- Podcasty
- Live rozhovory
Poslechněte si podcast: Umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana Vojtěch Semerád představuje CD Pilgrimage
Téma prolínání různých kultur a hledání společného jazyka je v dnešním globalizovaném světě aktuálnější než kdy dřív. Inspirativní setkání vzdálených hudebních světů vzešlo ze spolupráce souborů Cappella Mariana, zaměřeného na renesanční polyfonii, a Constantinople, reprezentující hudební tradici Blízkovýchodního regionu. Jejich společný projekt pomyslně kopíruje dobrodružnou pouť šlechtice a skladatele Kryštofa Haranta z roku 1598, jak ji popsal ve své knize Cesta z království českého do Benátek, odtud do země svaté. Album Pilgrimage / Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma / circa 1600 vyšlo u vydavatelství Supraphon v říjnu 2024.
Live rozhovory
Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.
Rok české hudby by těžko mohl proběhnout bez zmínky Jakuba Jana Ryby, autora slavné České mše vánoční
Rok 2025 navíc bude symbolicky patřit Rybovi, jehož život rámují léta 1765 a 1815. Svůj život spojil s Rožmitálem pod Třemšínem, kde působil jako učitel a rozvíjel zdejší hudební život. O Rybův odkaz právě v Rožmitále pečuje Společnost Jakuba Jana Ryby. Vedou ji pan Hubert Hoyer a jeho dcera Ivana, kteří byli také hosty předvánočního rozhovoru. Celý rozhovor a také záznam České mše vánoční z pražského Rudolfina si můžete pustit na Youtube kanálu České filharmonie.
Julie Goetzová zve na nové představení Laterny Magiky In Our Hands
Multižánrová inscenace, která propojuje prvky akrobacie, tance, hudby i fyzického divadla bude mít premiéry 12. a 13. prosince na Nové scéně Národního divadla.
Houslistka Adéla Štajnochrová zve na koncert Škampova kvarteta 12. prosince v Komunitním prostoru Smíchov
Škampovo kvarteto – uznávaný český komorní soubor, jehož historie se píše už přes 35 let, zahraje zítra ve čtvrtek 12.12. od 19 hodin v Komunitním prostoru Smíchov v rámci závěrečného koncertu letošního druhého ročníku cyklu Šest na pětce.
Skladatel Petr Wajsar představuje svou novou kompozici Stavebnice (Building Kit)
Koncert Prague Philharmonia 5. prosince v Rudolfinu nabídne Dvořáka, Mendelssohna a novou českou skladbu Petra Wajsara pro trombon a komorní orchestr. Třetí abonentní koncert orchestrální řady Prague Philharmonia proběhne ve čtvrtek 5. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina. Závěr Roku české hudby 2024 oslaví orchestr se svým šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem klasickými díly i vtipnou novinkou.
Koordinátor Roku české hudby Marek Šulc přibližuje program Českého týdne v Carnegie Hall
Rok české hudby 2024 vyvrcholí Českým týdnem v Carnegie Hall za účasti prezidenta republiky. Začátkem prosince bude česká hudba v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a Pavel Haas Quartetu znít v jedné z nejprestižnějších světových koncertních síní - Carnegie Hall v New Yorku.
Tomáš Hejtmánek představuje díla připravená v Arthouse Hejtmánek na aukci 4. 12.2024
Ikonický obraz Velký terč od Kamila Lhotáka z roku 1966, Svatá Máří Magdalena namalovaná barokním mistrem Petrem Brandlem i Motocyklista/Sluneční paprsek, slavná akční socha Otakara Švece. Tato díla budou vévodit večerní aukci v Arthouse Hejtmánek, která se uskuteční 4. prosince od 18 hodin. Vyvolávací cena děl od Lhotáka a Brandla je 3,5 milionu korun, Švecův Motocyklista/Sluneční paprsek bude dražen od 750 tisíc korun.
Barytonista Jan Kukal zve na koncert v Komunitním prostoru Smíchově 29.11. v rámci cyklu Šest na pětce
Dalším koncertem cyklu Šest na pětce, který letos na podzim již podruhé probíhá na Praze 5 v Komunitním prostoru Smíchov, bude recitál barytonisty Jana Kukala a varhaníka Lukáše Dvořáka. Oba hudebníci vystoupí v pátek 29.11. od 19 hodin v prostorách smíchovského evangelického kostela.
Dita Hradecká přibližuje program letošního ročníku festivalu Eufonie
Festival, který letos navštívila i moderátorka rádia Classic Praha Dita Hradecká, je věnován hudební kultuře zemí střední a východní Evropy. 6. ročník probíhá od 2. listopadu do 8. prosince 2024. Festivalový program hostilo hned šest polských měst: Varšava, Krakov, Katovice, Lublin, Dębica – rodiště Krzysztofa Pendereckého, i obec Lusławice.
Ukrajinistka a dramaturgyně Týdne ukrajinského filmu Lenka Víchová představuje letošní ročník přehlídky
Kolekci nejaktuálnějších oceňovaných hraných a dokumentárních filmů z Ukrajiny, silná témata i speciální hosty nabídne sedmý ročník filmového festivalu Týden ukrajinského filmu. Sedmý ročník Týdne ukrajinského filmu odstartuje zítra, v úterý 26. listopadu od 19.30, v pražském kině Atlas dokumentem Odposlechy režisérky Oksany Karpovyč, který měl premiéru na letošním Berlinale a odnesl si Zvláštní uznání ekumenické poroty. Film nabízí drsné svědectví o tom, jak daleko může zajít dehumanizace nepřítele, v podobě odposlechů soukromých telefonátů ruských vojáků, kteří se s okupační armádou dostali na území Ukrajiny.