- Podcasty
- Lit
Poslechněte si podcast: Lidská práva i autentický jazyk mladých. Tyto knihy pod stromeček doporučuje Radio Wave
Nebyl by to konec roku bez knižního žebříčku. Toto není bilance, ani výběr nejlepších knih. Jsou to především tipy pro vás, čtenáře a čtenářky, po čem sáhnout v knihkupectvích. Snažili jsme se o co nejpestřejší výběr tak, aby si na své přišel skoro každý. V podcastu Lit pak Eva s Honzou věnují víc času a přidávají i další bonusy.
Lit
Lit je zapálený podcast o literatuře a knihách. Zveme si hosty a hostky, se kterými si povídáme o tom, co čteme a proč. Chceme zkrátka vědět víc a taky sebe i vás inspirovat.
Kniha, která začíná citátem Smacka. Je to ujetý, říká o své próze Lover/Fighter autorka
Minulost, přítomnost, budoucnost, maso modrých papoušků a pouliční bitky. Kristina Hamplová přišla do Litu mluvit o své debutové próze Lover/Fighter, kde si hraje s popkulturou a z Letenské pláně vytváří poušť, kde se plouží divná zvířata.
Nejhorší drogy? Alkohol a léky, shodují se autoři knihy Drogy v dobách totality
Jak vypadal drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy? Nelegální produkcí a konzumací drog i léčbou drogových závislostí se zabývá kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu, kterou napsali Miroslav Nožina a Miloš Vaněček. Oba přišli do podcastu Lit.
Hororový Otesánek. Máte se bát a být dojatí zároveň, říká Jonáš Zbořil o své první próze Flora
Básník, publicista a teď už i prozaik Jonáš Zbořil přišel do Litu představit svůj nový román Flora. Ten se odehrává v „místě mezi místy“.
Duchaplné konverzace, učebnicový sex, pomalý život. Je svět Sally Rooney autentický?
Nejočekávanější kniha roku 2024 – tak by se dalo mluvit o románu Intermezzo od irské spisovatelky Sally Rooney, který vyšel na konci září. Ve studiu se tak sešli oba autoři podcastu Lit Eva Soukeníková a Honza Dlouhý, aby spolu sdíleli své dojmy z této žhavé knižní novinky.
Ta vražda byla vrcholkem ledovce, říká autor reportáže o útoku na Tepláreň
V sobotu 12. října uplynuly přesně dva roky od střelby u baru Tepláreň v Bratislavě. Události oné děsivé noci i to, co jí předcházelo, rekonstruuje ve své reportážní knize „Spúšť“ slovenský spisovatel a publicista Marek Hudec, který byl hostem podcastu Lit.
Láska je i něco jiného, říká Karel Veselý. Jeho nová kniha Hudba srdce je katalog emocí
„Co když právě lovesongy – pokud si je poslechneme pozorněji – nejlépe vypovídají o našich emocích a jejich proměnách v průběhu dvacátého století?“ Na to se ptá se kniha Karla Veselého Hudba srdce s podtitulem Metafyzika popu. O novince si přišel autor popovídat do podcastu Lit.
Když se šedesátiletá trans žena nechává „vojet“ beatem na ravu. Knížka McKenzie Wark vyšla v češtině
McKenzie Wark je profesorka mediálních a kulturálních studií, mezi její nejznámější knihy patří Hacker Manifesto o dekomodifikaci internetu nebo Reverse Cowgirl, ve které popisuje své zkušenosti s tranzicí. Často ale také chodí na ravy. O tom je mimo jiné její knížka Raving, v níž ukazuje intimní i kolektivní stránky života newyorské trans a queer rave scény. Titul teď vyšel v českém překladu a do Litu přišly editorka Helena Mustakallio a překladatelka Františka Blažková.
Je to touha po offlinu, po partě lidí, která ti rozumí. Čtenářské kluby nabírají na popularitě
Taky už patříš do čtenářského klubu? Fenomén book clubs stále nabírá na síle. Navíc se čtení stalo trendem sociálních sítí. Důvody probírá Eva v novém Litu s trendspotterkou a mentorkou Pavlínou Louženskou.
Mallorca je pro Němce jako Chorvatsko pro Čechy. Ondřej Škrabal napsal trochu jiný cestopis
Je květen roku 2022. Ve světě doznívá pandemie, začíná válka na Ukrajině a vypravěč autofikční novely Druhé Německo vyráží na dovolenou na Mallorcu. Autorem tohoto příběhu je spisovatel a divadelní režisér Ondřej Škrabal, se kterým se moderátor Jan Dlouhý potkal na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.