Ponte reports
21. duben 2022

Poslechněte si podcast: Ljuba Krbová - herečka: Sednu si s jablkem na tržnici a pozoruji život kolem

Kdo by v českých zemích neznal  Aničku Liškovou z nekonečného seriálu Ulice. Ljuba Krbová je ale ženou mnoha tváří a nejen, že je výborná divadelní i televizní herečka a brilantní dabérka, ale je rovněž vášnivou cestovatelkou a fotografkou a v neposlední řadě úspěšnou cvičitelkou bojových umění. Život má ale díky svému manželovi, známému publicistovi a spisovateli a také svým psům mnohem pestřejší. A právě o tom si budeme povídat v dnešním Ponte Reports.

38:45

Ponte reports

Vydává: Ponte Records

V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.

Web

Před čtyřmi dny 29:56

Mirka van Gils Slavíková – cukrářka: Markéto, vy už zase slintáte!

Mého dnešního a vzácného hosta nemusím představovat. Mirka van Gils Slavíková je cukrářská persona nejen v Čechách, ale i v zahraničí a to opravdu napříč kontinenty. Svou cukrářskou stopu zanechala v Jihoafrické republice, ve Spojených státech, Francii, Švýcarsku, Holandsku… a ještě neřekla své poslední slovo, tedy spíše neupekla svou poslední dobrotu. Je težké s tak energickou a úžasnou dámou mluvit 20 minut, a tak se náš rozhovor trochu zvrhnul k ženskému klábosení nejen o cukrařině. Je to zřejmě ten nejsladší rozhovor, jaký jsem kdy vedla, tak ať chutná i vám.

Před šesti dny 38:15

Ludvík Losos – historik, spisovatel: Na knihu Ústecko – teplická dráha jsem se těšil celý život

Můj dnešní host je pamětník, historik, spisovatel a nově také autor knihy Ústecko – teplická dráha, která vznikala na základě dlouhých sezení v archivech a vyprávění pamětníků, kteří Ústecko – teplickou drahou denně jezdili do práce. Jaký význam měla pro náš region Ústecko – teplická dráha? Kudy vedla, přes jaká místa a jak to doopravdy bylo s jejím zestátněním? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru v Ponte Reports. A nenechte si ujít 12. 12. 2023 od 17 hodin křest knihy Ústecko – teplická dráha v Oblastním muzeu a galerii v Mostě.

Před týdnem 37:27

FOLKLOR ŽIJE | Mariánská poutní tradice Ústeckého kraje

Poutní tradice k místům spojeným s Pannou Marií je duchovním svátkem s bohatou historií a živou současností. O tom, jaký přesah má poutní tradice do rovin společenského, náboženského, sociálního a kulturního života obyvatel nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice, a také za hranicemi v Německu, hovoří Jaroslav Havrlant, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před týdnem 26:33

Meteorolog Martin Novák: Tornáda jsou v Evropě zcela běžná

Předpovědím počasí se meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Martin Novák věnuje už od konce osmdesátých let minulého století. Pracuje v Ústí nad Labem na Kočkově, odkud má krásný výhled na Ústecký kraj. Podle něj nejsou tornáda v Evropě něčím, co tu nikdy před tím nebylo. Naopak, o prvním tornádu nad Českem se prý zmiňuje už Kosmova kronika. Jak to vypadá s klimatickou změnou? Máme čekat tuhou zimu anebo to letos bude téměř bez sněhu a mrazu a jaké otázky nemají meteorologové rádi? Odpovědi na všechny otázky o počasí, dnes v Ponte reports.

Před týdnem 21:04

Josef Formánek – spisovatel: Nevím

Dnes máme vzácného hosta spisovatele Josefa Formánka. A nejen spisovatele. Pepa létá. Stal se vášnivým paragladistou. A tak tento rozhovor bude i o létání, o běhání, také o divadelní hře, ve které hraje a která vznikla na základě jeho knížky Mluviti pravdu a v neposlední řadě probereme film Dvě slova jako klíč. Ale samozřejmě se dostaneme i ke spisovatelství. Jeho nová knížka se jmenuje Nevím. Co neví a co ví? A jaká jsou ta důležitá dvě slova? To se dozvíte v rozhovoru s Josefem Formánkem v Ponte reports.

