Loono
11. srpen 2022

Poslechněte si podcast: 110: Alkoholismus nejde vyléčit, ale jde zastavit, říká člen Anonymních alkoholiků

Závislost na alkoholu - chronické a stále se vracející onemocnění. V České republice pije alkohol rizikově více než 1,5 milionů obyvatel, ačkoliv je známé, že žádná dávka alkoholu není bezpečná. Jedním z následků konzumace alkoholu je i závislost, která způsobuje škodlivé následky na zdraví a ohrožuje závislého na životě.

Závislý člověk většinou nemá vůli se ze závislosti dostat. Právě proto vznikla podpůrná skupina Anonymních alkohliků, kteří si sdílejí vzájemnou podporu. Jak ale může taková skupina pomoct? Nebude tě tam někdo soudit? Jak Anonymní alkoholici vlastně fungují a co přesně se děje, když na nějaké jejich setkání přijdeš? A můžeš dorazit jen tak, nebo se musíš někde zaregistrovat? Je nějaká možnost online spolupráce, když nejsi z velkého města? Na všechny tyto otázky a ještě mnoho dalšího nám zodpoví Honza, který sám prošel progamem doléčování závislosti a v současnosti dokáže na základě svých zkušeností a svým příběhem inspirovat a vést lidi závislé na alkoholu správnou cestou léčby. Ačkoliv Honza nepije již mnoho let, stále dochází na setkání, protože ho to nesmírně naplňuje a dává mu to smysl. A zároveň, jak říká sám Honza, alkoholismus nejde vyléčit, jde ho jenom zastavit a je třeba být před ním stále na pozoru.

Dnes poprvé s novou moderátorkou Lenkou Kadlecovou. 

36:37

Loono

Vydává: Loono

Podcast o prevenci a inovacích v medicíně. Naše moderátorky a studentky medicíny Katka a Magda si každý týden povídají s lékaři, studenty medicíny a technologickými nadšenci, kterým stejně jako nám leží na srdci lidské zdraví.

Sledujte nás na instagramu @loonocz (https://www.instagram.com/loonocz) .

Web

Epizoda 209Před dvěma dny 31:01

Co jsou nosní polypy? Vysvětluje primář ORL Petr Matoušek

Nosní polypy mohou na první pohled působit jako drobnost, ale lidem výrazně ztěžují život: od ucpaného nosu, poruch čichu a chuti až po chronickou únavu. Nejde přitom o infekci, ale o reakci sliznice na dlouhodobé podráždění, se kterým si tělo neumí poradit.

V této epizodě si s docentem Petrem Matouškem, primářem otorinolaryngologické kliniky FN Ostrava, povídáme o tom, co nosní polypy vlastně jsou, proč se vracejí, jak souvisejí s alergiemi, astmatem nebo zneužíváním nosních kapek.

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Timestamps ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

00:00 Intro a představení hosta

02:05 Co to polyp je

05:30 U koho se vyvinou nosní polypy

07:15 Kdy zajít k odborníkovi

14:40 Léčba nosních polypů

18:20 Domácí péče o nosní dutinu

25:40 Mýty v ORL

29:30 Prevence nosních polypů

📲 ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Aplikace Preventivka⁠⁠⁠⁠⁠⁠

💛⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM ⁠⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠⁠

📱 FACEBOOK ⁠⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠⁠

📱 TikTok ⁠⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠⁠

👥 Dnešní host: Doc. MUDr. Petr Matoušek, Ph.D., MBA vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 2006 působí na otorinolaryngologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava, kde je od roku 2019 primářem. Je členem Společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Spánkové společnosti a Evropské rinologické společnosti. Pedagogicky působí také na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a je autorem tří odborných monografií.

Tato epizoda vznikla díky podpoře společnosti Sanofi.

Epizoda 208Před týdnem 35:54

Co říká antimülleriánský hormon o šancích otěhotnět?

Téma plodnosti rezonuje společností čím dál více. Podle odborníků na reprodukční medicínu je ideální věk pro první dítě 25 let. Jenže dnešní životní styl, pracovní tempo a společenský tlak realitu často posouvají jinam.

