Tady to znám
11. březen 2022

Poslechněte si podcast: Luděk Maulis z The Beatles Revival si Kamenné Žehrovice zamiloval už jako malý kluk

Luděk Maulis je členem jedné z nejvěrnějších revivalových skupin britské kapely Beatles. Vznikla před třiceti lety v Kladně, odkud muzikant pochází, a kam se dodnes rád vrací. Teď žije už dvacet let v blízkých Kamenných Žehrovicích, které znal už jako malý kluk a které na něj už tehdy udělaly velký dojem. Proč se do nich rozhodl přestěhovat a proč má právě tohle místo rád, prozradil Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

27:58

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.

Web

Dnes 19:17

Je úžasné bydlet v Praze a zároveň uprostřed přírody, říká obyvatelka Divoké Šárky Jana Divišová

Šárka je jméno pro dívku. Ale také pro krásný přírodní park rozprostírající se na severozápadním okraji hlavního města. Protéká jím Šárecký potok, nad kterým se tyčí rozeklané skály. Našli byste tam ale i dvě koupaliště a také přírodní divadlo. Všechna tahle místa důvěrně zná Jana Divišová, která už více jak padesát let žije v Čertově mlýně přímo uprostřed Divoké Šárky.

Před týdnem 20:58

Kolem Votic můžete jezdit na kole celé dny. Luboš Mudra vytvořil síť cyklostezek Votická kopretina

Votice jsou pětitisícové městečko na Benešovsku. Už samo o sobě má návštěvníkům co nabídnout. Kostel sv. Václava s vyhlídkovou věží Václavkou, františkánský klášter se zajímavými expozicemi nebo unikátní Motýlárium. Kromě toho se ale kolem něj rozprostírá Votická kopretina. Cyklostezka, která má tvar okvětních lístků této květiny. Nás po ní provedl sám její autor, majitel penzionu U modré kočky Luboš Mudra.

Před 2 týdny 20:37

Celé Křivoklátsko přehlédnete z rozhledny Máminky u Hudlic, říká ředitel Správy CHKO Petr Hůla

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se rozkládá na západním okraji Středočeského kraje. Jejím středem prochází kaňon řeky Berounky. Pozoruhodná je především svojí biologickou rozmanitostí, roste tam přes osmdesát druhů původních dřevin. Hlubokými lesy, údolím Berounky i skalními vyhlídkami nás provedl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.

Před 3 týdny 20:40

Na zámku v Mníšku pod Brdy to vypadá, jako by šlechta právě na chvíli odešla, prozrazuje kastelán

Mníšek pod Brdy se nachází necelých třicet kilometrů jihozápadně od Prahy. Jak jeho jméno napovídá, stáli u jeho zrodu mniši. Zámek si v něm postavil jako své rodové sídlo baron Servác Engel z Engelsflussu a na kopci Skalka nad ním nechal vybudovat půvabný barokní areál, který se stal poutním místem. To všechno prozradil Pavlu Vítkovi kastelán zámku a zároveň starosta Mníšku Petr Digrin.

4. listopad 2022 22:54

Hrabalova chata dýchá poklidnou atmosférou. Stejně jako celé Kersko, říká ředitel Polabského muzea

Kersko je osada v obci Hradištko na Nymbursku, která vznikla ve 30. letech minulého století. Proslavil ji zejména spisovatel Bohumil Hrabal, který tam léta žil a čerpal inspiraci pro svoji povídkovou knihu Slavnosti sněženek. Společně s ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou jsme navštívili jeho chatu, slavnou restauraci Hájenku a prošli se i Hrabalovou stezkou, která vede malebnou přírodou a přibližuje všechna zajímavá místa Kerska.

28. říjen 2022 20:15

Po Masarykovi už do Lán nikdo tolik nejezdil, říká ředitelka Muzea TGM v Rakovníku

Lány na Kladensku jsou oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Jejich klenotem je barokní zámek s krásně upraveným anglickým parkem. A také rozlehlá obora. Zámek je sice pro veřejnost nepřístupný, ale projít se zámeckým parkem, navštívit v něm kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš nebo nahlédnout do obory možné je. Která místa v Lánech stojí za vidění, prozradila ředitelka Muzea Tomáše Garrigua Masaryka v Rakovníku Magdalena Elznicová Mikesková.

21. říjen 2022 22:07

Nedivím se, že Svatý Jan pod Skalou bere příchozím dech, říká správce zdejší koleje Michal Šedivý

Svatý Jan pod Skalou je malá obec na Berounsku. Malebné, skalami obklopené poutní místo leží v samém srdci Českého krasu a Národní přírodní rezervace Karlštejn. Kromě krásné přírody ukrývá i pozoruhodné stavby a také velice pestrou historii. Jeho zákoutími nás provedl místní rodák a zároveň správce Svatojánské koleje Vyšší odborné školy pedagogické Michal Šedivý.

14. říjen 2022 23:37

Moje láska je Vltava. Nejraději létám nad podkovou u Solenic, říká nebeský fotograf Jiří Jiroušek

Jiří Jiroušek se narodil v Příbrami. Už jako mladý kluk rád fotografoval. A když pak jako dospělý vyzkoušel létání na motorovém paraglidu, rozhodl se spojit tyto dvě své vášně dohromady. A dělá teď nádherné letecké snímky všech koutů naší země. A protože Jiří Jiroušek potřeboval hodně prostoru na veškeré své vybavení, pořídil si starou stodolu v Kotenčicích mezi Příbramí a Dobříší, ve které si vybudoval krásné bydlení.

7. říjen 2022 25:26

Sochař Petr Váňa potřeboval být kvůli své práci dál od lidí. Ideální místo našel v obci Karlík

Akademický sochař a restaurátor Petr Váňa se narodil v Řevnicích. Po studiích na sochařské škole v Hořicích a pražské Akademii výtvarných umění se do nich vrátil zpátky. Protože chtěl ale pracovat s kamenem, pochopil, že hlučná a prašná práce bude potřebovat ateliér někde na samotě, dál od lidí. A tak si našel místo na okraji obce Karlík u Dobřichovic na Praze-západ, kde žije a tvoří dodnes.

30. září 2022 27:04

Když se doma v Podolance podívám z okna, není tam nic než příroda, říká muzikálový herec Jan Kříž

Jan Kříž chtěl odjakživa stát na jevišti. Nejdřív vystudoval scénografii a později se stal uznávaným muzikálovým hercem. A protože celé své dětství prožil v bytě, snil zároveň o tom, že si jednou postaví dům. Svoji ženu, rovněž muzikálovou herečku, musel ale chvíli přemlouvat. Až když přišlo plánování dětí, bylo rozhodnuto. A tak si pořídili dům v Podolance na Praze-východ.