- Podcasty
- Lit
Poslechněte si podcast: Sally Rooney, Hana Librová nebo Lea Ypi. Redakce Radia Wave je sečtělá
Podcast Lit byl součástí narozeninového vysílání Radia Wave. Honza sice na poslední chvíli ochořel, ale sečtělí lidé z redakce se obětovali a chodili si jako na potítku ve škole popovídat o knížkách aspoň s Evou. Co kdo má zrovna na nočním stolku?
Lit
Lit je zapálený podcast o literatuře a knihách. Zveme si hosty a hostky, se kterými si povídáme o tom, co čteme a proč. Chceme zkrátka vědět víc a taky sebe i vás inspirovat.
Život přestal být příběh. Když mě něco bolí, začnu se tomu věnovat, říká autorka Emma Kausc
Emma Kausc loni vydala prozaický debut Narušení děje. Emma v něm narušuje nejen naše přemýšlení a paměť, ale i samotný pojem autofikce. A v neposlední řadě narušila tok literárně-kritické diskuse. Teď si o tom přišla popovídat do podcastu Lit.
Jako učitel nemůžete držet krok s mladou generací, říká Stanislav Zajíček z Buchty čtou
První Lit roku 2025 je tady a jeho hostem není nikdo jiný než středoškolský pedagog Stanislav Zajíček. Posluchačstvo Radia Wave ho dobře zná z podcastové série Buchty čtou, kde si s Ivanou Veselkovou a Zuzanou Fuksovou povídá o knížkách, které všichni znají, ale málokdo je skutečně četl.
Flora, Narušení děje, Poslední léto. Rok 2024 v literatuře byl ve znamení úspěšných debutů
Konec roku znamená bilancování, a to i v literatuře. Co se letos urodilo na tuzemské scéně? Kteří autoři či autorky nás překvapili? Jaké debuty nás bavily? A co bychom doporučili ostatním k přečtení? Téma pro knižní influencerku Kláru Novákovou a publicistku Kateřinu Čopjakovou, se kterými moderátorstvo podcastu Lit diskutovalo na vánočním Knihexu.
Vánoce v Praze jsou pro všechny, kteří se cítí sami, říká o své povídce Jaroslav Rudiš
Pivo, vlaky, čekání na zázrak. To všechno najdeme v povídce Vánoce v Praze, která nedávno vyšla v českém překladu. A její autor Jaroslav Rudiš se na dálku připojil do podcastu Lit.
Lidská práva i autentický jazyk mladých. Tyto knihy pod stromeček doporučuje Radio Wave
Nebyl by to konec roku bez knižního žebříčku. Toto není bilance, ani výběr nejlepších knih. Jsou to především tipy pro vás, čtenáře a čtenářky, po čem sáhnout v knihkupectvích. Snažili jsme se o co nejpestřejší výběr tak, aby si na své přišel skoro každý. V podcastu Lit pak Eva s Honzou věnují víc času a přidávají i další bonusy.
Kniha, která začíná citátem Smacka. Je to ujetý, říká o své próze Lover/Fighter autorka
Minulost, přítomnost, budoucnost, maso modrých papoušků a pouliční bitky. Kristina Hamplová přišla do Litu mluvit o své debutové próze Lover/Fighter, kde si hraje s popkulturou a z Letenské pláně vytváří poušť, kde se plouží divná zvířata.
Nejhorší drogy? Alkohol a léky, shodují se autoři knihy Drogy v dobách totality
Jak vypadal drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy? Nelegální produkcí a konzumací drog i léčbou drogových závislostí se zabývá kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu, kterou napsali Miroslav Nožina a Miloš Vaněček. Oba přišli do podcastu Lit.
Hororový Otesánek. Máte se bát a být dojatí zároveň, říká Jonáš Zbořil o své první próze Flora
Básník, publicista a teď už i prozaik Jonáš Zbořil přišel do Litu představit svůj nový román Flora. Ten se odehrává v „místě mezi místy“.
Duchaplné konverzace, učebnicový sex, pomalý život. Je svět Sally Rooney autentický?
Nejočekávanější kniha roku 2024 – tak by se dalo mluvit o románu Intermezzo od irské spisovatelky Sally Rooney, který vyšel na konci září. Ve studiu se tak sešli oba autoři podcastu Lit Eva Soukeníková a Honza Dlouhý, aby spolu sdíleli své dojmy z této žhavé knižní novinky.
Ta vražda byla vrcholkem ledovce, říká autor reportáže o útoku na Tepláreň
V sobotu 12. října uplynuly přesně dva roky od střelby u baru Tepláreň v Bratislavě. Události oné děsivé noci i to, co jí předcházelo, rekonstruuje ve své reportážní knize „Spúšť“ slovenský spisovatel a publicista Marek Hudec, který byl hostem podcastu Lit.