Výlety
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Litomyšl spojila příjemné s užitečným. Z lávky překlenující silnici se stala zároveň rozhledna

Litomyšl v Pardubickém kraji je rodištěm Bedřicha Smetany. A právě jeho jméno nese nová lávka v centru města. Ovšem není to jen tak obyčejný most. Slouží jednak jako nadchod nad frekventovanou silnicí, jednak i jako vyhlídka. Má totiž visutou část nad řeku Loučnou. A z té si v klidu a hezky z výšky můžete prohlédnout historické jádro města.

03:09

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Před dvěma dny 03:15

Na Ostrov na Vltavě nevede žádný most. Přesto tam kdysi stával klášter

Výlet na Ostrov u Davle nedaleko Prahy musíte spojit buď se sportovním výkonem, kdy na přibližně 100 metrů vzdálený břeh doplavete, anebo si přes Vltavu pronajmete loď. Na ostrově vás potom čeká výlet do historie. Tajuplný ostrov si kdysi vybral Boleslav III., aby na něm v roce 999 založil druhý mužský benediktinský klášter na našem území.

Před dvěma dny 03:21

V Hojsově Stráži na Šumavě mají svůj vlastní orloj. Poledne na něm odbíjí Smrtka

Hojsova Stráž je krásná malebná ves na Šumavě v okrese Klatovy. Turistům má rozhodně co nabídnout, například pozoruhodný kostel, opravený starobylý hřbitov, bývalý pivovar, od kterého jsou nádherné výhledy do kraje, anebo třeba orloj.

Před třemi dny 03:18

Zámek v Zahrádkách na Českolipsku sloužil svého času jako škola pro cizince učící se česky

Jižně od České Lípy v Libereckém kraji, na ostrožně nad Robečským potokem, si nechali Vartemberkové v polovině 16. století postavit renesanční sídlo - Nový Zámek. Dnes stojí v obci jménem Zahrádky. Jeho současná podoba nemá s tou původní mnoho společného, zámek se v 17. a 18. století postupně rozrůstal a měnil v barokní sídlo za přispění například Albrechta z Valdštejna nebo kardinála Arnošta Harracha.

Před čtyřmi dny 03:44

Jeskyně Balcarka v Moravském krasu se chlubí mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou

Balcarova skála jižně od Ostrova u Macochy ukrývá jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Balcarka se pyšní mnohotvárnou krápníkovou výzdobou, labyrintem chodeb a propastí ve třech výškových úrovních i jedním z největších skalních dómů v oblasti. Je otevřená od jara do podzimu a nabízí i velké parkoviště a vybavené návštěvnické centrum.

Před pěti dny 03:31

Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku byla zkušební štolou. Dnes je zajímavou technickou památkou

Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku patří do těžební oblasti dosud funkčního dolu Svornost a nachází se v její těsné blízkosti. V roce 1952 rozhodly o jejím vyražení Jáchymovské doly. Hlavním cílem bylo prozkoumat, zda je toto místo vhodné pro těžbu a ověřit výskyt uranového zrudnění.

Před šesti dny 03:26

Na výstavě divadelníků na zámku v Náměšti na Hané se můžete stát hercem. A poznat i další profese

Dominantou Náměště na Hané na Olomoucku je klasicistní zámek s francouzskými architektonickými vlivy. Návštěvníci si v něm prohlédnou dobový nábytek, sbírky porcelánu a dětských kočárků, dva arcibiskupské kočáry. A momentálně i výstavu, která se jmenuje „Až s příchodem herce ožívá scéna“. Je věnovaná dvěma místním mimořádným osobnostem, kterým učarovalo divadlo - herci Ladislavu Lakomému a scénografovi Ladislavu Vychodilovi.

Před týdnem 03:20

U jihočeského Holkova si můžete projít část trasy někdejší věhlasné koněspřežné dráhy

Určitě jste slyšeli o tom, že někdo koupil zříceninu tvrze, faru nebo vojenský bunkr a začal památku opravovat nebo v ní udělal muzeum. Ale slyšeli jste o tom, že si někdo za podobným účelem koupil most a kus trati bývalé železnice? V tomto případě slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince? Díky tomu se dnes můžete vydat na nejstarší železniční most v kontinentální Evropě a na dochovanou část někdejší trasy koňky u jihočeského Holkova.

Před týdnem 03:07

Pohádkový les v Teplicích v Čechách je rájem pro děti. Nabízí i výhled na okolní kopce a Krušné hory

Výletním místem pro rodiny s dětmi a zároveň i pro milovníky krásných výhledů je Pohádkový les v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Nachází se na návrší jménem Janáčkovy sady, jen malý kousek od centra města.

Před týdnem 02:54

Fara ve Vidžíně bývala tvrzí německých rytířů. Dnes zve na prohlídku a v budoucnu i za kulturou

Zámecká fara Vidžín stojí na malém vršku v obci Vidžín nedaleko města Úterý v Plzeňském kraji. Do jejího areálu se vchází vysokými vraty a za nimi je možné obdivovat několik staveb a upravenou zahradu. Počátek tohoto místa spadá do roku 1233. A byl to i rok, kdy toto místo i s přilehlými obcemi prodala královna Konstancie klášteru Teplá. Tehdy šlo ještě o opevněnou tvrz německých rytířů.

Před týdnem 03:20

Beskydský hřeben Gruň nabízí krásné výhledy na blízké i vzdálené hory. A v noci úplně tmavou oblohu

V Moravských Beskydech se můžete vydat na hřeben jménem Gruň. Jeho název pochází z řeči horských pastevců z Rumunska, kteří se usadili v části Beskyd. Označoval odlesněný horský hřeben, přeměněný na rozsáhlé pastviny. A přesně tak vypadá beskydský Gruň dodnes. Kdysi býval hojně obydlený, dnes se po něm vydávají hlavně turisté, kteří tam najdou řadu zajímavostí. Například Švarnou Hanku.