Epizoda 935. leden 2022

Poslechněte si podcast: Medics of Loono s Domčou: jak se stát lékařem v zahraničí a proč preferuje stáže v menších nemocnicích?

V dnešním podcastu vyzpovídá Michaela Kríková další ze členů Loono týmu - Dominiku Čírtkovou. Domča vypráví o své cestě k medicíně, o zkouškách v Americe, možnostech pro doktory v zahraničí a jak se vyrovnávala s učením. Co je jejím tajným receptem na to, jak mít život v balancu? Poslouchej podcast a inspiruj se i ty! Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast].

33:58

Loono

Vydává: Loono

Podcast o prevenci a inovacích v medicíně. Naše moderátorky a studentky medicíny Michaela a Štěpánka si každý týden povídají s lékaři, studenty medicíny a technologickými nadšenci, kterým stejně jako nám leží na srdci lidské zdraví. Sledujte nás na instagramu @loonopodcast (https://www.instagram.com/loonopodcast/) .

Web

Epizoda 102Před týdnem 48:57

Astma: Ničí život, ale nemusí. Jak na bezpříznakový život s astmatem?

Víc než 90% populace s astmatem může žít bezpříznakový život. Na astma lze ale i zemřít. Jak na život s astmatem bez problémů, i když tuhle nemoc nelze vyléčit? Na kloub chronickému plicnímu onemocnění, jehož výskyt v poslední době značně roste se dnes snaží přijít Michaela Kríková, která se o této problematice baví s doc. MUDr. Norbertem Paukem, PHd., který působí mimo jiné jako přednosta kliniky pneumologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka. 

Epizoda 101Před 3 týdny 40:18

Oči: proč miminka neslzí, oči a počítače a jak o ně pečovat?

Tentokrát o, po mozku nejsložitějším orgánu těla, očích. Michaela Kríková probírá oči, prevenci očí, nemoci očí a další problematiku protkanou notnou dávkou zajímavostí s doc. Mudr. Drahomírou Barákovou, CSc, která se už několik let řadí mezi přední oční mikrochirurgy.

Epizoda 10014. duben 2022 53:16

Praktický návod: Jak na panickou ataku a OCD s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D.

Štěpánka Dostálová se v podcastu opět setkává s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D., tentokrát nad praktickým návodem jak zvládat úzkostné poruchy a tématem  obsesivně kompulzivní poruchy.  Potkala Vás první panická ataka? Co s ní krok za krokem? A co dělat se začínající nebo už rozjetou OCD? Bavit se budeme jak o tom, jak postupovat akutně, tak co dělat posléze - na koho se obrátit?  MUDr. Pavla Stopková Ph.D. pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, kde nyní vede skupinovou kognitivně behaviorální terapii u pacientů s převážně úzkostnými poruchami a s mírnými poruchami nálady. V oblasti psychoterapie se Pavla Stopková dlouhodobě věnuje kognitivně behaviorální terapii, prošla dvouletým psychospirituálním kurzem a je ve výcviku schematerapie. Mimo to se účastní několika výzkumných projektů, dva roky působila jako výzkumná pracovnice v oboru molekulární genetiky psychických poruch v laboratoři dr. Herberta Lachmana na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, působí jako odborná asistentka Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a  pracuje také jako ambulantní psychiatr.  Pokud jste neslyšeli předchozí díl na toto téma, epizodu s číslem 92, doporučujeme se k ní nyní vrátit. Aplikace, o kterých v podcastu mluvíme: - Breathe - Headspace Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/]. 

Epizoda 9930. březen 2022 49:22

Proč se nebát mamografu? Jak předejít rakovině prsu s MUDr. Reginou Šírovou

Díky prevenci se podařilo úmrtnost na rakovinu prsu snížit o 40%. Je ale třeba, aby se jí ženy účastnily - díky celé řadě mýtů a zvěstí o mamografickém vyšetření české ženy prevenci často vynechávají. Právě tyto mýty si v dnešním podcastu vyvrátíme a vysvětlíme.  Do studia tentokrát přišla MUDr. Regina Šírová, která nám poví celou řadu důležitých informací o mamografu a screeningovém programu prevence proti rakovině prsu. Proč se nebát, že nám "osvícení" mamografem způsobí potíže? Bolí vyšetření? Jak často mám nárok na něj chodit? Jak to bylo v Česku s tímto screeningovým programem v historii? A jaká je nejlepší prevence pro mladé ženy, které nemají na vyšetření mamografem nárok?  Nezapomeň se každý měsíc samovyšetřit [https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni]. Objednat na mamograf nebo ultrazvuk se můžeš třeba na https://www.mammacentrum.cz/ [https://www.mammacentrum.cz/]

Epizoda 9816. březen 2022 59:14

Zdravé kouření neexistuje. Proč a jak přestat kouřit s adiktologem MUDr. Adamem Kulhánkem

