Zprávy ze Severu
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Lidé z Vrbičan si dál stěžují na těžbu v blízkém vápencovém lomu. Kvůli ní jim prý praskají domy

Obyvatelům Vrbičan na Litoměřicku vadí jejich hlasitý soused – vápencový lom Úpohlavy-Chotěšov. Odstřely podle obyvatel ničí jejich majetek a na domech se objevují další praskliny. Podle posledních měření je ale síla otřesů v povolené normě – obyvatelé přesto svůj spor s těžaři nevzdávají.

01:50

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Dnes 03:09

České Švýcarsko: Ochránci přírody instalují do říčky u Dolského mlýna inkubátory s lososími jikrami

Ochránci přírody uloží 31. ledna do plovoucích inkubátorů v říčce Jetřichovická Bělá u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku 100 000 kousků jiker lososa obecného. Ve speciálních schránkách se jikry vyvinou v rybí potěr, který bude možné zhruba v dubnu do říčky vypustit.

Dnes 02:08

Zaměstnanci továrny na pneumatiky u Žatce zahájili 31. ledna stávku za vyšší mzdy

Zaměstnanci továrny Nexen Tire Europe u Žatce vstoupili 31. ledna v 8:00 do časově neomezené stávky. Podle zástupců odborů je cílem uzavření kolektivní smlouvy, ve které žádají například zvýšení mezd a příplatků.

Dnes 01:56

Svoz objemného odpadu se letos v Teplicích uskuteční jen jednou – v březnu

V Teplicích letos změní termíny pro přistavení velkokapacitních kontejnerů. V ulicích už budou jenom během března, zatímco dosud to bylo 4krát ročně. Město chce přimět lidi k větší odpovědnosti a třídění.

Včera 01:53

Socha vojáka v litoměřických Jiráskových sadech dál budí emoce. Vznikla i petice na její odstranění

Nejdřív šlo o pomník Františka Josefa I., pak Stalina, od 70. let stojí v Jiráskových sadech v Litoměřicích socha sovětského vojáka. Od vypuknutí války na Ukrajině ve městě budí silné emoce. Nejdřív byla potřísněná červenou barvou, pak kdosi podstavec sochy přemaloval na pračku. K odstranění pomníku teď vyzývá i nová občanská iniciativa.

Včera 01:59

Klášterec nad Ohří letos instaluje fotovoltaické panely na střechy svých budov

Až polovinu nákladů na elektřinu mají ušetřit fotovoltaické panely na střechách domova pro seniory a kulturního domu v Klášterci nad Ohří. Radnice je nainstaluje v letošním roce. Například městským sociálním službám totiž v minulém roce kvůli rostoucím cenám elektřiny stouply náklady až o 100 procent.

Včera 02:02

Vedení Žatce představí na veřejném setkání s lidmi projekty na vylepšení města

V rozpočtu Žatce pro letošní rok je 800 000 korun na vylepšení města. Mohou je dostat projekty, pro které bude hlasovat nejvíc obyvatel.

Před čtyřmi dny 02:43

Lázně v Klášterci nad Ohří řeší, kdo bude novým správcem léčivých pramenů

Klášterec nad Ohří na Chomutovsku řeší správu léčebných pramenů. Doteď se o ně staral nájemce tamních lázní – společnost ARC Med. Město ji ale od ledna odmítlo platit za údržbu pramenů s tím, že o dotaci rozhodne v únoru. V té době už by totiž mělo být jasné, kdy správu léčivých pramenů převezme společný podnik města a Priessnitzových lázní Jeseník. ARC Med proto od správy pramenů odstoupil.

Před čtyřmi dny 01:56

Na severu Čech začíná lyžařská sezona. Většina areálů může o víkendu spustit vleky

Lyžařská sezona je tady. Sněžení a chladné počasí umožní areálům na severu Čech už tuhle sobotu spustit vleky. Jejich majitelé a provozovatelé vhodné podmínky pro zasněžování a úpravu sjezdovek dlouho vyhlíželi. Dočkali se i běžkaři. Bílé stopy jsou částečně upravené v okolí Cínovce, v horách nad Telnicí, na Děčínském Sněžníku a na Polevsku.

Před čtyřmi dny 02:12

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru hry Hanzelkazikmund (zde jsou lvi)

První letošní premiéra Činoherního studia v Ústí nad Labem zavede diváky do dalekých krajin. Autoři se inspirovali objevitelskými cestami Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky v 50. letech 20. století.

Před čtyřmi dny 00:33

Koledníci Tříkrálové sbírky vykoledovali pro Diecézní charitu Litoměřice téměř 650 000 korun

Charity litoměřické diecéze postupně otevírají pokladničky letošní Tříkrálové sbírky. Z více než 1000 zapečetěných schránek jednotlivé charity v Ústeckém a Libereckém kraji zatím otevřely přes 800. Dosavadní výtěžek přesáhl tři miliony korun.