Dopolední Region
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Lucie Hesová probudila starý sad k životu. Skvělý džem umí uvařit i z cukety nebo z hlohu

Lucie Hesová ráda vaří džemy z nezvyklých druhů ovoce. Původní profesí bankovní úřednice už ve své práci neviděla smysl, a tak se vrhla na vaření džemů, včelařství a navrhování zahrad. Spolu se svým manželem v Libušíně koupila starý sad a probudili ho k životu.

03:05

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před dvěma dny 03:16

Paní Jarmila Vidová dala knihám přednost před ekonomií

Do Obecní knihovny v Dolních Břežanech lidé chodí nejen pro zajímavé knižní tituly. Tato komunitní knihovna se stala místem setkávání lidí, kteří mají rádi literaturu. Výběr knižních titulů tu zajišťuje knihovnice paní Jarmila Vidová. Za svou práci byla letos oceněná cenou Středočeský Kramerius.

Před třemi dny 02:30

Jako kouč to mám daleko těžší, než když jsem sám hrál, přiznává fotbalista Martin Frýdek

V roce 1996 se fotbalista Martin Frýdek stal vicemistrem Evropy. Pětkrát vyhrál v dresu Sparty ligu. Teď je mu je třiapadesát a jako trenér vede divizní Český Brod.

Před čtyřmi dny 03:07

Za dva roky jsem ozdobila přes 43 tisíc kamínků, největší váží 12 kilo, počítá Miroslava Suchardová

Miroslavu Suchardovovou z pražského Karlína nedávno zapsala pelhřimovská agentura Dobrý den do České knihy rekordů. Vytvořila totiž dosud největší sbírku kamínku zdobených ubrouskovou technikou decoupage. Natáčela s ní Soňa Jindrová.

Před pěti dny 03:28

Betonárka v Lužné oslavila 100 let. První betonové tašky přetrvaly a dodnes pokrývají místní střechy

Betonárka v Lužné u Rakovníka byla založena už v roce 1922. Zakladatel firmy se jmenoval Václav Štys a přezdívalo se mu luženský Baťa. Jeho vnuk Oldřich Krabec vede firmu 32 let, a i když mu táhne na sedmdesát, na odpočinek se ještě nechystá. Betonárku rozšířil o stavebniny, železářství a prodej zahradní techniky. Montérky prý nesundává, ani když jde do banky.

Před šesti dny 03:25

Umí to s chytrými aplikacemi a proletěla se nad městem. Jaroslava Koubková oslavila sté narozeniny

Paní Jaroslava Koubková z Mladé Boleslavi 100. narozeniny oslavila netradičně, vyhlídkovým letem nad městem. Noblesní dáma, která šíří pozitivní energii a nechybí ji ani smysl pro humor, z výšky obhlédla svá oblíbená místa. Ráda chodí do divadla, na procházky do přírody i do města, vyleze na kopečky v Českém ráji nebo třeba na Petřín. Ze všeho nejraději tráví čas na chatě v Zakopané. A používá moderní technologie.

Před týdnem 03:23

Martin Stibor rozšířil malý maminčin obchod na síť tvořivých prodejen

Martin Stibor se od mládí aktivně věnoval sportu a práci osobního trenéra. Souběžně ale pomáhal mamince, která vyráběla šperky z kůže a prodávala také různé komponenty k tvoření. Po několika letech se Martin začal naplno věnovat rozvoji obchodu přes internet. Dnes vede síť tvořivých prodejen Manumi.

Před týdnem 02:43

V šestadvaceti letech ovládá Dominik Zdržálek hned několik disciplín spojených s fotbalovým míčem

Velký fotbal v Kralupech nad Vltavou, futsal v dresu extraligového Mělníka nebo hru jeden na jednoho. Tomu všemu se věnuje šestadvacetiletý Dominik Zdržálek. Jeho sportovní kariéru ale teď přibrzdila operace křížového vazu v koleni, a tak si místo míče a kopaček zvykal v posledních týdnech hlavně na berle. Přišel tak o futsalové angažmá v Itálii. S Dominkem Zdržálkem natáčel v Kralupech nad Vltvavou reportér Pavel Petr.

Před týdnem 03:36

Milan Mikeš pracoval celý svůj život pro pražskou hromadnou dopravu. V 80 letech ji začal malovat

Milan Mikeš pracoval pro pražskou hromadnou dopravu od roku 1955. K 80. narozeninám dostal malířské potřeby a už 4 roky zachycuje na svých obrazech právě hromadnou dopravu v Praze. Natáčela s ním reportérka Soňa Jindrová.

Před týdnem 03:29

Horečtí trubači pomáhají udržet myslivecké tradice. Okrašlují slavnosti a dávají lovcům signály

Horečtí trubači jsou souborem, ze kterého na vás dýchne radost z hudby a přátelská atmosféra. Pravidelně hrávají i na Svatohubertských slavnostech. Na zámku Loučeň návštěvníkům zahráli Konopišťské halali. V parku uvítali i slavnostní průvod myslivců s obrazem Svatého Huberta.

Před týdnem 03:28

Iveta Dandová plete výrobky z orobince, od ministra kultury získala dokonce titul

Orobinec je mokřadní rostlina, typickým poznávacím znakem jsou jeho květy, doutníky. A místem, kde se po staletí pletly výrobky z orobince, býval Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Odtud pochází Iveta Dandová, povoláním vychovatelka ve školní družině, která řemeslo pletení z orobince zachovává pro naši a budoucí generaci.