- Podcasty
- Livesport Daily

Poslechněte si podcast: #90: Plní Národní sportovní agentura svou funkci? | Ondřej Šebek
Od svého vzniku byla opakovaně terčem kritiky - přitom si od ní sportovci slibovali, že bude efektivně rozdělovat veřejné peníze tam, kam bude potřeba. Během covidu pomáhala umazat prostřednictvím některých dotací ztráty, do kterých se kluby po zavření sportovišť dostaly, během energetické krize jim zase přispívala na zvýšené náklady spojené s růstem cen energií. Jak se od začátku svého působení proměnila? Podařilo se přenastavit kontrolní procesy tak, aby se peníze rozdělovaly efektivně a podle zákonů a pravidel pro čerpání dotací? A co nápady na její transformaci na ministerstvo sportu, dávají smysl?
Livesport Daily
Jediný denní sportovní podcast v Česku. Expresní formát, netradiční témata, exkluzivní hosté.
Každodenní porce sportovních informací pro ty, kterým jen výsledky nestačí.
YouTube: https://flashsco.re/3ZP9lhO
TikTok: https://flashsco.re/3ZLh7cA
Instagram: https://flashsco.re/3PM5duj
#515: Jak dojít opět k medaili na MS? >>> David Pospíšil
Opět po roce je tu hokejová horečka kolem národního týmu. Právě dnes totiž začíná světový šampionát v Dánsku a ve Švédsku, řidiči na českých silnicích oprášili vlaječky na zrcátka a tým kouče Radima Rulíka bude usilovat o obhajobu loňského zlata z domácího turnaje. Výchozí pozice českého týmu je víc než nadějná, týmové jádro z loňského mistrovství světa opět podpoří velká jména z NHL v čele s Davidem Pastrňákem a Martinem Nečasem. V čem bude největší síla českého týmu? Kteří hráči budou patřit mezi největší taháky turnaje? A jak velkou roli bude hrát na šampionátu povedený ročník Čechů v Euro Hockey Tour? To všechno jsme v dnešním vydání podcastu Livesport Daily probrali přímo ze Stockholmu s expertem České televize Davidem Pospíšilem.
#514: Může papež milovat fotbal? >>> Pavel Lukeš
Konkláve, volba nového papeže, to je téma, které v těchto dnech a hodinách vládne médiím celého světa a stranou samozřejmě nemůže zůstat ani náš podcast. Jaký vztah ke sportu měl papež František, jak to asi bude mít jeho následovník a existují vlastně nějaké paralely mezi světem sportu, obzvlášť fotbalu, a katolickou církví? O tom všem je dnešní epizoda, jejímž hostem je spolupracovník serveru vira.cz Pavel Lukeš. Příjemný poslech!
#513: Jak vypadají nejtěžší chvíle života a kariéry? >>> Michal Frydrych
V posledních týdnech bychom ve fotbalové Chance lize patrně nenašli diskutovanější jméno než obránce Baníku Michala Frydrycha. V pohárovém semifinále proti Olomouci dostal červenou kartu a útočník Sigmy Jan Kliment musel po zákroku s ním na operační zákrok zlomené lýtkové kosti. Od disciplinární komise pak dostal Frydrych desetizápasovou stopku a zmešká tak i start příští sezony. To ale nebyla jediná rána pro defenzivní oporu Baníku, která prožívá v posledních měsících nejtěžší období hráčské kariéry i osobního života. Čím vším si od začátku kalendářního roku prošel a jak těžké pro něj bylo vyrovnávat se se ztrátami nejbližších? To všechno jsme v dnešním velmi upřímném a otevřeném vydání podcastu Livesport Daily probrali přímo s obráncem Baníku Michalem Frydrychem.
#512: Jak velký problém je sportswashing? >>> Alice Němcová Tejkalová
Sportswashing. Slovo, které se v nejvyšších patrech sportu objevuje, vzhledem k daleko větším finančním částkám, které do sportu proudí, daleko častěji. Jde o způsob, jak lze vykreslit státní režim skrze sport v lepším světle, než ve skutečnosti je, nebo případně zakrýt společenské, státní, nebo lidskoprávní problémy. A nedemokratické režimy tuto praktiku s chutí využívají. Bývalá děkanka fakulty sociálních věd, sportovní novinářka a místopředsedkyně komise rovných příležitostí ve sportu pod hlavičkou ČOV Alice Němcová Tejkalová napsala text pro chystanou publikaci shrnující tento fenomén. Jaké jsou nejčastější případy? Kdy se jedná o sportswashing a kdy o běžnou sportovní propagaci? Které státy, či instituce sport touto formou zneužívají a jaké jsou jejich rozdílné důvody? O tom všem je dnešní epizoda. Příjemný poslech!
#511: Jak se v Hoffenheimu rozvíjí český top talent? >>> Kryštof Čížek
Kryštof Čížek patří mezi největší talenty českého fotbalu, za minulý rok byl vyhlášen nejlepším mladším dorostencem Česka. Už takřka rok rozvíjí svou kariéru v akademii německého Hoffenheimu, kam odešel v šestnácti letech ze Slavie. A právě do Hoffenheimu jsme za ním vyrazili. Pochvaly se tam na něj ze všech stran jen hrnou - trenéři, skauti, šéf akademie, ti všichni Kryštofa v rozhovorech mimo mikrofon neustále oceňovali za talent, ale hlavně za nasazení, se kterým pracuje na svém rozvoji. A co na to sám Kryštof? To se dozvíte v dnešní epizodě. Příjemný poslech!