V této epizodě jsme si povídali s MUDr. Filipem Bergerem, gynekologem a vedoucím lékařem IVF centra, o plodnosti, antimülleriánském hormonu a o tom, co všechno může ovlivnit šance na početí. Mluvili jsme také o syndromu polycystických ovarií, mužské neplodnosti a vlivu věku.

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Timestamps ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

00:00 Intro a představení hosta

02:04 Co je to AMH a o jaký hormon se jedná

07:20 Neplodnost: jaké faktory na ni mají vliv

10:55 Kdy je nejlepší si nechat vyšetřit AMH

12:55 Jak souvisí hladina antimülleriánském hormonu s věkem ženy

16:30 Syndrom polycystických ovarií: co to je a jak souvisí s ženskou neplodností

24:00 Co když má žena nízkou zásobu vajíček

📲 ⁠⁠⁠⁠⁠Aplikace Preventivka⁠⁠⁠⁠⁠

💛⁠⁠⁠⁠⁠ Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠⁠⁠⁠⁠ a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM ⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠

📱 FACEBOOK ⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠

📱 TikTok ⁠⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠⁠

👥 Dnešní host: MUDr. Filip Berger je zástupcem primáře gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Karlovy Vary a zároveň ředitelem pro lékařskou péči Karlovarské krajské nemocnice. Působí jako vedoucí lékař IVF centra a gynekologicko-porodnické ambulance FEMINOS v Ostrově. V rámci odborné komunity zastává také funkci předsedy Lékařského odborového klubu nemocnice Karlovy Vary a krajského koordinátora LOK Karlovarského kraje.

Tato epizoda vznikla díky podpoře společnosti ROCHE.

Epizoda 207Před týdnem 20:13

Pásový opar nás může potkat i roky po neštovicích

V dospělosti je virem planých neštovic promořeno až 90 % lidí a u každého třetího může propuknout pásový opar. Ten se může projevit jako bolest, která přichází nečekaně a silně: „Ta bolest je trvalá, špatně se ovlivňuje léky. Pacienti pak často trpí depresemi a jinými psychickými potížemi,“ říká MUDr. Simona Arientová z Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK.

🎧 V této epizodě si povídáme o tom, jak pásový opar vzniká, kdo je nejvíce ohrožený a proč se s tímto virovým onemocněním setkáváme čím dál častěji. Dozvíš se také, jak souvisí s planými neštovicemi, jestli existuje účinná prevence a proč je důležité nemoc nepodceňovat.

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Timestamps ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

00:00 Intro a představení hosta

02:15 Co je to pásový opar

03:55 Plané neštovice a souvislost s pásovým oparem

07:00 Jak se pásový opar projevuje a jak vzniká

08:35 Jaké má pásový opar komplikace

10:00 Průběh onemocnění u pacientů

14:15 Jak probíhá léčba pásového oparu

15:42 Plané neštovice vs. pásový opar: jak se človek nakazí

17:53 Kdo je riziková skupina

19:00 Jak na prevenci pásového oparu

📲 ⁠⁠⁠⁠Aplikace Preventivka⁠⁠⁠⁠

💛⁠⁠⁠⁠ Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠⁠⁠⁠ a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM ⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠

📱 FACEBOOK ⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠

📱 TikTok ⁠⁠⁠  / loonocz  ⁠⁠⁠

👥 Dnešní hostka: MUDr. Simona Arientová působí na Klinice infekčních nemocí 1. LF UK a FN ÚVN. Patří mezi nejlépe hodnocené učitele na fakultě a výuka je pro ni tou nejnaplňujícíjší částí práce. Ačkoliv původně nechtěla léčit dospělé ani učit, dnes právě v těchto oblastech nachází naplnění. Věří, že i když vás život zavane jinam, než jste chtěli, můžete tam být šťastní.

Tato epizoda vznikla díky podpoře společnosti GSK.

Epizoda 205Před 2 týdny 25:13

Život s HIV: O mýtech, informacích a každodenní realitě

„První pocit byl, že nic nemá smysl. Druhý byl pocit špinavosti. A třetí? Naštvání sám na sebe,“ říká advokát Petr Kalla o momentu, kdy se dozvěděl svou diagnózu HIV.

