Četkast
16. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Londýnský smog před 70 lety byl pro svět "budíčkem", říká expert na ovzduší

Hustá mlha, ochromená doprava a desetitisíce osob s dýchacími potížemi. Nejen to způsobil "velký smog" v Londýně, od kterého uplynulo na začátku prosince 70 let. Šedožlutý dým, kvůli němuž si lidé neviděli ani na špičky bot, se tehdy držel ve městě pět dní. Na následky smogu zemřely tisíce lidí. Mohla by se dnes podobná událost opakovat? Které země se potýkají s nejhorší kvalitou ovzduší a jak je na tom Česká republika? Nejen to zodpoví vedoucí oddělení kvality ovzduší v brněnské pobočce Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina. Podcast připravily studentky Žurnalistiky z FSV UK.

34:13

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před týdnem 21:38

Mediální olympiáda ověří znalosti středoškoláků o médiích

Popularizovat a zviditelnit mediální vzdělávání a naučit mladé lidi přemýšlet o informacích i dezinformacích, chtějí organizátoři první celostátní Mediální olympiády pro středoškoláky. Proč a jak první celorepubliková mediální soutěž vznikla, co jí předcházelo a jak jsou na tom současní studenti středních škol a odborných učilišť s mediálkou? Vše odhalí v rozhovoru Kamila Plisková z oddělení edukace a metodické podpory Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která olympiádu pořádá.

3. srpen 2023 21:26

Korená: Letošní Filmovka byla nestandardní kvůli počasí i frontám, přípravy na padesátku začínají

Čím byla letošní Letní filmová škola nestandardní, jaká byla návštěvnost a co všechno se povedlo a nepovedlo na 49. ročníku festivalu, prozradila jeho ředitelka Radana Korená. Vedení Filmovky se už dnes zamýšlí nad tím, jak v příštím roce předejít dlouhým frontám před projekcemi, jak navýšit kapacitu promítacích sálů i míst k přespávání a jak důstojně oslavit půlstoletí festivalu. A prodlouží se příští rok Filmovka aspoň o jeden den?

3. srpen 2023 35:57

Pro Listování osekává Lukáš Hejlík knihu jako gyros, vlastní restauraci na Gastromapě by nechtěl

Párek s kečupem, nebo hořčicí? Svíčková z restaurace, nebo od babičky? Večer s knihou, nebo večer v kině? Otázky na tělo, ale i povídání o trendech v gastronomii a tipech na dobrou kávu vás čekají v Četkastu, který na Letní filmové škole natočily studentky FSV UK s Lukášem Hejlíkem, hercem a autorem scénických čtení Listování a projektu Gastromapa. Pokud chce někdo sledovat trendy v gastronomii, nemusí podle Hejlíka vyrážet do Londýna, Berlína a Budapešti, stačí prý zajet do Brna. I sekaná v housce se dá dělat skvěle, z MasterChefa by vypadl už při krájení cibule a mít vlastní restauraci je pro něj noční můra.

2. srpen 2023 39:31

Písničkář Dědeček na LFŠ: Jsem výborný herec, jen nemám žádné nabídky na hlavní role

Za výborného, ba senzačního herce se považuje písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček. Přestože se před kamerou už sem tam ukázal, zatím prý k němu nepřišla role, kde by „vydal srdce“. O svých filmových zkušenostech, překladech francouzských filmů, francouzštině a vztahu k Letní filmové škole vyprávěl v podcastu, který vznikl v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

2. srpen 2023 27:29

Možná bych byl jako basketbalista šťastnější, říká herec Ivan Trojan

Na basketbalových kempech, kde dělá trenéra, si plní sen o tom, jaké by to asi teď bylo, kdyby kdysi nešel na herectví, ale na fakultu tělesné výchovy. Ivan Trojan prý žije dva životy – umělecký, který je nezdravý, a pak ten sportovní, kde se snaží kompenzovat výstřelky herectví. Zda Trojana herectví naplňuje a jak je to s ukončením jeho kariéry na divadle, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který připravili studenti na novinářském workshopu ČTK. Známý herec prozradil i to, jak se dívá na herecké začátky syna Josefa nebo co si myslí o umělé inteligenci.

31. červenec 2023 18:10

„Holčička ze známky“ po 95 letech vzpomíná na své setkání s Masarykem

V náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se Eva Neugebauerová ocitla jako tříletá. Fotografie, která vznikla v červnu 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek. Jak se malá holčička dostala do náruče prezidenta, kdo snímek pořídil a jaké byly další osudy dnes 98leté Evy Neugebauerové, provdané Haňkové, která v roce 1950 emigrovala z Československa na Západ, se dozvíte ve speciálu Četkastu, který vznikl k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

31. červenec 2023 32:59

Film o bratrech Mašínech není jejich obhajobou, říká režisér filmu Bratři

O marnosti i hrdinství, odvaze postavit se nespravedlnosti, o boji mladých kluků, kteří se dostávají do střetu s velkými dějinami – tak charakterizuje film Bratři jeho režisér Tomáš Mašín. Snímek, který vypráví příběh odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových, bude mít premiéru na podzim. Jak film vznikal, jak hledal režisér hlavní mužské i ženské postavy a kdo jsou „paťáci“ se dozvíte v Četkastu, který vznikl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

30. červenec 2023 32:09

Témata stárnutí a odcházení ve veřejné debatě chybí, myslí si autorka románu Těla

O novém románu, starých scénářích, literárních inspiracích a vzorech se v Četkastu na Filmovce rozvyprávěla spisovatelka a scenáristka Klára Vlasáková. V čem je psaní scénářů odlišné od psaní beletrie, jak vznikal román Těla a proč spisovatelka, která spolupracuje i s rozhlasem, nechce sama namlouvat audioknihu. Četkast vznikl na Letní filmové škole na studentském novinářském workshopu.

30. červenec 2023 22:07

Dělat jenom poezii a slam mi nevyhovuje, byť to zní jako sen, říká "slamer v důchodu" Ondřej Hrabal

Jak vzniká literární program na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, co láká spisovatele a spisovatelky do slováckého maloměsta a jak je na tom současná česká poezie? Ve speciálu Četkastu na Filmovce, který vzniká na studentském novinářském workshopu ČTK, se rozpovídal básník a dramaturg literárního programu Filmovky Ondřej Hrabal. Prozradil také, která kniha pro něj byla v dětství zásadní, jak je na tom s poezií současná mládež a zda se dá poezií uživit.

29. červenec 2023 35:44

Celé umění titulkování je o zkratce, říká překladatelka, která pracuje na LFŠ už 30 let

Terry Jones jí maloval rytíře na účtenky od piva. Bratři Quayové ji zvali do svého londýnského bytu, který byl vystlán jehličím a sametem. Bato Čengić z ní vylákal několik filmovkových triček. Překladatelka Alžběta Šáchová má s VIP hosty Letní filmové školy v Uherském Hradišti nekonečné množství historek. Patří totiž k služebně nejstarším členům filmovkového zázemí. O tom, jak se změnila práce filmových překladatelů od „dřevních dob“ před 30 lety, kdy se hodně improvizovalo a simultánně překládalo, ale také o využívání umělé inteligence v překladatelství nebo o svém vztahu k fotbalu se rozpovídala ve speciálním dílu Četkastu na Filmovce.