#510: Co je největší problém současné společnosti? >>> Jakub Voráček
V listopadu to budou tři roky od posledního zápasu Jakuba Voráčka v NHL a i když ještě loni existovala malá pravděpodobnost jeho návratu k hokeji, teď už ji úplně vylučuje. Před rokem se na domácím mistrovství světa dostal do českých domácností jako spolukomentátor zlaté jízdy národního týmu, ale ani v tomhle odvětví to nevypadá na pokračování. Zároveň je světový šampion z roku 2010 jednou ze sportovních osobností, která se nebojí dlouhodobě vyjadřovat k celospolečenským otázkám. Jak vypadá jeho život po hokejové kariéře? Čím ho uhranul dokument o tenistovi Carlosu Alcarazovi? Co říká na loňský nepovedený projekt Winter Hockey Games, se kterým byl úzce spojený? A jaký je jeho pohled na současný svět? To všechno jsme v dnešním vydání podcastu Livesport Daily probrali přímo s Jakubem Voráčkem.
#509: Proč Rusko vnímá sport jako politický nástroj? >>> Ondřej Soukup, Josef Pazderka
Sport a politika. Umění využít sportovní výkony před zraky diváků k vlastním politickým cílům, nebo sport využít jako diplomatickou zbraň. Témata, která se s železnou pravidelností, ve spojitosti s Ruskem, opakují. Nedávný střelecký rekord Alexe Ovečkina v NHL toho byl znovu důkazem. I proto jsme se rozhodli tohle téma otevřít s lidmi, kteří dovedou do detailu popsat, co přesně sport pro Rusko a tamní prostor znamená. Naše pozvání přijali pánové Josef Pazderka a Ondřej Soukup, tvůrci podcastu Na Východ, dlouholetí novináři Českého Rozhlasu a muži, kteří se Rusku věnují dlouhá léta a dlouhá léta v Rusku také strávili. Dovedou tedy dobře shrnout, proč je vnímání sportu v Rusku odlišné tomu u nás a proč už historicky jde o politický nástroj se vším všudy. Příjemný poslech.
Livesport Daily RE:ACTION >>> Extraligový titul pro Kometu! Čím porazila giganty?
Už devět let vládne hokejové extralize Morava. Od sezony 2015/2016, kdy se z titulu radoval Liberec, vyhrály nejvyšší soutěž jen kluby z Třince a Brna. Letošní mistrovská jízda Komety je možná tou vůbec nejpřekvapivější z tohoto období. Parta trenéra Kamila Pokorného zvládla těžké série s Karlovými Vary a také s giganty ze Sparty a Pardubic. Proč na Kometu letos nikdo neměl? A co chybělo Dynamu? Téma pro další vydání Livesport Daily RE:ACTION.
#508: Jak mu terapie psychedeliky změnila život? >>> Ondřej Vaněk
Ne vždy se kariéra fotbalisty vyvíjí tak, jak by jeho talent napovídal. Ondřej Vaněk vyhrál domácí pohár v dresu Jablonce, pak se stal hráčem Viktorie Plzeň, kde získal dva tituly a patřil i do kádru reprezentace. Jenže další posun směrem vzhůru už nepřišel - mohla za to jednak častá zranění, která nakonec Vaňkovu kariéru ukončila nadobro, ale i rozporuplný přístup k životosprávě a divoký životní styl. Dnes je v paměti fanoušků daleko víc než jako dvojnásobný mistr ligy zapsaný jako ten, co u soudu mluvil o “kokeši”. Jak se zpětně dívá na svou kariéru, čeho lituje, jaký má vztah k psychedelikům a proč je odhodlaný pomáhat fotbalistům s psychickým problémy? O tom všem je dnešní epizoda, jejímž hostem je právě Ondřej Vaněk. Příjemný poslech!
#507: Překonal ženský hokej rekordním MS předsudky? >>> Tereza Sadilová
Nejlepší turnaj v dějinách. To je vysvědčení nedávno skončeného ženského světového šampionátu na kterém se shodli jak vrcholní představitelé IIHF, tak i samotné hráčky. Velkou měrou se na úspěchu turnaje, který se odehrál v ČB podílela i Tereza Sadilová, generální manažerka ženské hokejové reprezentace a členka organizačního výboru šampionátu, která přijala naše pozvání. Byť medailové ambice ženské reprezentace neklaply, turnaj překonal divácký rekord, podařilo se mu získat pozornost médií a fanoušků a zase posunul ženský hokej o dost dál. Co stojí za jedinečným úspěchem turnaje? Prolomí divácký úspěch pomyslný skleněný strop v českém prostředí? Co Sadilová myslí tím, když říká, že fanoušek musí pochopit, že jde o jiný sport, než mužský hokej? A jak se k ženskému hokeji staví sportovní představitelé ze staré školy? To vše je tématem dnešní epizody. Příjemný poslech!