- Podcasty
- Live rozhovory

Poslechněte si podcast: Tanečník a choreograf David Stránský zve na derniéru představení Kouzelný cirkus v Laterně magice
Představení bude mít 28. září na Nové scéně Národního divadla slavnostní derniéru. V žánru tanečního a nonverbálního divadla bylo nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Poetický příběh o putování dvou klaunů - veselého a smutného - za krásnou Venuší měl svou premiéru 15. dubna 1977 v tehdejším pražském sídle Laterny magiky, v paláci Adria. Tvůrci v čele s Evaldem Schormem a Josefem Svobodou vytvořili plnohodnotně multimediální i multižánrovou inscenaci. Jako snad žádné jiné představení té doby přinesl Kouzelný cirkus film, balet, moderní tanec, pantomimu, černé divadlo i náznak divadla loutkového - to vše na jednom jevišti.
Live rozhovory
Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.
Režisér Lukáš Trpišovský představuje nové nastudování Shakespearova Hamleta v Národním divadle v Praze
Na jeviště Národního divadla se po téměř pětadvaceti letech vrací Hamlet, nesmrtelná Shakespearova tragédie o nespravedlnosti světa, tíze velikosti úkolu a malosti člověka. Premiéry nového nastudování uvidí diváci ve Zlaté kapličce 7. a 8. prosince. Dosud poslední nastudování Shakespearovy tragédie v Národním divadle mělo svou premiéru v prosinci 1999 v režii Ivo Krobota s Vladimírem Javorským v hlavní roli, nyní se režie ujímá duo SKUTR a titulní úloha byla svěřena Pavlu Neškudlovi.
Lenka Dandová a Lukáš Cach zvou na koncert Christmas in Hollywood 15.12.2023 v Kongresovém centru Praha
Orchestr Prague Pop Symphonics chystá koncert filmové hudby Christmas in Hollywood. Představí nejznámější melodie z filmů, které máme neodmyslitelně spojené s Vánocemi. Návštěvníci koncertu tak budou moci vstoupit do světa nekonečného třpytu díky jedinečné symfonické show a nadělit si nezapomenutelný zážitek, který je přenese do Vánoc jako z Hollywoodu. Unikátní symfonická show Christmas in Hollywood [https://www.christmashollywood.com/] s více než 150 profesionálními umělci na pódiu přinese před Vánoci do Kongresového centra v Praze spojení světa filmu, hudby a vánočního kouzla. V podání velkého symfonického orchestru a pěveckého sboru zazní nejkrásnější melodie z filmů Sám doma, Frozen, Vánoční koleda, Grinch, Láska nebeská, Polární expres a mnoha dalších.
Muzikoložka a předsedkyně Společnosti Zdeňka Fibicha Věra Šustíková přibližuje koncertní provedení Fibichova melodramu Smrt Hippodamie 3.12.2023 v Koncertním sále Pražské konzervatoře
Koncertní úprava 3. dílu melodramatické trilogie Hippodamie Zdeňka Fibicha zazní v Koncertním sále Pražské konzervatoře v neděli 3. prosince, a to poprvé v kritické revizi podle urtextu. Editorkou a režisérkou je Věra Šustíková, na dramaturgii se spolu s ní podílel dirigent Jiří Petrdlík, který také bude řídit celé provedení. Na nastudování se podíleli členové Severočeské filharmonie Teplice a studenti Pražské konzervatoře, hlavní role ztvárnili Dita Hořínková, Petr Stach, Filip Sychra, Jaroslav Slánský, Zbigniew Kalina, Ondřej Novák, Viktor Dvořák, Tereza Engelová a Ivan Krob.
Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne více 260 pozoruhodných uměleckých předmětů
Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé Československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od 4 milionů korun. K lákadlům aukce patří i obraz Světelná krajina Josefa Šímy, jednoho z největších českých malířů 20. století: vyvolávací cena začíná na 5 milionech korun. Předaukční výstava, na níž si je možné všechna dražená díla prohlédnout, se uskuteční od 27. listopadu do 6. prosince 2023 v sídle Arthousu v Goetheho ulici 17 v pražské Bubenči
Projektová manažerka Festivalu francouzského filmu Anna Mitéran přibližuje dramaturgii letošního 26. ročníku přehlídky
Festival francouzského filmu chystá 26. ročník, nabídne předpremiérová uvedení, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Jean-Luc Godarda a Justine Triet Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 23. do 29. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival proběhne také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě, a to od 23. do 26. listopadu. Festival francouzského filmu pořádá Francouzský institut v Praze a Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s Unifrance.
