Zprávy ČRo Ostrava
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Lidé v Moravskoslezském kraji si připlatí za nájemní bydlení

Bydlení v Moravskoslezském kraji podraží. Cenu nájmu může zvýšit takzvaná inflační doložka. Pokud ji nájemníci ve smlouvách mají, mohou jim majitelé zdražit bydlení až o 15 procent. Využít toho mohou i některé radnice. Největší soukromý vlastník bytů v regionu Heimstaden ceny zvedá od března.

02:00

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 00:20

Moravskoslezská Technotrasa je nejlepším turistickým produktem roku

Krajská Technotrasa získala ocenění Hospodářské komory České republiky. Porotci ji vybrali jako nejlepší turistický produkt roku. Hodnotili například napojení na infrastrukturu a propojení různých služeb a provozovatelů. Virtuální stezka staví na průmyslové historii Moravskoslezského kraje.

Dnes 01:38

Vítkovičtí hokejisté věří v Brně v úspěch, zápasy venku se jim daří

Play off hokejové extraligy nezastavuje. Druhý čtvrtfinálový zápas dnes sehraje Hradec Králové proti Liberci. Spartu pak čeká repete s Třincem. Naopak hokejisté Vítkovic a Brna načerpávají síly na pokračování jejich čtvrtfinálové série. Moravský souboj je zatím vyrovnaný 1:1 na zápasy.

Před třemi dny 00:18

Lidé v Bašce budou mít vlastní charitní poradnu

Lidé v Bašce na Frýdeckomístecku budou moci využít Charitní poradenské centrum. Od dubna bude bezplatná služba fungovat v budově tamního obecního úřadu. A to každé první úterý v měsíci.

Před třemi dny 02:04

Správa železnic upravuje část trasy budoucí vysokorychlostní tratě

Správa železnic obcím v Moravskoslezském kraji slíbila, že během léta dodá konkrétní informace o vysokorychlostní trati. Starostové by tak měli do půl roku vědět, jak jejich obce stavba zasáhne. Už teď jim projektanti ustoupili a koleje povedou dál od zastavěné oblasti.

Před čtyřmi dny 02:12

Srážejí nás individuální chyby, říká ke krizi v Baníku trenér Hapal

Fotbalisté Baníku Ostrava jsou v krizi, nespokojené je vedení a samozřejmě také fanoušci. Sedm domácích proher a bídný herní projev to v důsledku znamená pro Baník až 12. místo v tabulce. A blíže má na samotné dno, než do nadstavbové skupiny o mistrovský titul.

Před pěti dny 02:01

Desítky škol v Moravskoslezském kraji protestují proti způsobu rozdělování dotací

Ředitelé a zřizovatelé základních škol nejen z Moravskoslezského kraje si stěžují ministerstvu pro místní rozvoj na systém rozdělování dotací. Řada z nich totiž neuspěla s žádostí o příspěvek až 50 milionů korun na odborné učebny, nebo lepší internet. Za problémem je podle nich nefunkční a znevýhodňující systém. Ministerstvo tvrdí, že podmínky měli všichni stejné.

Před pěti dny 00:20

Prohlídky soudů, simulovaný proces i koncert v rozhlase nabízí Noc práva na Ostravsku

Justice v kraji se dnes otevírá veřejnosti. Soudy v Ostravě, Frýdku-Místku a Opavě se zapojily do Noci práva, která symbolicky připomíná vznik první československé ústavy.

Před pěti dny 02:00

Uplynulo 84 let od začátku okupace, Němcům se postavili jen vojáci ve Frýdku-Místku

Dnes si připomínáme 84. výročí začátku německé okupace zbytku Československa. Německá armáda tehdy obsadila Čechy, Moravu a Slezsko a období tohoto nově nastoleného protektorátu trvalo až do konce II. světové války. Významnou událostí byl zřejmě jediný větší ozbrojený odpor československých vojáků u Czajánkových kasáren ve Frýdku-Místku. Obránci se snažili okupanty zastavit.

Před šesti dny 01:47

V Orlové jako jediní operují vbočený palec pomocí šroubu, který se vstřebá

Vbočený palec je jeden z nejčastějších problémů u nohou. V nemocnici v Orlové ho chirurgové poprvé operovali jen malým zásahem do těla pacienta a za pomoci vstřebatelných šroubů. Ty se v těle člověka po čase samy rozpustí. Orlovská nemocnice je teď jedinou v Česku, kde tyto mini-invazivní operace nohou provádí.

Před týdnem 01:24

Karviná se zatím nezapojí do programu sdílených kol

Karviná zatím nezavádí sdílená kola. Přitom třeba v Ostravě, Opavě nebo Frýdku-Místku tento systém funguje a města ho podporují. Karvinský magistrát tvrdí, že zájem o cyklistickou dopravu je ve městě minimální. Zvažuje ale, že se na podpoře sdílených kol domluví se soukromou firmou.