🤔 V dnešní epizodě otevřeně mluví o tom, co pro něj znamená žít s HIV, jaké mýty kolem viru přetrvávají a proč je důležité, aby lidé věděli, že člověk s nedetekovatelnou virovou náloží nepředstavuje pro své okolí žádné riziko.

Mluvili jsme i o tom, co by si přál, aby společnost o HIV věděla víc, a co by dnes řekl svému mladšímu já. Dozvíš se také, jak funguje Česká společnost AIDS pomoc (www.aids-pomoc.cz)

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Timestamps ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

00:00 Intro a představení hosta

02:10 Kdy a jak se Petr dozvěděl diagnózu

08:35 Jaké mýty kolem HIV ve společnosti stále kolují

12:54 Zdroje, kde čerpat informace o HIV

14:53 Filmy, seriály a knihy, které pojednávají o HIV autenticky

16:18 Jak o sebe pečuje člověk žijící s HIV

21:50 Co by poradil svému mladšímu já

📲 ⁠⁠Aplikace Preventivka⁠⁠

💛⁠⁠ Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠⁠ a zapoj se do naší mise⌨️

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM ⁠  / loonocz  ⁠

📱 FACEBOOK ⁠  / loonocz  ⁠

📱 TikTok ⁠  / loonocz  ⁠

👥 Dnešní host: Mgr. Petr Kalla se ve své advokátní praxi vedle problematiky LGBTQAI* v oblasti mezinárodního práva a evropského práva věnuje převážně rodinnému právu a lidským právům, jakož i právním otázkám souvisejícím s problematikou HIV. V rámci svých pro bono aktivit spolupracuje s řadou českých nevládních organizací, mezi nimiž je například i Prague Pride, z.s nebo Česká společnost AIDS pomoc, z.s.. V současné době je členem Meziresortní koordinační pracovní skupiny Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS, v níž zastupuje pacienty. O své HIV pozitivitě se dozvěděl v roce 2005.

Tento zdravotně výchovný materiál byl vydán za finanční podpory dotačního programu MZD Národní program řešení problematiky HIV/AIDS.Číslo projektu: 2712Název projektu: Dole dobrý – komplexní program edukace laické veřejnosti v oblasti prevence HIV/AIDS a jiných pohlavně přenosných chorob

Epizoda 2041. květen 2025 35:31

O alkoholu s chemičkou: Co dělá s naším tělem i hormony?

Co přesně dělá alkohol v našem těle? Proč někteří lidé snesou víc a jiní méně? A jak souvisí pití s rakovinou nebo hormonálními změnami? V Česku na následky nadměrného pití zemře ročně tisíce lidí, a přesto je pro mnoho z nás samozřejmou součástí života. 🤔

V tomto díle si s popularizátorkou vědy a chemičkou Olgou Ryparovou (‪@Olinium‬) povídáme o tom, jak alkohol působí na náš organismus: od hormonálních změn, přes vliv na inzulin až po souvislost s různými typy rakoviny. 😣 Dozvíš se také, co je to binge drinking, proč alkohol narušuje spánek, a jestli opravdu funguje ranní dorovnávání hladinky. 🍻

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Timestamps ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

00:00 Intro a představení hosta

01:40 Jaká je molekula alkoholu

02:55 Jak alkohol působí na naše tělo

07:08 Jak se tělo zbavuje alkoholu

12:40 Co je to binge drinking

15:12 Co znamená, že je alkohol jed

17:20 Jak alkohol ovlivňuje mozek

20:50 Káva po propité noci: mýtus nebo pomoc?

22:35 Kombinace alkoholu a nikotinu

27:10 Proč někdo zvládne vypít více alkoholu než jiný

30:10 Jak je to s ranním dorovnáváním hladinky

32:25 Alkohol a jeho vliv na spánek

📲 ⁠Aplikace Preventivka⁠

💛⁠ Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠ a zapoj se do naší mise⌨️

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM   / loonocz  

📱 FACEBOOK   / loonocz  

📱 TikTok   / loonocz  

👥 Dnešní host: Olga Ryparová vystudovala Biochemii na Univerzitě Palackého v Olomouci a část studia absolvovala na Hanze University Groningen v Nizozemsku. Věnuje se popularizaci vědy a chemii přibližuje lidem skrze sociální sítě, YouTube kanál a podcast ‪@Olinium‬.

