná nula? Dominik Hašek to umí

Dominik Hašek byl především v druhé polovině devadesátých let minulého století fantomem, který strašil všechny útočníky. Rekord, který stojí za zmínku, přišel o trochu dříve. Psal se rok 1994 a Haškovo Buffalo hrálo ve čtvrtfinále proti New Jersey. Český gólman si v památném duelu, který skončil až ve čtvrtém prodloužení připsal sedmdesát zákroků. "Dominátor" dokázal při tak vysokém počtu zásahů vychytat nulu. Strážce svatyně získal Hart, Vezina Trophy a dvakrát Stanley Cup.