- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Lída Rakušanová: Cyril, Metoděj, Hus a dnešní Ukrajina
Jsme na prahu dvou státních svátků, které by nemohly být co do obsahu rozdílnější: Ten první připomíná příchod dvou byzantských misionářů, kteří přinesli na Velkou Moravu křesťanství a vzdělanost. Ten druhý pak muže, který se odvážil nezradit své svědomí a neváhal za to položit život. Fundamentalističtí katolíci ho považují za kacíře dodnes, formálně ho nerehabilitovala ani římskokatolická církev.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Tereza Zavadilová: Dělal ten film vlastně vůbec člověk?
Začátek července v Česku tradičně patří oslavě filmu v podobě karlovarského festivalu. Je ale otázka, jak dlouho se ještě budou filmaři s fanoušky bezstarostně potulovat lázeňskou kolonádou. S tím, jak umělá inteligence mění řadu odvětví, ani filmový průmysl nemůže zůstávat v klidu. Spolu s ostatními kreativními sektory patří kinematografie k těm, které jsou první na ráně velké změny.
Petr Holub: Velké krásné dluhy. Česko jde Trumpovou cestou
Velký krásný zákon Donalda Trumpa změní historii. Úpravami amerického rozpočtu vyrobí tak velkou horu dluhů, že jí svět neviděl. Tak komentovali kritici amerického prezidenta normu, kterou koncem minulého týdne schválil washingtonský Senát.
Robert Schuster: Proč je vysoká cena elektřiny v Německu Merzovou prohrou?
Když začátkem května oficiálně vznikla nová německá vláda kancléře Friedricha Merze, uložila sama sobě jeden nevyslovený úkol: Navenek chtěla vystupovat jinak než předchozí koalice levého středu kancléře Olafa Scholze. Bez veřejně se odehrávajících hádek, s jasnou představou, jak řešit nejpalčivější problémy země. A hlavně se držet zásady, že na čem se koaliční partneři jednou dohodnou, má také platit.
Ondřej Konrád: Kdo koho poučuje aneb Dominik Duka v Nitře
V časech společného státu možná měli Češi sklon chovat se ke Slovákům jako k mladším bratrům, které je tu a tam třeba trochu vést. Postupem času, především díky zákonu o federaci platného od prvého ledna 1969, to ale mizelo a Slováci se cítili a chovali samostatně. Byť stále pod jednou střechou. Z níž se pak k českému překvapení po konci takřečeného socialistického tábora ihned počali drát ven.
Petr Fischer: Otevřená okna do ložnic politiků aneb Tvrdý návrat Turkovy minulosti
Čestný lídr Motoristů Filip Turek, jaký to paradox, má problém: Dle zjištění serveru Page Not Found na něj bylo podáno trestní oznámení za sexuální násilí, k němuž mělo dojít před 15 až 20 lety. Ve zprávách z údajného Turkova osobního emailu se toto chování na řadě míst potvrzuje, doprovázené přitom sebelítostivými poznámkami a různými citovými manipulacemi, jakých bývají intimní roztržky plné. Co teď s tím?
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Hartmanem
Snad se Putin nad koncem liberální globalizace raduje předčasně. Proč je vysoká cena elektřiny v Německu Merzovou prohrou? Dukova omluva? Otevřená okna do ložnic politiků čili tvrdý návrat Turkovy minulosti.
Lukáš Jelínek: Snad se Putin raduje nad koncem liberální globalizace předčasně
Mění se svět i náš přístup k institucím, které jsme ustavili, abychom s ním mohli snáz nakládat. Také u nás je stále častěji zpochybňována Evropská unie, Severoatlantická aliance, ale i Organizace spojených národů nebo Mezinárodní trestní soud. Naopak sílí sebevědomí všemožných suverenistů radících, abychom šli vlastní cestou.
Julie Hrstková: Paralen, základní kámen českého zdravotnictví aneb Zůstane bolest „normální“?
Máme celou nástěnku výroků z jiných oddělení typu: „Paní to bolet nemůže, dostala paralen,“... „To je normální, že to po operaci bolí,“ napsala mi kamarádka lékařka působící v ambulanci Léčby bolesti, když jsem si stěžovala, že prakticky na všechny neduhy a bolesti se mi dostane odpověď: „Vezměte si paralen“. Případně s dodatkem „Stačí jeden, abyste se neufetovala.“
Libor Dvořák: Putin a ti druzí
K informacím stanice NBC o tom, že USA netrpí nedostatkem řady střel, které Ukrajina potřebuje, doplnila jiná média další podobné informace. Podle nich Američané nejenže v tomto ohledu mají zbraní dost, ale navíc jich naopak nejvíc na světě vyrábějí a taky vyvážejí.
Karel Barták: Blíží se cílová rovinka. Unie ale pořád neví, jaká cla Trump zavede – a jak pak odpoví
Už jen pár dní zbývá, než vyprší 90denní odklad pro zavedení 50procentních plošných cel na evropské zboží dovážené do Spojených států. Tuto ničím nepodloženou sazbu vyhlásil začátkem dubna prezident Donald Trump. Posléze dal Evropanům tří měsíce na to, aby si vyjednali něco lepšího. Nestalo se nic, nebo skoro nic. Ve čtvrtek, přesně týden před termínem, hlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: Na stole jsou nadále všechny varianty.