Epizoda 20325. duben 2025 38:33

S adiktoložkou o rozdílech v závislosti mezi ženami a muži

Odhadem 11 % české populace splňuje diagnostická kritéria závislosti na alkoholu. Dostupnost alkoholických nápojů je v Česku velmi vysoká.

📈Jak se závislost projevuje u mužů a žen? 👩‍🦰 Proč se ženy k návykovým látkám často dostávají skrze své partnery? 🧔‍♂️ Proč u mužů bývají deprese závažnější? A jaké máme možnosti, když chceme z bludného kruhu závislosti ven?

O tom všem jsme si povídali s MUDr. Miroslavou Mašlániovou, primářkou Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

V timestamps si můžeš vybrat konkrétní téma, které tě zajímá:

00:00 Intro a představení hosta

02:15 Co je to závislost

08:15 Jaké jsou druhy závislosti

10:25 Jaký je mezi lékaři pohled na lidi se závilostí

12:10 Na čem všem můžeme být závislí

13:30 Závislost na alkohole

16:30 Jak probíhá léčba závislosti

20:50 Jak alkohol mění osobnost lidí

21:50 Jaký je rozdíl v závislosti mužů a žen

27:50 Podpora pro pacienty během léčby

30:10 Úspěšnost léčby

33:40 Rizika alkoholu

36:10 Co je pro pacienty nejtěžší

📲 ⁠Aplikace Preventivka⁠

💛 ⁠Podpoř naši tvorbu na Darujme⁠ a zapoj se do naší mise⌨️

Naše sociální sítě:

📱 ⁠INSTAGRAM⁠

📱 ⁠FACEBOOK⁠

📱 ⁠TikTok

👥 Dnešní host: MUDr. Miroslava Mašlániová je primářkou na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. Vystudovala 1. LF UK, kde dnes také vyučuje. V minulosti pracovala v neziskové organizaci Drop-in, v Psychiatrické nemocnici v Horních Beřkovicích nebo v detoxifikačním centru Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Tato epizoda vznikla díky podpoře společnosti Edwards Lifesciences.

Epizoda 20330. březen 2025 30:04

Jak neskončit na ARO? Prevence očima anesteziologa z nemocnice v Mostě

„Každý den se setkáváme s chronickými kuřáky ve stavu, kdy už pro ně nemůžeme nic udělat," říká anesteziolog MUDr. Prokop Seif z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Mostě.

Intenzivní medicína je oblast zdravotní péče, která se zaměřuje na pacienty v kritickém stavu. Často tady končí příběhy, kterým se dalo předejít. MUDr. Prokop Seif otevřeně mluví o tom, jak zanedbání prevence a chronických onemocnění přivádí pacienty na jednotky intenzivní péče: „V naší intenzivní péči se nejčastěji setkáme s lidmi, kteří zanedbávali prevenci nebo některé své chronické onemocnění."

Nahlédneme do světa resuscitačního oddělení a zjistíme, jak můžeme předcházet závažným stavům vedoucím k hospitalizaci na ARO.

Co se v epizodě dozvíš?

👉 Jak to chodí na resuscitačním oddělení

👉 S jakými chorobami na ARO lidé nejčastěji leží

👉 Kouření a jeho vliv na naše tělo

👉 Vliv alkoholu na prognózu pacientů

👉 Obezita a komplikace s ní spojené

👉 Podcast Doktoři bez rukavic

📲 Aplikace Preventivka

💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise⌨️

Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM

📱 FACEBOOK

📱 TikTok

👥 Dnešní host:MUDr. Prokop Seif je absolventem 1. LF UK. Působí na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Mostě a jezdí se zdravotnickou záchrannou službou v Plzeňském a Ústeckém kraji. Je spoluzakladatelem a moderátorem podcastu Doktoři bez rukavic.

