Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Lidé jsou bytosti, které selhávají, může se to stát každému, říká spisovatel Jiří Padevět

„Tím, že zpracovávám ty hrůzy, si daleko líp uvědomuju, že pořád žijeme v dobrém světě. Ale pak začala válka na Ukrajině. Zároveň si myslím, že pomoc Čechů Ukrajině je hodně postavena na zkušenostech společnosti z roku 1968, kdy nás Rusko okupovalo,“ vypráví Jiří Padevět, „vychutnávač historie“, badatel a autor několika historických knih. Jeho nejnovějšími počiny jsou knížky 1945 a Kronika Protektorátu.

29:39

Záložka

Vydává: Český rozhlas

Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?

Web

Před šesti dny 36:10

Ideální je, když se divák stane čtenářem, říká dramaturg Měsíce autorského čtení Petr Minařík

Letní literární festival Měsíc autorského čtení letos přivítá české, slovenské, a hlavně islandské spisovatele. „Na Islandu je každý desátý obyvatel spisovatel, jde o národní identitu a o udržení islandsky psané literatury, o kterou se místní starají. Na Islandu se běžně stává, že spisovatelé jsou zváni do politických debat. Představte si, že by do českého pořadu přišla Kateřina Tučková a Petra Hůlová a mluvily by o inflaci,“ říká Petr Minařík, dramaturg akce.

Před týdnem 37:17

Audioknihy mohou být cestou ke čtenářství, říká autor průvodce jejich světem Lukáš Vavrečka

„Audioknihy jsou i pro lidi, kteří nemají čas na čtení. Poslech audioknih totiž umožňuje několik činností najednou, můžete u toho třeba žehlit. U četby by se vám to nestalo,“ vysvětluje Lukáš Vavrečka, který společně s Klárou Smolíkovou napsal knížku Nečtu! Poslouchám: Průvodce báječným světem audioknih.

Před 2 týdny 34:30

Nečtěte zběsile všechno, co vychází. Dvacet knih za život stačí, říká Gianfranco Calligarich

Italský spisovatel a novinář Gianfranco Calligarich v roce 1973 napsal Poslední léto ve městě. Vzápětí se rozprodal celý náklad a kniha byla dlouhá léta jenom na pultech antikvariátů. Nadcházejících padesát let mu ale přinášela nečekaná překvapení. „Často jsem na ni skoro zapomněl, ale díky čtenářům přežívala,“ dodává Calligarich, který přijel na veletrh Svět knihy.

1. červen 2022 31:52

Příroda nemůže člověka nikdy zklamat, říká autorka dětské knížky Mojenka

„Nechtěla jsem, aby to byla knížka jenom pro děti a jenom pro dívky, chtěla jsem, aby se do ní mohli začíst i dospělí,“ říká spisovatelka Olga Stehlíková, která má na kontě několik knížek pro děti i básnických sbírek pro dospělé. Nejnovější Mojenka je dobrodružná kniha, čtenáři se často pobaví, zároveň se příběhem jako temná opona prolíná nemoc a ztráta blízké osoby.

25. květen 2022 34:07

Proč číst něco očekáváného? To by byla nuda. Rozhovor s komiksovým nakladatelem

„Máme oblíbené nakladatele, které sledujeme pravidelně, a vždycky by nás ten komiks měl oslovit buď nějakou zvláštností ve vyprávění, nebo ve výtvarném pojetí. Chtěl bych, aby to byly komiksy s hlubším podtextem nebo poselstvím,“ vysvětluje Martin Svoboda z nakladatelství Trystero.

18. květen 2022 35:11

Finsko až doteď chodilo kolem Ruska po špičkách. Rozhovor s překladatelkou Markétou Hejkalovou

Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě je otevřeně protisovětská reportáž Miky Waltariho, kterou napsal v roce 1941 a která pak byla desítky let zakázána. Teprve letos, začátkem března, vyšla v českém překladu studentů pod vedením Markéty Hejkalové. Stalo se tak dva týdny po ruské invazi na Ukrajinu, což je sice náhoda, ale o to víc získává na aktuálnosti.

11. květen 2022 35:31

Jak začít s publikováním svých básní? Návod dává Alžběta Stančáková

Žijí si u nás básnici dobře? „V Česku je dlouhodobý problém s nedoceněním umělecké tvorby, a to napříč všemi uměleckými obory. Lidé, kteří se rozhodnou psát, to většinou dělají takzvaně pro radost a pak buď prorazí, nebo neprorazí,“ říká básnířka a bohemistka Alžběta Stančáková. Co ale může udělat začínající básník nebo básnířka?

4. květen 2022 26:47

Když se něco děje ve společnosti, nejvíc se to odrazí v knížkách, říká ředitel festivalu Svět knihy

Rok knihomola má dva vrcholy – jedním z nich je jarní Svět knihy a druhým pak předvánoční sezóna. Největší český knižní veletrh někdo vnímá víc jako prezentační, někdo jako prodejní, jiní jako literární, někdo se zase soustředí na prodeje práv. Letošní ročník bude probíhat od 9. do 12. června a těšit se můžete na velké stanové městečko, ale i italské jídlo a kávu, protože čestným hostem je Itálie.

27. duben 2022 35:18

Hlavně se během Měsíce duchů nedostat do průšvihu, říká autorka knihy Ostrov duchů

Kniha Ostrov duchů má sto stran, přesto se v ní dá najít několik silných témat. Jedním z nich je bydlení. „V Tchaj-peji si lidé kupují malinké prostory, protože je tam draho, a pak se snaží vytvořit něco, co by vzdáleně mohlo připomínat byt. Poprvé jsem tam bydlela v pokojíku, byla tam jen postel, zpod které se vytahoval psací stůl. Pak jsem ale nemohla projít do koupelny, ve které se člověk sprchuje před umyvadlem. Zvyknete si ale na všechno,“ říká autorka Klára Wang Tylová.