Před týdnem 21:08

Tomáš Henry Abraham – herec, básník: Zvu vás na obřízku Prasklých bublin

Mladý herec a básník se vypisoval ze svých pocitů do šuplíku a ani neměl v plánu, vydat své básně v ucelené sbírce. Přišla ale nabídka z JT´s nakladatelství Jana Těsnohlídka, slovo dalo slovo a básnická sbírka Prasklé bubliny je na světě. Vyšla 18. 10. 2023 a křty bude mít rovnou tři, respektive obřízky. Sbírka se tematicky opírá o tři pilíře a Tomáš Henry Abrahám se v nich vysvléká doslova do naha. Nenechte si ujít nejen dnešní rozhovor v Ponte reports, ale ani druhou obřízku 25. 11. Od 19:00 v The Most Café, kde jako host vystoupí Martin Rufer.

Před 2 týdny 10:32

FOLKLOR ŽIJE: Velikonoční jízda v Mikulášovicích

Co symbolizuje tradiční velikonoční jízda? Kdo starodávnou tradici v Mikulášovicích obnovil? Komu je určena? Co lidem přináší? O historii i současnosti tradiční velikonoční jízdy v Mikulášovicích hovoří Josef Rybánský, v nahrávacím studiu Ponte records, s.r.o. v Mostě. Projekt vznikl za finanční podpory MK ČR.

Před 2 týdny 22:05

MVDr. Lada Englerová - výjezdová zvěrolékařka: Důležitý je pro mne spokojený pacient

Situace zvěrolékařů pro velká zvířata, je v našem kraji nedostatek. MVDr. Lada Englerová se rozhodla provozovat veterinární výjezdovou službu, protože po této službě byla poptávka a lidé ji využívají čím dál více. Pro chovatele i jejich zvířata je pohodlnější, když za nimi veterinář přijde domů - hlavním aspektem je snížení nadměrného stresu a agresivity vůči lidem či zvířatům spojeného s čekárnou nebo samotnou ordinací. Jaká je taková cesta veterinárního lékaře? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru.

Před 2 týdny 17:02

Tomáš Vacek – herec: Hoši, hoši, hovno v koši

Dnes Vás seznámíme s dalším členem mosteckého divadla. Tomáš Vacek. Znát ho můžete z mnoha dětských filmů. Pan Tau, Kopretiny pro zámeckou paní, Tři veteráni. Jeho otcem je známý hudební skladatel Miloš Vacek, který složil doprovodnou hudbu třeba ke Krtečkovi, ale byl hlavně skladatelem vážné hudby. Vystudoval DAMU a se čtyřmi kolegy pak přesídlil do mosteckého divadla. Na jakou roli vzpomíná nejvíc? Co se děje na Kačeří? A co znamená motto Hoši, hoši, hovno v koši? To a mnohem víc se dozvíte v dnešním rozhovoru s hercem Tomášem Vackem v Ponte Reports.

Před 2 týdny 31:38

Prim. MUDr. Marek Broul, PhD., MBA, FECSM – urolog, sexuolog: Vyšetření u urologa nebolí

Ženy mají gynekologa a muži by měli mít svého urologa. Ze všech stran slyšíme o hrozbě rakoviny prostaty a nejen to. Mnoho z těchto strašáků se dá včas podchytit a vyřešit včasnou preventivní prohlídkou. A vyšetření se rozhodně nemusíte bát. Jak dlouho se čeká na objednání k urologovi? Jak poznat první příznaky toho, že by mohl být nějaký problém? Jaká je úspěšnost léčby rakoviny prostaty? To vše se dozvíte v rozhovoru s prim. MUDr. Markem Broulem, PhD., MBA, FECSM v Ponte Reports.