9. leden 2025 28:33

202: Kdy potřebujete rehabilitaci? Není to jen po úrazu | MUDr. Marta Ortová

Rehabilitační lékařství je obor medicíny, který pomáhá lidem nejen překonávat následky úrazů a operací, ale i zlepšovat život s chronickými nemocemi či bolestmi. Společně s rehabilitační doktorkou MUDr. Martou Ortovou si přiblížíme, co všechno rehabilitační lékařství zahrnuje, jak se liší od fyzioterapie, a jak může pomoci každému z nás.

Tato epizoda vznikla díky podpoře společnosti Edwards Lifesciences.

Co se v epizodě dozvíš?

👉 Co obnáší práce rehabilitační lékařky

👉 Může k rehabilitační lékařce přijít pacient bez žádanky?

👉 Jak probíhá rehabilitace pro onkologické pacienty

👉 Doporučuje se pohyb po operaci?

👉 Jak na chronické bolesti

👉 Co dělají Češi a Češky špatně v péči o pohybový aparát

👉 a mnohem více!

Příjemný poslech! 🎙

📲 Aplikace Preventivka:

💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📹 YOUTUBE

📱 INSTAGRAM

📱 FACEBOOK

📱 TikTok

👥 Dnešní host: Paní doktorka Marta Ortová je atestovaná rehabilitační lékařka. Má za sebou zkušenosti z různých typů rehabilitačních pracovišť a nyní působí ve sféře ambulantní. Baví ji diagnostické výzvy, věnuje se ráda pacientům s onkologickou, interní a gynekologickou problematikou. Ráda předává své zkušenosti a poznatky dál - dříve v rámci výuky mediků, nyní již hlavně cestou občasných přednášek či instagramu.

27. prosinec 2024 17:59

201: „Podezření na infarkt? Nečekejte a volejte záchranku ihned,” říká kardioložka MUDr. Teodora Víchová

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí na světě. Společně s kardioložkou MUDr. Teodorou Víchovou nahlédneme do konkrétního případu ženy, která prodělala akutní infarkt myokardu.

Probereme vliv kouření, alkoholu a neléčeného vysokého krevního tlaku na zdraví srdce, důležitost rodinné anamnézy, varovné příznaky infarktu a postupy jeho léčby. Zjistíš také, proč je rychlá reakce při infarktu tak důležitá a jaké změny v životním stylu mohou výrazně snížit riziko dalších komplikací.

Příjemný poslech! 🎙

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM

📱 FACEBOOK

📱 TikTok

👥 Dnešní host: Paní doktorka Teodora Víchová pochází z Košic. Vystudovala Všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a od té doby působí ve FN Královské Vinohrady na Kardiologické klinice. Ve své postgraduální práci se zabývala preventabilními faktory infarktu myokardu. Momentálně se věnuje hlavně neinvazivní kardiologii a také učí Patofyziologii na 3.LF UK.

26. prosinec 2024 21:30

200: Nepodceňujte varovné signály: Kardioložka o tom, jak chránit své srdce

Kardiovaskulární onemocnění, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice, patří mezi nejčastější příčiny úmrtí na světě. Jak ovlivňuje kouření, alkohol nebo špatný životní styl riziko těchto nemocí? A co můžeme udělat, abychom svému srdci poskytli tu nejlepší péči?

O prevenci, důležitosti včasného rozpoznání příznaků a dalších tématech nám povyprávěla kardioložka MUDr. Teodora Víchová, Ph. D. Poslechni si, jak chránit své srdce.

Co se v epizodě dozvíš?

👉 Jaká onemocnění srdce jsou v ČR nejčastější

👉Jaké jsou příznaky infarktu

👉 Jaký má vliv alkohol a kouření na srdce

👉 Co to je ateroskleróza a liší se její projevu u mužů a žen?

👉 A mnohem více!

Příjemný poslech! 🎙

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise

⌨️ Naše sociální sítě:

📱 INSTAGRAM

📱 FACEBOOK

📱 TikTok

👥 Dnešní host: Paní doktorka Teodora Víchová pochází z Košic. Vystudovala Všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a od té doby působí ve FN Královské Vinohrady na Kardiologické klinice. Ve své postgraduální práci se zabývala preventabilními faktory infarktu myokardu. Momentálně se věnuje hlavně neinvazivní kardiologii a také učí Patofyziologii na 3.LF UK.