20. duben 2022

Poslechněte si podcast: Louis Pasteur poprvé vyzkoušel pasterizaci. Původně měla zabránit octovatění vína na lodích

Dnešní výročí připomíná proces, díky němuž nezkysne mléko ani pivo nebo nezoctovatí víno. Má ho na svědomí jeden z největších chemiků historie. Louis Pasteur byl mimořádně pracovitý a zvídavý. Většinu života trávil v laboratoři. Nebyl by ale ničím bez své ženy, která mu coby dcera rektora univerzity dělala asistentku. Původně byla pasterace nebo pasterizace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína. Brzy se ujala i u dalších komodit.

20:24

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Před třemi dny 21:21

Plavecký stadion Podolí. Chrám sportu, který se stal kulturní památkou

Dnes si připomeneme otevření známého pražského sportovního areálu, který je ve své kategorii považován za jednu z nejzdařilejších staveb na světě. Nachází se v bezprostřední blízkosti Vltavy na místě bývalého vápencového lomu. Komplex bazénů měl mít původně svou tribunu, ale nevešla se na relativně malý pozemek. Architekt Richard Podzemný proto přišel se vskutku geniálním řešením. Tribunu navrhl na střeše krytého bazénu. Budova je ve tvaru vlny, čímž se podtrhuje její účel.

Před čtyřmi dny 19:19

Batman. Michael Keaton chtěl roli odmítnout, aby mohl chodit na baseball

Nejslavnější film o Batmanovi od režiséra Tima Burtona měl v USA premiéru 23. června 1989. Fanoušci se rozčilovali, že hlavní roli dostal Michael Keaton. Ten ji chtěl dokonce sám odmítnout, aby mohl chodit na play-offové zápasy baseballového týmu Pittsburgh Pirates. Naštěstí tým nepostoupil. Keaton si tak postavu zahrál i v pokračování Batman se vrací. Jak Batman vznikl? Kdo ho hrál jako první a kdo jako poslední? A kdy se na příbězích netopýřího muže začali podílet Češi?

Před pěti dny 20:57

Ferda Mravenec. Nejslavnější z blanokřídlých byl původně floutek se zálibou v opojném nápoji

První krátké komiksy s touto hmyzí celebritou se objevily na stránkách časopisu Pestrý týden 22. června roku 1927. Později se Ferda proslavil v několika knížkách, loutkových filmech i kresleném seriálu. Duchovním otcem mravenčího hrdiny byl všestranně nadaný kreslíř, spisovatel, karikaturista a novinář Ondřej Sekora. Inspiraci pro příběhy z mraveniště čerpal ze svých bohatých znalostí entomologie.

Před šesti dny 21:01

Princ William. Následník britského trůnu

Jednou bude nejspíš vládnout celému Commonwealthu. Na tuto roli se připravuje doslova od plenek. I když je jeho život od malička svázaný přísnými pravidly královského protokolu, jako malý si přece jen občas zařádil jako každé jiné dítě. Jestli chcete vědět, jaký kousek vyvedl svému otci princi Charlesovi a nebo co provedl bodyguardům, poslechněte si Příběhy z kalendáře, které jsme věnovali právě Jeho královské výsosti vévodovi z Cambridge, který má narozeniny 21.6.

Před týdnem 18:11

Grandhotel Pupp. Šest generací Puppů mělo dost energie, síly a financí své vize uskutečnit

Karlovarský Grandhotel Pupp je úspěšným pokračovatelem pohostinské tradice, která se zrodila před více než třemi sty lety. To se o mnoha hotelích na světě říct nedá. Jeho příběh je provázán s karlovarskou rodinou Puppů a je dokladem jejich vytrvalosti a obchodní zdatnosti. Šest generací Puppů mělo vždy jasnou vizi prvotřídního hotelu a dost energie, síly a financí své vize uskutečnit. Osud hotelu je poznamenán vzestupy i pády, které jakoby odrážely osudy naší země.

Před týdnem 19:14

Aféra Watergate. Spiknutí v nejvyšších patrech Bílého domu vedlo k odstoupení prezidenta Nixona

Někdo spatřil za okny kanceláře svítit baterky a zavolal údržbáře, že tam asi vypadly pojistky. Policie zatkla pět mužů, kteří se vloupali do sídla Demokratické strany ve washingtonském komplexu Watergate. Aféra byla na světě. Dvojice reportérů Carl Bernstein a Bob Woodward z listu The Washington Post, za pomoci informátora s krycím jménem podle pornografického filmu, pak odhalila spiknutí vedoucí do nejvyšších pater Bílého domu.

Před týdnem 19:37

Socha Karla Hynka Máchy. Zasněný jinoch s šeříkem v ruce

Socha romantického básníka Karla Hynka Máchy byla na Petříně odhalena 16. června 1912. U nejpopulárnější sochy od Josefa Václava Myslbeka se scházejí milenci. Myslbek se narodil v revolučním roce 1848 do chudé smíchovské rodiny malíře pokojů. Tento samouk vytvořil obrovské množství soch, mimo jiné sousoší svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. V roce 1912 odlil bronzovou sochu Karla Hynka Máchy, kterému vtiskl podobu jemného jinocha s hladkou tváří a šeříkem v ruce.

Před týdnem 18:56

První transfúze krve. Pokus, který nadlouho předběhl svou dobu

Doba vrcholícího osvícenství přinášela celou řadu nových objevů a odvážných činů. Jean-Baptiste Denis působil jako osobní lékař na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. a 15. června 1667 provedl vpravdě odvážný kousek, který tehdy musel působit jako z říše sci-fi: do patnáctiletého chlapce, který utrpěl značnou ztrátu krve po přisátí dvaceti pijavic, vpravil dvě deci krve z beránka. Tím byly provedena první transfúze krve, kterou pacient přežil.

Před týdnem 24:20

František Palacký. „Nejsem Němec. Jsem Čech rodu slovanského.“

Narodil se 14. června 1798 do rodiny krejčího a učitele v moravských Hodslavicích, zemřel v Praze jako milovaný Otec národa. Jeho rakev vyprovázely tisíce lidí. Talentovaného Františka dal otec na studia, ten se nakonec rozhodl věnovat historii. Polovinu života strávil Palacký v archivech a badatelnách, aby mohl sepsat Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Jako první přisoudil Čechům jejich vlastní historii.

Před 2 týdny 20:59

Československá plavba labská. V 80. letech byla největší rejdařskou společností v Evropě

Československá plavba labská vznikla výnosem parlamentu 13. června 1922. V polovině 80. let byla největší rejdařskou společností v Evropě. Vlastnila 700 lodí a zaměstnávala 4000 lidí. V Příbězích z kalendáře se projedeme na voru, budeme dobývat led a rozvážet ho po pražských pivnicích. Navštívíme pražské Podskalí a seznámíme se s komunitou, která pravý vltavský břeh obydlela už před třemi sty lety. A možná se pak stavíme na jedno orosené v Jedové chýši.