Zbytečná Válka
Epizoda 1610. duben 2022

Poslechněte si podcast: Lipavský: Rusko není žádná supervelmoc

Válka na Ukrajině trvá půldruhého měsíce. Šlo by ještě přiostřit sankce na Rusko? Nejsme na něm příliš závislí. A jak by šlo trestat jeho agresi? Nepřežila se současná podoba OSN? Na toto téma diskutovali ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), bezpečnostní expert a občasný komentátor Novinek Milan Mikulecký a redaktor zahraniční rubriky a specialista na konflikty a Ukrajinu Alex Švamberk.

51:30

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 54Před týdnem 26:05

Zima bude krutá, říká po návratu z Ukrajiny humanitární pracovník Petr Štefan

Koordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny, kde 15. listopadu zažil i mimořádně silné ostřelování Ukrajiny. V podcastu Zbytečná válka, kde hovořil s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem, také popsal, na co se soustřeďuje pomoc před počínající zimou, které bude krutá.

Epizoda 53Před týdnem 39:18

Zima podobu války na Ukrajině nezmění, přišel čas vyhlásit bezletovou zónu nad západem Ukrajiny

Ukrajina čelí v posledních týdnech masivnímu ostřelování raketami, takže je z provozu vyřazena polovina její energetické infrastruktury. Jestli tyto útoky mohou změnit vývoj konfliktu a jak na něj může zapůsobit zima, probírali v podcastu Zbytečná válka bezpečností analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk. Oba se kvůli dopadu střel do Polska a Moldávie shodli na potřebě vyhlásit nad částí Ukrajiny bezletovou zónu.

Epizoda 52Před 3 týdny 38:29

Rusové už válku na moři prohráli, tvrdí analytik

Hostem podcastu Zbytečná válka je vojenský analytik a redaktor časopisu CZ Defence Tomáš Kolařík, který na přelomu jara a léta strávil dva měsíce na Ukrajině. S bývalým ženistou se baví redaktor Novinek.cz Alex Švamberk o útoku na sevastopolský přístav, překračování širokých řek i nebezpečí přehrad.

Epizoda 503. listopad 2022 01:07:35

Vondra a Mikulecký, EU se musí připravit na svět, kde její hlas bude jeden z mnoha

Ruská invaze na Ukrajinu a dosud pokračující válka zcela změnila bezpečnostní situaci. Výhodné kšeftíčky reálpolitiky už nejsou možné. O zajištění bezpečnosti v dalším dílu podcastu Zbytečná válka hovoří europoslanec a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor Novinek Alex Švamberk.

Epizoda 4926. říjen 2022 01:03:23

Spravedlnost je nedokonalá, ale válečné zločiny jsou nepromlčitelné

Válku na Ukrajině provází řada válečných zločinů. Jejich pachatelé ale iniciátoři však mohou být potrestání, protože jsou nepromlčitelné a před Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii nakonec stanul i srbský prezident Slobodan Miloševič. Vůbec prvního válečného zločince z Balkánu dopadl nynější šéf kanceláře pro vnitřní záležitosti Vladimír Dzuro, což odstartovalo jejich souzení a vedlo i k ustavení Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Epizoda 4812. říjen 2022 29:04

Rusko je po brutálních náletech jako kůl v plotě

Ukrajina čelila tento týden rozsáhlým ruským raketovým útokům, které dopadají především na civilní infrastrukturu. Ruský prezident je označuje za odvetu za útok na Kerčský most. Aktuální situaci na Ukrajině v dalším pokračování podcastu Zbytečná válka probírají bezpečnostní analytik a bývalý poradce ministra obrany Milan Mikulecký a redaktor zahraniční rubriky novinek.cz Alex Švamberk .

Epizoda 4727. září 2022 33:10

K Putinovi se spřízněné země chovají jako k málo mocnému

Válka na Ukrajině vstoupila do další fáze. Po úspěšné ukrajinské ofenzívě v Charkovské oblasti schválil ruský prezident Vladimir Putin mobilizace. proti které se v Rusku silně protestuje a které vedla k exodu statisíců obyvatelů. O dění v Rusku hovořil v podcastu Zbytečná válka redaktor zahraniční rubriky Novinek.cz Alex Švamberk s bývalým generálním konzulem v Rusku Vladimírem Votápkem.

Epizoda 4623. září 2022 39:22

Putin mobilizoval kvůli katastrofické porážce, na frontě se jeho krok hned neprojeví

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal nařízení o částečné mobilizaci. Proč k tomu sáhl a k čemu to povede se v podcastu Zbytečná válka zamýšlení redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký

Epizoda 4520. září 2022 47:27

Kolařík: Raketa mi přelétla nad hlavou

Hostem podcastu Zbytečná válka je vojenský analytik a redaktor časopisu CZ Defence Tomáš Kolařík, který na přelomu jara a léta strávil dva měsíce na Ukrajině, kde navštívil i jih. Nejen o překonávání vodních toků s bývalým ženistou hovořil redaktor Novinek.cz Alex Švamberk. Došlo i boje v Charkovské oblasti.

Epizoda 5119. září 2022 38:29

Kolařík: Raketa mi přelétla nad hlavou

Hostem podcastu Zbytečná válka je vojenský analytik a redaktor časopisu CZ Defence Tomáš Kolařík, který na přelomu jara a léta strávil dva měsíce na Ukrajině, kde navštívil i jih. Nejen o překonávání vodních toků s bývalým ženistou hovořil redaktor Novinek.cz Alex Švamberk. Došlo i boje v Charkovské oblasti.