Režisér Jakub Šmíd přibližuje novou inscenaci Laterny Magiky Valérie a týden divů
Valérie a týden divů. Nezvalův surrealistický horor o dospívání uvede Laterna Magika na jevišti Nové scény ND.V roce 1935 napsal Vítězslav Nezval slavnou poeticky-hororovou prózu Valérie a týden divů, vydanou až v roce 1945, v níž se dívka jménem Valérie během jednoho týdne mění v ženu. Její přechod z naivního dětství do temnějšího světa dospělých provází řada bizarních, snových a děsivých situací, v nichž náhle nahlíží na postavy ze svého okolí úplně jinou, mnohdy znepokojující optikou. Laterna Magika teď Valérii uvede také na jeviště. Nová inscenace režiséra Jakuba Šmída bude mít premiéry na Nové scéně Národního divadla tento týden ve čtvrtek a v pátek - 9. a 10. listopadu od 20 hodin. V roli Valérie se představí zcela nová herecká tvář - Aneta Kalertová.
Vedoucí hudebního archivu a dramaturgyně Cyklu soudobé hudby S PKF-Prague Philharmonia Hana Dohnálková představuje program koncertu 12.11.2023
Koncert v neděli 12. listopadu v Rudolfinu nabídne hudbu současného ukrajinského skladatele Alexandra Rodina a rodáka z Timošovky Karola Szymanowského. Vše uzavře Beethoven. Už bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu se orchestr PKF — Prague Philharmonia přihlásil k pomoci napadnuté zemi, když hned 3. března 2022 uspořádal v KD Ládví benefiční koncert na podporu napadené země. Letos v únoru a září se také na podporu Ukrajiny účastnili, spolu s dalšími soubory, dvou provedení velkolepého Válečného rekviem anglického skladatele Benjamina Brittena. Přímo s uměním ukrajinských hudebníků se posluchači budou moci seznámit během třetího orchestrálního abonentního večera PKF v aktuální sezóně, který se uskuteční tuto neděli 12. listopadu od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina.
Manažer Tanečního centra Praha - Konzervatoře Antonín Schneider zve na představí Vítej na světě II. 12.11.2023
Nový celovečerní rodinný titul tanečního divadla v interpretaci souboru Baby Balet Praha [https://www.m-c-t.cz/baby-balet-praha/], mladších studentů konzervatoře-gymnázia Taneční centrum Praha. Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školní léta, pubertu a dospělost. Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které představují mikro-scénáře pro jednotlivé choreografie. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní, ani podbízivé. Naopak, tanečními a scénickými prostředky, doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textech písní obsažené. Projekt vznikl na námět Vlasty Schneiderové. Zdeněk Svěrák vytvořil pro jednotlivé životní etapy originální autorský text, který také namluvil.
Klavíristka Jitka Čechová představuje program svého koncertu 6.11.2023 v rámci cyklu Hybatelé rezonance
Přední česká pianistka přednese díla výhradně českých skladatelů. Zazní hudba Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Leoše Janáčka, Jaroslava Ježka a Josefa Suka.
Klavírista Ivan Klánský zve na svůj koncert v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 5.11.2023
Profesor Ivan Klánský patří mezi žijící legendy české klavírní školy. Vynikajícího interpreta a vyhledávaného pedagoga, který zanechal nesmazatelnou stopu na hudební scéně, bychom s trochou nadsázky mohli nazvat českým Bachem. Není sice komponistou, zato pět z jeho dětí se profesionálně věnuje hudbě. Pro svůj koncert na Klavírním Festivalu Rudolfa Firkušného přizval svého syna Lukáše, který je sám úspěšným a respektovaným sólistou. Spolu s ním v druhé polovině večera zahrají II. řadu populárních Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Pakliže se závěr ponese spíše v odlehčeném duchu, první polovina ukáže Ivana Klánského coby výsostného interpreta té nejzávažnější hudby klavírního repertoáru. Uvede totiž poslední Beethovenovu Sonátu, dílo hlubokého ponoru i nevšední originality, které podnítilo k umělecké reakci mnohé skladatelovy následovníky.