Podhoubí
9. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Loni zemřelo za životní prostředí 227 lidí. Bránili svoji vodu, lesy nebo půdu

V Glasgow právě probíhá 26. konference OSN o změně klimatu. Jedna z kritik setkání světových lídrů přichází i ze strany domorodých komunit a původních obyvatel neindustrializovaných částí světa. Jejich hlas není brán se stejnou vahou jako hlas zástupců silných ekonomik. Právě tito lidé, kterým ekologická organizace Global Witness říká ochránci půdy, ale často končí tragicky.

18:44

Podhoubí

Vydává: Český rozhlas

Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

Web

Sezóna 1Epizoda 90Před týdnem 22:08

Méně sněhu v Alpách. Jak vypadá udržitelné lyžařské středisko? Cestu hledají v italské Carezze

Budoucnost alpského lyžování není růžová, bohužel ani bílá. Alpy se oteplují dvakrát rychleji než průměr a provozovatelé na to musí reagovat. Carezza je menší horské středisko v údolí Eggental v Jižním Tyrolsku půl hodiny jízdy od Bolzana. Ředitelem střediska je bývalý profesionální lyžař Florian Eisath. Jeho otec Georg začal v roce 2012 snižovat ekologickou stopu soukromého ski areálu, který je v tuto chvíli na papíře klimaticky neutrální. Co to znamená?

Sezóna 1Epizoda 8920. prosinec 2022 28:57

Vykročit z šíleného koloběhu povinností. Cesty adventní krajinou s umělkyní Lucií Králíkovou

Lucie Králíková je umělkyně a tvůrkyně kytic pod značkou Efemér. Po Čechách a Moravě sbírá tradice a rituály, věnovala se folkloru a s fotografkou Michaelou Karásek Čejkovou sepsala knihu Svátosti. Zapomenuté nebo zapadlé tradice překládá do jazyka současného světa. Šestým rokem žije v kopcích nad Ústí nad Labem, o samotě nebo s blízkými prožívá advent v krajině, občas ji to ale zanese i do města.

Sezóna 1Epizoda 8813. prosinec 2022 23:06

Nejlepší pojišťovna je příroda. S Ladislavem Mikem z konference o ochraně biodiverzity v Montrealu

Zástupci OSN se ani ne měsíc po klimatické konferenci v Egyptě schází znovu, tentokrát na COP15 v Montrealu, kde se do 19. prosince bude vyjednávat podoba ochrany druhové diverzity na planetě. Přímo v Montrealu je za Českou republiku zmocněnec vlády, pedolog a ekolog Ladislav Miko –⁠ poradce ministra životního prostředí, který stojí v čele vyjednávání na COP15 za celou Evropskou unii, neboť Česká republika stále ještě předsedá Radě EU.

Sezóna 1Epizoda 8729. listopad 2022 26:35

Kryštof Stupka: Každý rok potřebujeme novou Paříž. Lidská práva a špionáž na COP27 zastínily klima

Kryštof Stupka studoval na Pařížském institutu politických věd Sciences Po se zaměřením na evropské právo a lidská práva a je mladým delegátem pro OSN za Českou republiku. Tenhle program má skrze delegáty přibližovat mladým lidem, co se děje v OSN a naopak vnášet do této organizace hlas mladých. Právě díky tomuto programu se Kryštof letos podíval na COP27, který proběhl v listopadu v egyptském Sharm El Sheikhu.

Sezóna 1Epizoda 8622. listopad 2022 46:43

Korzo Národní přivítalo Podhoubí. 17. listopad jako příležitost k diskuzi o ekonomice bez uhlíku

Iniciativa Díky, že můžem, která stojí za oslavami 17. listopadu na Korzu Národní, vytvořila na Nové scéně Národního divadla prostor pro živé natáčení několika podcastů. Jedním z nich bylo i Podhoubí z produkce Radia Wave. Ondřej Šebestík se se třemi hosty bavil o tom, jaká je vize bezuhlíkové ekonomiky z dílny Evropské unie, proč je i relativně mainstreamově pojatý Green Deal v Česku těžké obhájit a jak by měla vypadat ekonomika po růstu.

Sezóna 1Epizoda 8515. listopad 2022 25:23

Amazonské pralesy nejsou plíce planety, kácení ale může klima zhoršit. Co přinesly volby v Brazílii?

30. října proběhlo 2. kolo prezidentských voleb v Brazílii. Luiz Inácio Lula da Silva v nich těsně vyhrál nad na Jair Bolsonarem. Zajímavé na tomhle politickém klání byl mimo jiné i souboj o Amazonii. Zatímco Lula během svého minulého úřadování unikátní deštný prales před nájezdníky chránil, Bolsonaro v předchozím volebním období naopak podporoval kolonizaci tropického biotopu a jeho přeměnu na pastviny pro skot. V čem spočívá boj o Amazonii?

Sezóna 1Epizoda 842. listopad 2022 33:56

Nová zelená úsporám má být pro všechny. Nestačí, když se fosilních paliv zbaví jen bohatší

Koncem září zkolaboval trh s energiemi a nejen česká vláda musela přistoupit k zastropování cen. Spolu s inflací a hrozbou nedostatku plynu nás čeká náročná zima, což si uvědomuji i ekologické a sociální organizace, které se sdružily v iniciativě Energie lidem. Kromě tipů jak být energeticky efektivní a jak ušetřit se zabývají hlavně systémovými řešeními. O nich mluvíme v Podhoubí s Jiřím Koželouhem z Hnutí DUHA.

Sezóna 1Epizoda 8318. říjen 2022 30:31

K Zelené dohodě jsou Češi skeptičtí a málo o ní ví. Transformace musí být sociální, říká Krajhanzl

Popírání změny klimatu už mezi Čechy nefrčí. Většina lidí si myslí, že je třeba s klimatickou změnou něco dělat, horší už to je s představou, co by to mělo být. O Green Dealu navíc existuje ve společnosti fatálně nízké povědomí. Sociologický ústav STEM a Institut 2050 koncem září vydaly výzkum Česká (ne)transformace 2022, který detailně v Podhoubí představuje jeden z hlavních designérů výzkumu, ekopsycholog Jan Krajhanzl.

Sezóna 1Epizoda 824. říjen 2022 35:00

Orat s krávou ve vinohradu? To bude asi premiéra. Naturální vinaři se soustředí na vinici

Naturální vína čeří vodu ve vinařské obci i mezi milovníky vína řadu let. Někdy divoká, nefiltrovaná, oranžová, perlivá a jinak nestandardní produkce se postupně vyvíjí a zabírá čím dál větší podíl na trhu. Zatímco vášně kolem přirozených procesů a boj o chuťový profil stále vřou, mě zajímá, co se děje před tím, než se víno dostane do lahve. Vlastně ještě před tím, než se hrozny sesbírají z keřů. Proto jsem se vydal na Moravu za Kájou Zborovskou a Jakubem Herzánem.

Sezóna 1Epizoda 8127. září 2022 43:39

Skromnost je vždycky dobrovolná. Přírodní zahrada a ekologická práce Mojmíra Vlašína

Mojmír Vlašín je laureátem Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2021 za celoživotní ochranu přírody v praktické i teoretické rovině. Stál v čele odporu ekologických organizací v celé řadě kauz, jako byla Akce Špunt za nenapuštění Novomlýnských nádrží nebo blokády kácení v bezzásahových zónách Národního parku Šumava. Mojmír Vlašín žije se svou partnerkou v brněnském Ořešíně v domku, který obklopuje přírodní zahrada.