• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
12. červen 2022

Poslechněte si podcast: Lidice u amerického Chicaga budou mít novou hrušeň, jako ty české. Přispějí na ni běžní Američané

Když před 80 lety nacisti vyvraždili obec Lidice, mělo to okamžitý ohlas ve světě. Vznikaly památníky, konaly se akce k uctění obětí, některá místa v zahraničí přijala Lidice do svého názvu. To všechno se stalo třeba v americkém městě Crest Hill nedaleko Chicaga.

03:46

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Dnes 03:30

Nahoru Červenou Karkulkou, dolu na skluzavce. V norském Bergenu se taky můžete cítit jako v Praze

Norské město Bergen leží ve fjordu. Také proto hned na okraji města začínají vysoké a strmé kopce. Kdo chce, může se vydat nahoru po svých, existuje ale ještě jiná možnost. Ve městě totiž už přes sto let funguje lanovka Fløibanen, nápadně podobná té, která vede na Petřín.

Včera 03:38

V kostýmu čaroděje ve vlaku Harryho Pottera se osvěžte jedem nebo čokoládovými žabkami

Knížky a filmy o mladém čarodějovi Harrym Potterovi jsou i po pětadvaceti letech stále populární na celém světě. Mnohé fanoušky dodnes lákají místa spojená s oblíbenými hrdiny. Třeba Bradavice, kde byla škola pro kouzelníky. V knize ani ve filmu se to sice neříká, ale přesto je zřejmé, že Bradavice jsou někde ve Skotsku. Přinejmenším se tam řada filmových scén natáčela. Vlak Harryho Pottera jezdí po stejné trase, kudy putovali mladí čarodějové do Bradavic.

Před dvěma dny 02:47

Vádí Rum v Jordánsku je poušť. O to zvláštnější bohatství ukrývá. Je pod ní totiž voda

Vádí Rum je písečná pustina v Jordánsku. Na 700 kilometrech čtverečních jsou majestátní skály z rudého pískovce, duny a lány písku. Vádí ale není poušť v pravém slova smyslu. V podzemí má totiž ohromné zásoby vody, se kterou má vláda Jordánského království velké plány.

Před čtyřmi dny 03:35

Potápěči v egyptské Hurghádě čistili mořské dno. Našli mimo jiné záchodovou mísu nebo kávovar

Dva roky covidové pandemie odvedly pozornost od řady jiných palčivých problémů. V Egyptě třeba přehlušily kampaň proti používání jednorázových plastů v letoviscích u Rudého moře. Egyptské korálové útesy jsou plastovým znečištěním životně ohrožené. Celkově se tedy objeví každoročně 10 až 15 miliónů lidí, kteří tráví dovolenou v egyptských resortech. V Hurghádě se proto sešli potápěči nejen z Egypta na společné úklidové akci.

Před týdnem 03:42

Podobné divadlo v Česku nenajdete. Ve slovenském Zrakáči hrají nevidomí a slabozrací herci

Herci na pódiu sehrávají scény z vlastního života, tančí nebo hrají na hudební nástroje. Vedou vášnivé dialogy a v jednu chvíli dokonce letí vzduchem židle. Na první pohled jde o běžné divadelní představení. Slovenský soubor Zrakáč ale běžný rozhodně není. Část účinkujících vůbec nevidí, další se na jevišti kvůli částečné ztrátě zraku orientují jen podle zvuků a světel.

Před týdnem 03:27

Kde jsou kosti více než dvaceti tisíc vojáků zabitých u Waterloo? Dodnes je to záhada

I více než dvě století po slavné bitvě u Waterloo se na tamním bojišti dají najít kosti zabitých vojáků. Nález je to ovšem mimořádně vzácný. Hlavně kvůli tomu, že drtivá většina kosterních pozůstatků několik let po bitvě zmizela. Britsko-belgickému týmu archeologů se teď ale podařil objev přímo unikátní. Našli kosterní pozůstatky několika lidí a armádních koní.

Před týdnem 03:32

Česká rodina putuje odlehlou částí Tuniska karavanem. Dcery v něm mají pokojíček i školu

Češi se masově vracejí na tuniské pláže. Letos jsou jedni z nejpočetnějších, kdo severoafrickou zemi navštěvují. Počty se vrátily na úroveň před epidemií covidu. Jen málokdo ale pozná jinou část Tuniska než právě mořské pobřeží s resorty. Tuniské vnitrozemí je nejen bohaté na památky, ale má i krásné hory a poušť.

Před 2 týdny 03:21

Džíny Levi Strauss jsou úzce spjaty s americkou kulturou. Kořeny ale mají kousek od Česka

Modré džíny s červenou cedulkou se staly jedním ze symbolů Ameriky. Jejich duchovní otec přitom celé dětství strávil jen kousek od českých zemí. Levi Strauss totiž vyrostl v chudé židovské rodině jednoho bavorského městečka a pořád tam stojí jeho rodný dům.

Před 2 týdny 03:17

Havel na telefonu. Bývalý prezident je hlavní postavou výstavy na plotu české ambasády v Paříži

Zátopkův běh v Bruselu nebo koncert v Litomyšli. To jsou akce, které doprovodily zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na českou roli v čele sedmadvacítky nově upozorňuje i streetartová výstava s názvem „Svoboda a Energie“ na plotu české ambasády v Paříži. Hlavní postavou expozice je bývalý český prezident Václav Havel.

Před 2 týdny 03:10

Neuznaná země uspořádala z největších knižních festivalů v Africe. Nabídla Havla, Kunderu i Čapka

Somaliland je země, kterou víc než třicet let nikdo neuznal. To jí nebrání v tom, aby uspořádala jeden z největších knižních festivalů v Africe. A tak se po covidové pauze letos znovu otevřel mezinárodní knižní veletrh v hlavním městě Hargeysa. Útočiště našel v areálu Kulturního centra už popatnácté. Stánek s českými knihami tam měla i česká ambasáda v Etiopii.