Epizoda 1027. leden 2022

Poslechněte si podcast: Kateřina Kněžíková

Ve Stavovském divadla ožije duch Mozarta prostřednictvím opery Così fan tutte. Premiéra se odehraje 8.1.2022.

03:35

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 160Před pěti dny 06:16

Viktorie Dugranpere o prvním ročníku festivalu Hlasy tří světů

HLASY TŘÍ SVĚTŮ je název nového koncertního cyklu a festivalu vokální hudby na pomezí tří krajů, pořádaného souborem Victoria Ensemble. Jak již napovídá samotný název, hlavními hrdiny koncertů jsou lidské hlasy. Interpretují hudbu všech stylových období bez hranic, duchovní i světskou, s doprovodem hudebních nástrojů či a capella.

Epizoda 158Před pěti dny 10:33

Zástupce ředitele a tiskový mluvčí MHF Pražské jaro Pavel Trojan o českých orchestrech v roce 2022

Významná pozornost bude věnována jubileu belgicko-francouzského romantika Césara Francka. Jeho monumentální symfonická báseň Psyché zazní v podání České filharmonie a Petra Altrichtera. Franckovu komorní hudbu uslyšíme v mistrovské interpretaci Gautiera Capuçona, o kouzlu jeho písňové tvorby nás přesvědčí Markéta Cukrová.

Epizoda 159Před šesti dny 05:18

Režisérka Daniela Špinar o nové inscenaci Shakespearovy hry Mnoho povyku pro nic v ND

Činohra Národního divadla v Praze přichystala další premiéru této sezóny – divadelní hru Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic. Titul z roku 1599, který je i po staletích neuvěřitelně oblíben a patří mezi dramatikovy nejzábavnější hry, připravila s herci v dramaturgii Ilony Smejkalové režisérka Daniela Špinar.

Epizoda 157Před šesti dny 09:24

Zástupce ředitele a tiskový mluvčí MHF Pražské jaro Pavel Trojan o zahraničních hostech na festivalu 2022

Program letošního Pražského jara přináší celou řadu hudebních skvostů. Závěrečný koncert bude patřit Vídeňským filharmonikům v čele s Andrisem Nelsonsem, kteří na přání festivalu zařadili Dvořákovu Šestou symfonii. Rezidenčním umělcem bude Gautier Capuçon. Jeden z nejlepších violoncellistů současnosti vystoupí na třech koncertech – v sólovém recitálu, komorním koncertu a za doprovodu orchestru. Tím bude City of Birmingham Symphony Orchestra pod taktovkou mladé šéfdirigentky Mirgy Gražinytė-Tyly.

Epizoda 153Před šesti dny 09:12

Ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz o letošním ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena

Hudební festival Ludwiga van Beethovena Teplice byl založen v roce 1964 na počest pobytu tohoto skladatele v teplických lázních v letech 1811 a 1812. Letošní roční proběhne od 26.5. do 23.6. a nabídne 20 koncertů v 10 městech celého Ústeckého kraje.

Epizoda 156Před týdnem 03:56

Sopranistka Ivana Troupová o zahajovacím koncertě letošního cyklu Lieder Company

V neděli 8.5.2022 zazní na Novoměstské radnici v Praze zřídka uváděný rozsáhlý písňový cyklus Harawi, stěžejní dílo francouzského skladatele Oliviera Messiaena, od jehož úmrtí si v letošním roce připomínáme 30 let, a to v interpretaci sopranistky Ireny Troupové po boku klavíristy Jana Duška. Oba patří mezi respektované interprety hudby 20. století, což je příslibem nevšedního hudebního zážitku. Večer doplní mladý barytonista Robin Červinek, který je držitelem mnoha ocenění, v dílech Paula Dukase a Marcela Duprého – obou pedagogů Oliviera Messiaena. Jejich nejen písňová tvorba je českému publiku téměř neznámá, písně budou s největší pravděpodobností představeny v Praze zcela poprvé.

Epizoda 155Před týdnem 04:24

Tenorista Pavel Černoch o premiéře Dvořákovy Rusalky v Semperoper Dresden 7.5.2022

Pavel Černoch se na scéně Semperoper Dresden představí v hlavní mužské roli ve Dvořákově Rusalce. Krátce po úspěšné premiéře v roli Lacy v Janáčkově Její pastorkyni v Theater an der Wien tak jeden z našich nejúspěšnějších a mezinárodně vyhledávaných pěvců pokračuje v cestě napříč renomovanými operním domy, tentokrát v roli Prince.

Epizoda 154Před týdnem 04:38

Šéf české kanceláře aukčního domu Dorotheum a kunsthistorik Michal Šimek o unikátním nálezu Tizianova obrazu a chystané aukci ve Vídni

Máří Magdaléna s dechberoucí historií Tizianův nedávno objevený obraz, který byl považován za ztracený, nabídne aukce starých mistrů vídeňského aukčního domu Dorotheum 11. května 2022. Obraz kdysi býval součástí oslavované kolekce Kristiny, královny švédské (1629-1689), Filipa II, vévody orleánského (1640-1701) a s největší pravděpodobností především pražské sbírky císaře Rudolfa II. (1552-1612). Poprvé po více než 150 letech bude tento skvost italského umění nabízen v aukci s odhadní cenou 1 – 1,5 milionu EUR.

Epizoda 152Před týdnem 04:17

Letní slavnosti staré hudby 2022 uvedou skladby inspirované zvuky přírody

Inspirace zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou, přírodními božstvy a dalšími mytologickými bytostmi spjatými s přírodou je pojítkem programu letošních Letních slavností staré hudby.

Epizoda 151Před 2 týdny 09:09

Umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský o programu letošním ročníku

Národní festival Smetanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční během 27 dní od 9. června do 5. července. V duchu poetického motta „A znovu láska” přinese 43 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 18. Smetanova výtvarná Litomyšl. Obvyklý termín zahájení předprodeje vstupenek pořadatelé posunuli na 27. duben. Předprodej vstupenek byl zahájen ve středu 27. dubna v 10.00 hodin.