Závislost na tabáku je příčinou každého 6. úmrtí v Česku. Není proto divu, že "přestat kouřit" je jedním z nejčastějších předsevzetí. V dnešním podcastu Michaela Kríková probere kouření a další způsoby přijímání tabáku a nikotinu do těla s adiktologem MUDr. Adamem Kulhánkem. Co se děje v těle kuřáka po konzumaci cigarety? Jak je to s pasivním kouřením - je v pohodě si před dětmi zapálit z okna? Kolik musí člověk vykouřit cigaret najednou, aby zemřel? Jaké jsou možnosti prevence rakoviny plic pro dlouhodobé kuřáky? Jak jsou na tom elektronické cigarety nebo vodní dýmka? A především - jak konečně přestat kouřit? To vše a mnohem víc si můžeš poslechnout v nové epizodě! 2:12 Proč lidé kouří 7:47 Jak nám kouření škodí? 16:00 Formy tabákových výrobků 18:08 Vodní dýmka vs. cigarety 26:30 Kdy je to závislost? 30:18 Děti a kouření v mladém věku 35:11 Proč přestat kouřit 36:33 Jak přestat kouřit 41:11 Jak vydržet nekouřit? 44:00 Aplikace Adiguit 45:22 Kdy vyhledat odborníka? 47:47 Náhradné nikotinové přípravky aneb léčba 51:03 V čem je největší poblém kouření? 53:48 Budoucnost léčby a prevence kouření Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://instagram.com/loonopodcast].

Epizoda 972. březen 2022 59:52

Týrání žen: co dělat v případě domácího násilí?

Každá 3. žena zažila domácí násilí. Jak ho rozpoznat od takzvané "italské domácnosti"? Hraje v něm vzdělávání a postavení nějakou roli? Socioterapeutka Zdena Prokopová, spoluzakladatelka centra proti týrání žen Rosa se v dnešním rozhovoru společně s Michaelou Kríkovou věnuje týrání žen dopodrobna. V podcastu probereme třeba - jak Rosa centrum pomáhá - možnosti podpory těchto žen a jak to probíhalo během pandemie - kam může žena od agresora utéct a jaké je řešení - azylové domy, jejich dostupnost a pro koho jsou Poslechni si novou epizodu a sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/].

Epizoda 9616. únor 2022 22:18

Preventivní prohlídky: Češi se nestarají o zdraví, protože máme zdravotnictví zdarma?

V dnešním podcastu Štěpánka Dostálová hovoří s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou o tématu preventivních prohlídek a jejich významu. My v Loono dbáme na prevenci. Co to ale přesně ta prevence je? Jak často bychom měli navštěvovat praktického lékaře a co nás na preventivní prohlídce čeká? Může souviset přístup Čechů k preventivním prohlídkám s tím, že mají zdravotnické zákroky zdarma? A je význam "dokud jsem nešel k lékaři, byl jsem zdravý" pravdivý? O tom a dále třeba o očkování v dospělosti si poslechněte v našem podcastu. Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/]. 

Epizoda 952. únor 2022 33:30

Lékař vs. pacient: Rakovina štítné žlázy

Pavlína Neumanová - maminka, ekonomka a milovnice jógy s onkologickou diagnózou versus MUDr. Hana Študentová, Ph.D. - klinická onkoložka zabývající se léčbou solidních nádorů. Unikátní rozhovor lékaře a pacienta - paní Neumanová vypráví svůj příběh o diagnóze rakoviny štítné žlázy, paní doktorka zase popisuje postupy léčby a zodpovídá na dotazy. Jaká je prevence? Jak sdělit diagnózu rakoviny svému dítěti? Jaké jsou příznaky rakoviny štítné žlázy? Mají lékaři dostatek času na sdělení závažné diagnózy svým pacientům a předají jim dostatek informací? A jak to bylo v případě paní Neumanové? Podcast je určen jak pro pacienty, kteří si diagnózou právě procházejí a třeba by se právě tyhle informace chtěli od svého doktora dozvědět, tak pro ty, které zajímá prevence. Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/]. Linkos: https://www.linkos.cz/ [https://www.linkos.cz/]

Epizoda 9419. leden 2022 25:35

Dezinformace na internetu: "Nevěřme tomu, co o zdraví online čteme," říká medička Lucie Šteklová

V dnešním podcastu vystoupí školitelka, expertka na odborný obsah v Loono a studentka medicíny Lucie Šteklová. Společně se Štěpánkou Dostálovou si promluví klasicky o studiu medicíny a jeho nástrahách, ale věnovat se budou zejména dezinformacím o zdraví, které na internetu najdeme. 💻  Jelikož Lucka musí projít celou řadu zdrojů a zjistit, zda jsou pro Loono relevantní a spolehlivé, musela se v tomhle naučit "chodit". Na internetu je totiž masivní množství dezinformací, které se nevyhnou ani tématu zdraví - a to zejména teď, během pandemie. Lucka nám dá zaručené tipy na správnou práci s dezinformacemi a ještě nás k tomu pobaví svými příběhy z Loono. 🙌 Sleduj náš instagram @loonopodcast [https://www.instagram.com/loonopodcast/].