Seriál Radiožurnálu
7. duben 2023

Poslechněte si podcast: Lidé se bojí umělé inteligence špatně, čekají, kdy nás roboti pozabíjejí, říká výzkumník

Z umělé inteligence se stal světový fenomén, kterému většina z nás moc nerozumí. Její rozmach se dá přirovnat k masivnímu nástupu internetu v devadesátých letech. „Na webu bude lepší než my, naopak tam, kde data nejsou, je prostor pro člověka,“ říká hacker. Poslechněte si celý díl seriálu.

04:26

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:21

Škola je pro mě koníček, raduje se bývalý šéfkuchař. Žákům ukazuje principy moderní gastronomie

Odmalička chtěl být kuchařem. A to se mu povedlo. Šéfkuchař Michal Koch vařil třeba pro prezidenta Miloše Zemana. Teď si ale, jak sám říká, žije svůj sen. Předává svou lásku k vaření a dobrému jídlu žákům na Střední odborné škole Znojmo Dvořákova.

Před dvěma dny 03:22

Příroda je nejlepší učebna. Učitelka Kačka bere žáky do přírody co nejčastěji

Brát děti co nejvíce do přírody a učit se podle ní, tím se řídí učitelka Kateřina Čiháková, která se dostala mezi letošní finalisty ceny pro inspirativní pedagogy. Žáky základní školy Světice ve Středočeském kraji hodiny s Kačkou, jak své učitelce říkají, baví. Poslechněte si, co se naučili na cyklovýletě.

Před třemi dny 03:09

„Žádné obyčejné sezení v hodině.“ Učitelka na Mendelově gymnáziu spojuje teorii s praxí

Barbora Bitomská učí biologii a chemii na Mendelově gymnáziu v Opavě. S žáky například v tělocvičně názorně zkouší, jak funguje lidské tělo. A studenty už šest let motivuje i k darování krve.

Před šesti dny 03:37

„Když zdražím, tak to neprodám,“ zoufá si vinař. Jak vládní balíček dopadá na vinaře a pivovary?

Čepované pivo v příštím roce pravděpodobně znovu zdraží. Odhaduje to Českomoravský svaz minipivovarů v reakci na úsporný balíček vlády. Z desetiprocentní sazby DPH se má podle návrhu přesunout do té jednadvacetiprocentní. Hospodští tak počítají se zvýšením cen piva i s odlivem svých zákazníků. Opatření se ale dotkne i vinařů – spotřební daň na tichá vína sice nakonec zavedena nebude, firmy ale zřejmě přestanou objednávat vína jako dárky pro své zaměstnance a partnery.

Před týdnem 03:51

Buď zdražíme, nebo to tu zavřeme a půjdeme pracovat do Německa, svěřují se kadeřnice

Kvůli stabilizaci státních financí připravuje vláda konsolidační balíček, podle kterého by se měly zvýšit daně a odvody na sociální pojištění. Zaznamenají to především živnostníci. Pro některé může být zvyšování daní a pojištění likvidační. V dnešním díle se na pracovní situaci zeptáme kadeřnic z Mostecka, které zvažují i odchod do sousedního Německa.

Před týdnem 03:22

„Doma se uskrovníme, najdu si brigádu.“ Jak se rodiny vyrovnají se zrušením daňových slev?

Rodiče, kteří mají dítě ve školce, si teď můžou ze základu daně odečítat takzvané školkovné. Ročně tak na dani z příjmu můžou ušetřit až 17 300 korun. S tím ale má být konec. Zrušení této daňové slevy je součástí konsolidačního balíčku, kterým chce vláda Petra Fialy z ODS stabilizovat státní rozpočet. Co to pro rodiny může znamenat?

Před týdnem 03:05

Nulová daň cenu knih nesníží, spíš pomůže malým nakladatelstvím dál existovat, míní ředitel

V rámci úsporného balíčku vláda navrhuje nulovou daň z přidané hodnoty na knihy. Odrazí se to na jejich ceně? Touto otázkou se zabývá další díl seriálu o dopadech chystaných vládních opatření, tentokrát se redaktor vydal do nejstaršího českého nakladatelství a knihkupectví Kalich, který vydává především náboženskou, filozofickou a humanisticky zaměřenou literaturu.

Před týdnem 03:42

Náklady rostou, tržby klesají. Provozovatelé potravin si od poklesu DPH příliš neslibují

Kabinet chce prosadit snížení sazby DPH na potraviny z 15 na 12 procent. Venkovské prodejny ale větší příliv zákazníků neočekávají. Shodují se na tom obchodníci.

Před týdnem 02:17

Ekovýchova v mateřských školách. Děti se učí poznávat druhy zvířat, zjišťují, co je v lese zakázáno

Na Trutnovsku je stále větší zájem o ekovýchovu nejmenších dětí. Říkají to zástupci Správy Krkonošského národního parku. Pracovnice správy proto pravidelně navštěvují mateřské školy a děti se tak vztahu k přírodě učí od nejútlejšího věku.

Před 2 týdny 02:30

Respekt k přírodě a sportovišti musíme rozdělit, říká starosta k rekonstrukci skokanských můstků

V dalším díle seriálu o Krkonošském národním parku uslyšíte o výstavbě v Krkonoších. Tedy o tom, jak je někdy složité najít kompromis mezi zájmy ochránců přírody a stavitelů. Jak konkrétně vypadá spolupráce města a národním parkem v Harrachově? Pusťte si dnešní díl.